Smaczna I Zdrowa Kuchnia Siostry Anny
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7634-028-9
Autor: Anna Krasowska
EAN: 9788376340289
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Exlibris

Wprowadzenie do książki

Smaczna i zdrowa Kuchnia siostry Anny

   Książka, którą macie Państwo przed sobą, jest publikacją szczególną, gdyż łączy w sobie to, co do tej pory było niemożliwe: z jednej strony - zdrowe odżywianie, a z drugiej - tradycyjną kuchnię polską, która do najlżejszych, jak wiadomo, nie należy. Stało się to możliwe dzięki odpowiedniemu doborowi potraw tradycyjnych i smacznych, a jednocześnie w miarę zdrowych.
   Tak więc „Smaczna i zdrowa kuchnia siostry Anny” to nie tylko zbiór przepisów kulinarnych - to także wspaniała instrukcja zdrowego odżywiania. Prezentowane tu przepisy charakteryzują się stosunkowo prostym sposobem przyrządzania oraz dostępnością potrzebnych produktów. Książkę cechuje również ciekawy układ, gdyż propozycje żywieniowe poukładane są w rozdziały tematyczne, więc korzystanie z niej jest bardzo łatwe.
   Zdrowe odżywianie to jeden z najważniejszych czynników decydujących o właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu - uważa Autorka książki, Siostra Anna Krasowska. Pomysł i potrzeba powstania tej publikacji zrodziły się podczas spotkań Autorki z czytelnikami w kraju i za granicą. Jest to kontynuacja i rozwinięcie „Poradnika siostry Anny", który dotyczył bardziej ogólnych porad zdrowotnych, udzielanych przez siostrę Annę w Jej codziennej pracy.
   Siostra Anna od 16 lat (odkąd w 1990 roku otrzymała od japońskiego lekarza Saionji Masayuki dyplom „Diina Masago"), przynosi ulgę cierpiącym za pomocą masażu leczniczego i metod kręgarskich. Posiada niekwestionowany autorytet moralny i cieszy się wielkim szacunkiem wśród swoich pacjentów. Uczy, jak radzić sobie z przeróżnymi dolegliwościami i towarzyszącym im często bólem, który jest sygnałem nieprawidłowości funkcjonowania organizmu. W swojej działalności terapeutycznej kładzie nacisk na leczenie przyczyny, nie tylko skutku schorzenia. Zwraca uwagę także na prozdrowotną edukację pacjentów. Uważa, że tym, co decyduje o naszym zdrowiu, jest aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie z codziennymi problemami i wreszcie - zdrowe odżywianie. Instrukcje żywieniowe przedstawione w tej książce są identyczne z tymi, których Siostra Anna udziela swoim pacjentom podczas wizyt. Swoją wiedzę czerpie z fachowej literatury, ale sięga też do medycyny ludowej, wspiera się autorytetami, a poza tym, a może przede wszystkim, korzysta z własnego, jakże bogatego, doświadczenia zawodowego. Sama przyznaje skromnie, że ciągle się uczy, szczególnie od swoich pacjentów - oni są prawdziwą skarbnicą wiedzy, wystarczy ich tylko uważnie słuchać...
   Jako specjalista do spraw żywienia jestem pełen podziwu dla Autorki, która w tak oryginalny, ciekawy, ale i fachowy sposób rozprawia na tematy żywieniowe. Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że na pierwszym planie jest zawsze człowiek i jego zdrowie, zaś technologia i produkty mające mu służyć schodzą na plan dalszy.
   Korzystając z tej książki, na pewno należy uwzględnić indywidualność i niepowtarzalność każdego człowieka. Nie wszystko jest dobre dla każdego, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przyrządzając i spożywając potrawy według przepisów kulinarnych z tej książki, należy koniecznie uwzględnić ogólne zasady zdrowego żywienia, które są dla Autorki podstawą i kanonem. Nie stosując się do nich, możemy spowodować, że nawet najlepiej przyrządzona potrawa może być dla nas niezdrowa. Na planie pierwszym jest zawsze nauka Hipokratesa: „Primum non nocere”.
    Spośród ogromnej ilości tradycyjnych polskich przepisów kulinarnych zostały uwzględnione głównie te lżejsze, a raczej -pominięto te z ciężkimi zasmażkami, z nadmierną ilością śmietany, ziemniaków i produktów mącznych. Preferowane jest spożywanie większej ilości warzyw, potraw z ryb, szczególnie morskich, których walorów odżywczych ciągle jeszcze mimo wszystko nie doceniamy dostatecznie. Zdecydowanie zalecane jest obniżenie ilości spożywanego cukru i soli, które są przyczynami wielu chorób naszego organizmu. Korzystne jest natomiast używanie większej ilości przypraw, wspomagających procesy trawienne, a przy okazji poprawiających walory smakowe. Obowiązuje zakaz spożywania frytek i produktów smażonych na oleju! Za najbardziej wartościowe uważa się produkty niskoprzetworzone. Zawierają one dużo błonnika poprawiającego perystatykę jelit i przyśpieszającego procesy trawienia. Mają też działanie antynowotworowe.
   Powinniśmy używać głównie produktów charakterystycznych dla regionu, w którym żyjemy. Nie ulegajmy, zatem trendom i chwilowym modom, np. na orientalizm. Nasz organizm dostosował swoją bakteryjną florę jelitową do produktów pochodzących z tego regionu, w którym wyrastaliśmy. Spożywanie jaj, mięsa i tłuszczów zwierzęcych jest zdrowe i pożądane w naszych warunkach klimatycznych. Są to najbardziej wartościowe dla naszego organizmu produkty.     Tłuszcze zwierzęce dają nam siłę, podnoszą odporność oraz wzmacniają nasze płuca. Uwzględniajmy jednak zmienność pór roku, jedzmy w okresie cieplejszym potrawy lżejsze i mniej tłuste niż w okresie chłodnym. Nasze pożywienie powinno być urozmaicone nie tylko pod względem produktów, ale też smakowo i kolorystycznie. Zrezygnujmy z dużej ilości ziemniaków i klusek, zastępujmy je kaszami. Można też jeść więcej ryżu, jednak nie za często i koniecznie niech to będzie ryż brązowy. Koniecznie pijmy dużo wody rozcieńczonej z naturalnym sokiem z owoców oraz owocowych i ziołowych herbatek. Spożywanie piwa też może mieć zdrowotne znaczenie dla naszego organizmu (szczególnie dla nerek), ale pod warunkiem, że będzie to piwo chmielowe, pite od czasu do czasu i w niewielkich ilościach. Szkodliwe natomiast (a co najmniej -niewskazane) jest picie mleka w okresie dojrzałym i starczym, a to ze względu na zmniejszenie wydzielania przez nasz organizm enzymu odpowiadającego za jego trawienie. Bardzo ważne dla naszego organizmu jest to, w jaki sposób spożywamy posiłki i płyny. Dziennie powinniśmy wypijać 2-3 litry napojów, jednak odpowiednio je dozując i uwzględniając zwiększone zapotrzebowanie podczas wysiłku fizycznego. Pijmy powoli i małymi łykami. Unikajmy popijania podczas spożywania posiłków. Zmusza to nas do dokładnego rozdrabniania pokarmów i wymieszania go ze śliną, która jest enzymem trawiennym. Jedzmy powoli i spokojnie. Unikajmy szybkiego połykania i jedzenia na stojąco. Starajmy się spożywać posiłki w miłej, spokojnej, rodzinnej atmosferze. To nie tylko wpływa pozytywnie na procesy trawienia, ale wycisza i rozluźnia cały nasz organizm. Spożywajmy trzy posiłki dziennie (n/e dotyczy diabetyków), w tym co najmniej jeden gotowany. Nie podjadajmy między posiłkami, a szczególnie w nocy. Ranny posiłek powinien być najobfitszy, a wieczorny - jak najmniejszy. Wieczorne obżarstwo wywiera fatalny wpływ na nasz organizm, dlatego ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i spożyty nie później niż 2 godz. przed zaśnięciem.

   Odpowiednie odżywianie to sekret zdrowia; co ważne - sami możemy je sobie zafundować. Przedstawione tu zasady zdrowego odżywiania należy jednak zawsze dostosować do potrzeb każdego z nas. Warto umówić się osobiście na konsultacje z Siostrą Anną Krasowską.
   Niniejszą książkę, jako pozycję ciekawą i nowatorską pod względem opracowania, gorąco polecam. Czytelnikom stosującym konsekwentnie zalecenia Siostry Anny i korzystającym z przepisów kulinarnych zawartych w jej książce - życzę smacznego.

Jerzy Wójcik
specjalista ds. żywienia

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Anna Krasowska

  • Liczba stron: 

    187

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7634-028-9

  • Rok wydania: 

    2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...