Wczytuję dane...
KOD: 978-83-245-2229-3
Autor: Jas-Baran Marta, Chorążyczewska Tamara
EAN: 9788324522293
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Publicat

Prawidłowe żywienie niemowlęcia - jeśli nie cierpi na celiakię, inne choroby prze miany materii lub na nawracające alergie pokarmowe - nie jest tak trudne, jak się może wydawać po lekturze specjalistycznych artykułów. Trzeba znać pewne zasady żywienia dziecka, wiek, w którym warto lub należy wprowadzać nowe produkty, oraz nauczyć się odczytywać zarówno reakcje malucha (płacz i niepokój), jak i reak cje jego organizmu (wysypki, biegunki, wzdęcia).

W części Co każdy rodzic wiedzieć powinien staram się odpowiedzieć na pytania. któro zadawałam sobie podczas karmienia Krzysia, i rozwiać wątpliwości, jakie dręczą wielu rodziców albo które mogą pojawić się podczas korzystania z zamieszczonych w książce przepisów.

Czy istnieją odrębne schematy żywienia dla dzieci karmionych naturalnie i sztucznie.

Do tej pory obowiązywały dwa różne schematy żywienia dla niemowląt karmionych piersią i preparatami zastępującymi mleko mamy (mleko modyfikowane. preparaty mlekozastępcze). W nowym schemacie zasady i czas wprowadzania produktów uzupełniających mleczną diotę są takie samo. bez względu na to. w jaki sposób niemowlę jest karmione.

Jakie mleko jest najlepsze dla dziecka?

Najlepszym mlokiom dla dziecka jost mleko matki. Przeciwwskazaniom do karmienia piersią są jedynie: nieleczona gruźlica, zakażenie HIV. konieczność leczenia matki wybranymi lekami. Przeciwwskazaniem nie są natomiast: ostra choroba infekcyjna mamy. leczone wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie gruczołów piersiowych itp.

Jak długo niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią.

Jeśli to możliwe, przez co najmniej 4 pierwsze miesiąco życia warto karmić maleństwo wyłącznie mlekiem matki. Nie należy podawać innych płynów-wody, soków, mieszanek. Wyjątek stanowią witaminy i leki. Mleko mamy w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszym półroczu, w drugim jest podstawą diety. Nie określono, do kiedy nałoży karmić piersią. Karmienie powinno trwać tak długo, jak mama i dziecko tego potrzebują.
Gdy dziecko skończy 4 miesiące, do jego diety wprowadza się pokarmy uzupełniające i kontynuuje się karmienie piersią.

Czy niemowlę da nam znać. ze jest gotowe na rozszerzanie diety?

Dzieci niekiedy same dają znać. że są gotowe na rozszerzanie swego jadło spisu. Mogą domagać się częstszego karmienia czy częściej budzić się w nocy. Czasami można też zaobserwować mlaskanie, radość i uśmiechanie się na widok jedzenia. Jeśli niemowlę karmione piersią prawidłowo przybiera na wadze, nie śpieszmy się z wprowadzaniem nowych pokarmów. Tydzień lub dwa na pewno nie zrobią różnicy.

Od kiedy podajemy dziecku mleko krowie?

Mleko krowio w nieprzetworzonej postaci zasad niczo wprowadzamy do diety malca dopiero w 3., a nawet 4. roku życia. Wcześniej powinien pić mleko matki lub mleko modyfikowane. Podawanie mleka krowiego wiedzie bowiem do nadmiernego obcią żenią organizmu białkiem oraz solami mineralnymi i może spowodować alergię. Przed podjęciem decyzji o jego wprowa dzeniu oceńmy zdrowie dziecka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zapytajmy o zdanie lekarza prowadzącego.

Czym różni się mleko modyfikowane od mleka krowiego?

Mleko modyfikowane różni się od mleka krowiego przede wszystkim zawartością białka i rodzajem tłuszczów. Mleko krowie zawiera zbyt dużą ilość białek, takich jak kazeina, które nie są dobrze tolerowane przez niemowlęta. W mleku krowim jest także betalaktoglobulina. uznawana za jeden z głównych alergenów pokarmowych. Skład mleka modyfikowanego jest zbliżony do składu mleka matki.
W mleku modyfikowanym ilość białka jest mniejsza niż w mleku krowim. Dodajo się do niego nienasycono kwasy tłuszczowe, korzystno dla organizmu człowieka. Mleko modyfikowane wzbogaca się o witaminy i mikroelementy, a obniża się zawartość sodu czy potasu, które nadmiernie występują w mleku krowim. Producenci mleka modyfikowanego dbają o to, aby uwzględniało ono różne potrzeby dzieci z problemami żywieniowymi.

Nowe zasady żywienia niemowląt podkreślają, że wody mineralne (źródlane) służą do picia, nie do gotowania. I nie powinny być wykorzystywane do przygotowywania posiłków. W czasie gotowania takioj wody wytrącają się składniki mineralne. Najlepiej do przyrządzania potraw dla niemowlaków używać wody z kranu przefiltrowanej lub uprzednio ugotowanej. W wielu miastach zimna woda z kranu jesf dziś zdatna do picia, bowiem została oczyszczona w nowoczes nych systomach uzdatniania. Jaka jest nasza woda? Proponujemy zagotować oddzielnie: 1 szklankę wody z kranu, 1 szklankę przefiltrowanej wody z kranu i 1 szklankę wody mineralnej. Zaobserwujmy, z której wytrąciło się najmniej składników, i takiej używajmy do przygotowywania potraw dla dzieci.

Szczegóły

  • Autor: 

    Jas-Baran Marta, Chorążyczewska Tamara

  • Objętość: 

    232

  • Oprawa: 

    Miękka

  • Format: 

    165x245

  • ISBN: 

    978-83-245-2229-3

  • Rok wydania: 

    2017

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...