Wprowadzenie do książki
Sztuka odwlekania
Mój ulubiony e-mail napisała pewna pani, twierdząca, że całe życie odkładała wszystko na później. Nieustanna krytyka ze strony brata tylko pogłębiała uczucie przygnębienia. Mój esej pozwolił jej zrozumieć, że jest wartościową osobą, która wbrew wrodzonej opieszałości wiele spraw doprowadza do końca. Wreszcie odważyła się powiedzieć bratu, żeby stulił dziób i dał jej święty spokój. „A tak przy okazji" - napisała - „mam 72 lata".
Przez wiele lat nosiłem się z zamiarem rozszerzenia swojego eseju, ale, jak to mam w zwyczaju, odkładałem to na później. Czytając kolejne e-maile, analizując swoje poglądy z przeszłości, poświęciwszy dużo czasu na przemyślenia i sporo mniej na lekturę doszedłem do wniosku, że zrozumienie pojęcia planowanego odwlekania to raptem pierwszy krok w obrębie programu, który miałby szansę pomóc wielu opieszałym - tak samo, jak pomógł mnie. To ciekawe, że świadomość własnej opieszałości nie tylko poprawia samopoczucie, ale też pomaga wziąć się do roboty, bo gdy tylko chmury poczucia winy i rozpaczy zaczną się przerzedzać, łatwiej jest zrozumieć, co stoi na przeszkodzie realizacji powziętego postanowienia.
Niniejsza książka to swoisty program filozoficznej samopomocy dla osób zdołowanych własnym zachowaniem. Szczerze powiedziawszy, słowem „program" posłużyłem się nieco na wyrost. Zaczniemy od kilku użytecznych porad, następnie przejdziemy do pomysłów, anegdot i sugestii, a znajdzie się też miejsce na omówienie problemów natury organizacyjnej nękających odwlekających.
Nie wszystkim pomoże znajomość planowanej opieszałości, gdyż odwlekanie jest często fasadą, za którą skrywają się poważne problemy - i zamiast do beztroskiej filozofii, trzeba sięgnąć po terapię. Jednak wnioskując po zawartości mojej skrzynki e-mailowej, mniemam, że na kartach tej książki wielu czytelników rozpozna siebie i już samo to powinno poprawić im humor. Nie wspominając o tym, że natkną się interesujące idee i słowa, które będą mogli odnieść do swojej osoby-jak akrazja, pozioma organizacja pracy, hierarchia zadań czy syndrom niedomkniętego nawiasu. A co poniektórzy wykorzystają zdobytą wiedzę, by załatwić jeszcze więcej spraw.
Szczegóły
-
Autor:
John Perry
-
Tytuł oryginału:
The Art of Procrastination. A Guide to Effective Dawling, Lollygagging and Postponing
-
Objętość:
120
-
Oprawa:
Twarda
-
Format:
120x165
-
ISBN:
978-83-64645-32-7
-
Tłumacz:
Grzegorz Ciecieląg
-
Rok wydania:
2015