Im starszy tym lepszy
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-63621-21-6
Autor: prof. Ernst Pöppel, dr Beatrice Wagner
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Esprit

Wprowadzenie do książki

Im Starszy Tym Lepszy

   Co zrobić, by twój mózg rozwijał się wraz z wiekiem?
   słowo „profesor” pochodzi od łacińskiego terminu proffesio, który oznacza również oświadczenie publiczne, deklarację. W niniejszej książce zawiera się następujące oświadczenie: starość wzbogaca życie zarówno pojedynczego człowieka, jak i całego społeczeństwa.
   Nie musimy tutaj podkreślać przekonania, że powszechnie starość postrzega się zupełnie inaczej. Tym uprzedzeniom sprzeciwiają się jednak współczesne wnioski z badań nad mózgiem, jak również tysiącletnie doświadczenia. Zgodnie z nimi, ludzie starsi mają w wielu względach przewagę nad młodymi. Niemniej jednak muszą podjąć wysiłek, aby ten fakt należycie wykorzystać. To jest - poza pozytywnym spojrzeniem na starość - nasza druga myśl przewodnia.
   Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy poświęcony jest konkretnemu twierdzeniu, na przykład, że osoba w starszym wieku może wciąż się uczyć lub dobrze wyglądać. W każdym wypadku dowodzi się, że życie zyskuje na jakości wraz z upływem kolejnych lat. Wstępnej tezie towarzyszy raport naukowy, spisany chronologicznie przez współautorkę, dziennikarkę medyczną, która zaglądała przez ramię profesorowi prowadzącemu badania oraz poznawała historię jego życia. Powiązanie między badaniami mózgu i osobistymi doświadczeniami odgrywa w niniejszej książce istotną rolę, ponieważ tezy i idee, również w nauce, nie powstają w próżni, ale zawsze wiążą się z życiem.
   Raport z badań za każdym razem uzupełniają przemyślenia pierwszego autora, pozwalające sprawdzić, czy postawione tezy można zastosować również w praktyce. Aby ułatwić Czytelnikowi wykorzystanie wartościowych wniosków we własnym życiu, raporty i refleksje opatrzono praktycznymi wskazówkami. Każdy rozdział kończy się wypowiedzią pewnej osobistości życia publicznego dotyczącą konkretnego zagadnienia, względnie jej ogólną refleksją na temat starości. W ten sposób treść została dopełniona indywidualnym spojrzeniem na kwestię starzenia.
   A propos dopełnienia: żaden z dziesięciu rozdziałów niniejszej książki nie jest oderwany od pozostałych; wszystkie tworzą krąg symbolizujący również życie człowieka. Nasze istnienie się rozpoczyna i podejmujemy naukę. Doświadczamy teraźniejszości i chwili. Przywiązujemy wagę do naszej powierzchowności i kształtujemy swoje życie poprzez czyny i słowa. Nie zawsze odnosimy sukcesy, ale dzięki temu, że uczymy się akceptować siebie, udaje się nam radzić sobie z porażkami. Dziwimy się i ustalamy własne kryteria. Wraz z nabywaniem wszystkich tych zdolności zyskujemy być może nawet mądrość. Jednak na tym książka się nie kończy, ponieważ dochodzimy do rozdziału dziesiątego: zaczyna się coś nowego. Niezależnie od naszego wieku.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  prof. Ernst Pöppel, dr Beatrice Wagner

 • Tytuł oryginału: 

  Je älter desto besser: Überraschende Erkenntnisse aus der Hirnforschung

 • Liczba stron: 

  400

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-63621-21-6

 • Tłumacz: 

  Agnieszka Zychowicz

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...