Wprowadzenie do książki
Im Starszy Tym Lepszy
Co zrobić, by twój mózg rozwijał się wraz z wiekiem?
słowo „profesor” pochodzi od łacińskiego terminu proffesio, który oznacza również oświadczenie publiczne, deklarację. W niniejszej książce zawiera się następujące oświadczenie: starość wzbogaca życie zarówno pojedynczego człowieka, jak i całego społeczeństwa.
Nie musimy tutaj podkreślać przekonania, że powszechnie starość postrzega się zupełnie inaczej. Tym uprzedzeniom sprzeciwiają się jednak współczesne wnioski z badań nad mózgiem, jak również tysiącletnie doświadczenia. Zgodnie z nimi, ludzie starsi mają w wielu względach przewagę nad młodymi. Niemniej jednak muszą podjąć wysiłek, aby ten fakt należycie wykorzystać. To jest - poza pozytywnym spojrzeniem na starość - nasza druga myśl przewodnia.
Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy poświęcony jest konkretnemu twierdzeniu, na przykład, że osoba w starszym wieku może wciąż się uczyć lub dobrze wyglądać. W każdym wypadku dowodzi się, że życie zyskuje na jakości wraz z upływem kolejnych lat. Wstępnej tezie towarzyszy raport naukowy, spisany chronologicznie przez współautorkę, dziennikarkę medyczną, która zaglądała przez ramię profesorowi prowadzącemu badania oraz poznawała historię jego życia. Powiązanie między badaniami mózgu i osobistymi doświadczeniami odgrywa w niniejszej książce istotną rolę, ponieważ tezy i idee, również w nauce, nie powstają w próżni, ale zawsze wiążą się z życiem.
Raport z badań za każdym razem uzupełniają przemyślenia pierwszego autora, pozwalające sprawdzić, czy postawione tezy można zastosować również w praktyce. Aby ułatwić Czytelnikowi wykorzystanie wartościowych wniosków we własnym życiu, raporty i refleksje opatrzono praktycznymi wskazówkami. Każdy rozdział kończy się wypowiedzią pewnej osobistości życia publicznego dotyczącą konkretnego zagadnienia, względnie jej ogólną refleksją na temat starości. W ten sposób treść została dopełniona indywidualnym spojrzeniem na kwestię starzenia.
A propos dopełnienia: żaden z dziesięciu rozdziałów niniejszej książki nie jest oderwany od pozostałych; wszystkie tworzą krąg symbolizujący również życie człowieka. Nasze istnienie się rozpoczyna i podejmujemy naukę. Doświadczamy teraźniejszości i chwili. Przywiązujemy wagę do naszej powierzchowności i kształtujemy swoje życie poprzez czyny i słowa. Nie zawsze odnosimy sukcesy, ale dzięki temu, że uczymy się akceptować siebie, udaje się nam radzić sobie z porażkami. Dziwimy się i ustalamy własne kryteria. Wraz z nabywaniem wszystkich tych zdolności zyskujemy być może nawet mądrość. Jednak na tym książka się nie kończy, ponieważ dochodzimy do rozdziału dziesiątego: zaczyna się coś nowego. Niezależnie od naszego wieku.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
prof. Ernst Pöppel, dr Beatrice Wagner
-
Tytuł oryginału:
Je älter desto besser: Überraschende Erkenntnisse aus der Hirnforschung
-
Liczba stron:
400
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-63621-21-6
-
Tłumacz:
Agnieszka Zychowicz
-
Rok wydania:
2013