Wprowadzenie do książki
Jak kochać kłopotliwych bliskich
Okazuje się, że wielu ludzi mających do czynienia z destrukcyjnymi działaniami ukochanej osoby reaguje w któryś z poniższych dwóch sposobów. Jedni próbują uratować tę osobę, a drudzy, rozgniewani i sfrustrowani, poddają się.
Pełne miłości odpuszczanie jest czymś pośrednim między wspomnianymi rodzajami reakcji. To trzecia możliwość funkcjonowania w związkach z ludźmi, których trudno kochać. Odpuszczanie czegoś z miłością nie oznacza ani całkowitej obojętności wobec czyjegoś życia, ani też prób zmuszania tej osoby do robienia tego, co Ty uważasz za słuszne.
Choć Twoja sytuacja jest prawdopodobnie skomplikowana i na wiele sposobów wyjątkowa, istnieją tacy, którzy, mając podobne problemy, poprawili jakość swojego życia, radząc sobie ze swoimi kłopotami w nowy sposób. Pisząc tę książkę, mamy nadzieję, że pomożemy Ci nauczyć się dwóch aspektów pełnego miłości odpuszczania. A są nimi mianowicie:
1. Akceptacja trudnych osób przy jednoczesnym braku aprobaty dla ich krzywdzących zachowań.
2. Troska o siebie, tj. rodzaj miłości, z której również inni mogą skorzystać.
Te zasady życiowe powstały w oparciu o kilka pomniejszych idei i kroków, które możesz ćwiczyć i których możesz się nauczyć. Okazały się one pomocne i użyteczne w naszym życiu i w życiu tych, z którymi pracowaliśmy.
Dobrą nowiną jest fakt, że i Ty możesz nauczyć się odpuszczać z miłością. W Jak kochać kłopotliwych bliskich? znajdziesz informacje, wsparcie i ćwiczenia, pomagające Ci zrozumieć, co w danym momencie się dzieje i jak można na to wpłynąć.
Odkryjesz, że bez względu na kształt działań ukochanej osoby i na to, co mówią ludzie, to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie pomocne, a co krzywdzące. Nawet mając do czynienia z ludźmi, którzy utracili kontrolę nad swoją chorobą czy ograniczającymi ich uwarunkowaniami, to Ty możesz i musisz zadecydować, co zgadzasz się zaakceptować, a czego nie. Śledząc nasze propozycje, możesz się dowiedzieć, jak to zrobić. Dzięki temu zyskasz możliwość odczuwania spokoju i zadowolenia, nawet jeśli doprowadzający Cię do szaleństwa Twój przyjaciel lub krewny niczego w sobie nie potrafi zmienić.
Na końcu tej publikacji zamieściliśmy listę książek i organizacji, dzięki którym zyskasz nowe umiejętności udoskonalające funkcjonowanie Twojego związku. Jak kochać kłopotliwych bliskich? to tylko pierwszy krok na tej drodze — ale mamy nadzieje, że będzie to duży krok. Dziękujemy, że pozwoliliście nam przez chwilę podążać z wami.
Jak korzystać z tej książki
Jak kochać kłopotliwych bliskich? należy czytać od początku do końca, ponieważ wiedza i umiejętności w kolejnych rozdziałach kumulują się. Znajdziesz wiele formularzy samooceny, które pozwolą Ci głębiej zrozumieć treść poszczególnych rozdziałów i poprowadzą Cię dalej.
Proponujemy, byś podczas lektury korzystała z przygotowanego na tę okazję notatnika lub dziennika. Może to być niedrogi notesik lub ładnie oprawiony notes stworzony specjalnie do prowadzenia dziennika. Nie jest ważne, jak on wygląda — upewnij się tylko, że wygodnie Ci z niego korzystać. Niektórzy lubią ozdabiać swoje dzienniki wzorami, nalepkami czy obrazkami, które im się podobają. Jeśli używasz komputera, drukuj swoje zapiski i trzymaj je w segregatorze — który też możesz po swojemu przyozdobić.
Przechodząc przez kolejne rozdziały, zapisuj w dzienniku proponowane przez nas działania. Okaże się on również wtedy przydatny, gdy zechcesz śledzić reakcje, pytania, wrażenia i pomysły przychodzące Ci do głowy podczas lektury.
Czytając tę książkę i robiąc notatki, odkryjesz, że poprzez swoje działania, myśli i uczucia wchodzisz w relację ze światem. Możesz wykorzystać te trzy elementy do badania tego, co się dzieje z Tobą i Twoimi trudnymi przyjaciółmi lub krewnymi. Opisuj, co się stało (działania i zdarzenia), co sądzisz na ten temat (myśli) i w jaki sposób to odczuwasz (uczucia).
Nie musisz wcale być wspaniałą pisarką, by prowadzić dziennik. Ortografia, gramatyka i pismo nie mają znaczenia. Twój dziennik jest właśnie taki — Twój. Bez względu na to, czy Twoje zapiski są krótkie czy długie, jest on wspaniałym miejscem, by się wyładować, przyjrzeć się problemom, wyrazić swoją wdzięczność i tak dalej. Możesz nabazgrać czy narysować coś albo wkleić obrazki z czasopisma czy fotografie. Twój dziennik wcale nie musi być idealny. Powinien stać się Twoim pomocnym towarzyszem. I jeszcze ostatnia propozycja: zapisz datę na początku każdego wpisu. Później okaże się, że patrzenie wstecz i uświadamianie sobie tego, jak wiele się nauczyłaś i jak bardzo się rozwinęłaś, jest bardzo ciekawe i dodaje otuchy!
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Bill Klatte, Kate Thompson
-
Tytuł oryginału:
Its So Hard to Love You
-
Liczba stron:
210
-
Wymiary:
170x230
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-1524-7
-
Tłumacz:
Magdalena Zamorska
-
Rok wydania:
2008