Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7277-71-5-7
Autor: Joanna Kaczara
EAN: 9788372777157
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Astrum

Wprowadzenie do książki

Masaż niemowlęcia. Metoda Shantala

   Książka, którą biorą państwo do ręki, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom rodziców niemowlęcia, którzy często stają bezradni wobec problemów związanych z pielęgnacją i właściwym podejściem do swego dziecka. Autorka zajmuje się mało w Polsce znanym problemem masażu niemowlęcia zdrowego, a także porusza wiele innych spraw ważnych dla młodej matki i młodego ojca.
   Zmysł dotyku jest najlepiej rozwiniętym zmysłem niemowlęcia, co autorka doskonale wykorzystuje, polecając wszechstronny masaż od pierwszych dni po jego urodzeniu. Sprzyja to nawiązaniu bardzo bezpośredniego, fizycznego, jak również uczuciowego, kontaktu z dzieckiem. Autorka nie poprzestaje na bardzo dokładnym instruktażu dotyczącym masażu, wykorzystując najnowsze zdobycze wiedzy medycznej, ale zajmuje się też wieloma innymi problemami, z którymi spotykają się młodzi rodzice w trakcie wychowywania dziecka. W poszczególnych rozdziałach wyjaśnia wątpliwości, jakie mogą nurtować rodziców zdrowego, jak również chorego niemowlęcia. Przedstawione tu zostały także metody postępowania w najczęściej występujących niedyspozycjach dziecięcych, oparte na naturalnych sposobach leczenia.
   W sposób przystępny i zrozumiały tłumaczy reakcje niemowlęcia na otoczenie i jednocześnie radzi to, co chyba każda matka czuje podświadomie, i stara się realizować, niekiedy na przekór dominującym w ostatnich latach zaleceniom.    Niemowlę potrzebuje najbardziej serca matki, i to w jak najszerszym pojęciu tego słowa. Potrzebuje jej czułości, pieszczot, spokoju i melodyjnego głosu. I te objawy uczuć, które jeszcze niedawno uważano za niepotrzebne i niewskazane, na podstawie współczesnych badań okazują się ze wszech miar niezbędne do harmonijnego rozwoju. To, co matki podświadomie realizowały tuląc, głaszcząc i pieszcząc swoje dzieci, autorka wyartykułowała w sposób wyraźny i jednoznaczny, wskazując na pozytywny wpływ takiego właśnie postępowania na rozwój dziecka.
   Książka uzupełniona została opisem masażu przy mózgowym porażeniu dziecięcym, kiedy to wczesne postawienie rozpoznania i odpowiednio wcześnie rozpoczęty masaż leczniczy odgrywają decydującą rolę w postępach leczenia.     Rozmowa z dr Krystyną Gomulską z Wrocławskiego Ośrodka Porażeń Dziecięcych jest doskonałym uzupełnieniem, wskazującym na możliwości diagnozowania i leczenia takich dzieci.
„Masaż niemowlęcia” napisany jest prostym i jasnym językiem, podane opisy masażu, uzupełnione czytelnymi zdjęciami, znakomicie ułatwiają przyswojenie sobie poszczególnych, podanych w tekście technik i metod.
Korzystanie z książki powinno przynieść pożytek rodzicom, a wykorzystanie podanych w niej metod sprawi na pewno wiele radości i przyjemności dzieciom.

KRZYSZTOF WRONECK1
dr hab. nauk medycznych

   Masaż, o którym mowa w tej książce, nie jest bynajmniej wynalazkiem medycyny dwudziestowiecznej. Wykorzystuje on tradycję masażu niemowlęcia znaną w wielu kulturach i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do USA masaż ten przybył z Indii i znany jest tam jako tzw. masaż shantala. Jedną z jego entuzjastów i gorącą propagatorką jest Vimala Schneider McClure, autorka popularnej na rynku anglojęzycznym książki Infant massage, w której omawia go szczegółowo i systematycznie. W Polsce do tej pory masaż shantala wykorzystywany jest w zakresie bardzo ograniczonym, przede wszystkim przy leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego, dlatego większości matek jest całkowicie nie znany. Mam nadzieję, że książka, którą mają Państwo przed sobą, przekona ich do tej w gruncie rzeczy prostej metody i zachęci do jej wypróbowania.
   W kolejnych rozdziałach znajdą Państwo nie tylko szczegółowe omówienie technik masażu shantala i zasady jego wykonywania, ale również możliwości wzbogacenia i uatrakcyjnienia jego przebiegu za pomocą piosenek i wierszyków. Są tam też informacje wyjaśniające mechanizm oddziaływania masażu na dziecko, podstawowe wiadomości na temat rozwoju niemowlęcia, jego zmysłów i odruchów, a także kwestie związane z wykorzystaniem masażu w przypadkach szczególnych: kolki, stanów gorączkowych, u dzieci urodzonych przedwcześnie, z wadami słuchu, wzroku i z dziecięcym porażeniem mózgowym. Trzeba podkreślić, że masaż ten nie jest przeznaczony wyłącznie dla niemowląt, znakomicie wpływa również na dzieci starsze - omówienie tego zagadnienia znajdą Państwo w końcowej partii książki.
   Pragnę tu podziękować dr Krystynie Gomulskiej z Wrocławskiego Ośrodka Porażeń Dziecięcych; wywiad poruszający zagadnienia praktycznego wykorzystania masażu shantala przy leczeniu tych dzieci znajduje się w rozdziale 12.
   Jeszcze raz zachęcam Państwa do wykorzystania masażu shantala w ich codziennych kontaktach z dziećmi - tymi dużymi i tymi całkiem malutkimi. Nie podchodźcie do niego ze śmiertelną powagą - masaż ma dać nie tylko zdrowie, ale też radość i odprężenie tak rodzicom, jak i dziecku.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Joanna Kaczara

  • Liczba stron: 

    126

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7277-71-5-7

  • Rok wydania: 

    2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...