Przygody Kosmatka Kilkulatka. Poradnik Odpowiedzialnego Rodzica
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-2706-6
Autor: Magdalena Kawka
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788324627066
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Przygody Kosmatka kilkulatka. Poradnik odpowiedzialnego rodzica

   Bardzo trudno znaleźć książki jednocześnie dla rodziców i dla dzieci. Pierwsze z nich należą do kategorii poradników o tym, jak wspomagać rozwój dziecka, a rodzice coraz mniej chętnie do nich zaglądają.    Dlaczego? Bo porady są uniwersalne i nijak nie odpowiadają na specyficzne zachowanie ich malucha. Bo są nudne. Bo po ich przeczytaniu rodzice czują się jeszcze gorzej niż przed, ponieważ myślą, źe są beznadziejnymi rodzicami, którzy nie wychowują mądrze swego dziecka. Druga kategoria to książki dla dzieci, w których treść bywa mniej lub bardziej ciekawa, zaś ilustracje coraz bardziej abstrakcyjne i przedstawiające świat bardziej jak z obrazów Muncha niż Disneya.
    Rodzice starają się czytać dzieciom, ale przygody Piotrusia, Wacka czy Henia czytane po raz siódmy mogą stać się nużące. Książka Magdy Kawki to odpowiedź na potrzebę, by książka była ciekawa zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica. By była zabawna, a jednocześnie czegoś uczyła. By wracać do niej z przyjemnością, jak do Mikołajka czy Ani z Zielonego Wzgórza. By być wzruszonym i niejednokrotnie zaskoczonym.
   Autorkę tej książki poznałam w roli dziennikarki jednego z głównych pism parentingowych, gdy konsultowała ze mną różne swoje teksty. Zajmuję się tym od wielu lat, więc rzadko zapamiętuję autorów, co — mam nadzieję — ich nie obraża, bo i ja nie jestem jedynym konsultującym psychologiem. Jednak od pierwszego tekstu o nagości dzieci, który dostałam od Magdy Kawki, zwróciłam na nią baczną uwagę.    Przeczytałam tekst, potem nazwisko autorki i znów tekst. Pomyślałam „dawno nie czytałam z taką przyjemnością artykułu o golasach”. Jej osobliwe poczucie humoru, wnikliwość i umiejętność różnicowania bubli od mądrych porad była dla mnie od początku dowodem, że mam do czynienia nie tylko z fajną dziennikarką, ale też swego rodzaju pisarką. Nie byłam zatem zdziwiona, że spod jej pióra wyszła ta książka.
   Magda Kawka wplata porady wychowawcze w historię o małym przedszkolaku Kosmatku, który jak każde dziecko w jego wieku ma mnóstwo dziwnych pytań, trudnych momentów i niezrozumienia dla świata dorosłych, często zachowujących się jak „kosmici”. Wielkim atutem tej książki jest rodzaj narracji, który często odnosi się do sposobu myślenia małego dziecka. Dzięki temu patrzymy na świat oczami trzylatka, a nie trzydziestolatki, i widzimy, że z jego perspektywy codzienne problemy wyglądają zupełnie inaczej. Kosmatek zaczyna dostrzegać, że Dorośli niezbyt rozumieją, o co naprawdę chodzi w zabawie, nie wierzą, że potwory naprawdę istnieją i przychodzą w nocy, oraz wolą historie o pierwszej gwiazdce i stajence niż o oskalpowaniu przez Indian. Jednocześnie ma to szczęście, że jego dorośli nie są aż tak „kosmiczni” jak inni i całkiem sensownie reagują na jego zachowania. Ważne jest to, że świat dorosłych pokazywany jest jako daleki od doskonałości. Zarówno tata, jak i mama nie mają ambicji być idealnymi rodzicami i nie wstydzą się popełniać błędów, co sprawia, że od początku budzą naszą sympatię i łatwiej nam się z nimi identyfikować. Tata, zasłyszawszy od Kosmatka urocze „kurwa mać”, nie boi się powtórzyć wulgaryzmu; z wielkim zaangażowaniem też, ku niezadowoleniu Mamy, uczy małego strzelać z pistoletu. Oprócz Mamy i Taty jest także Babcia, która prezentuje się w nie-stereotypowy sposób, będąc dynamiczną i nowocześnie myślącą osobą. To ona przypomina, jak ważna jest konsekwencja w wychowaniu i dlaczego rodzice powinni od czasu do czasu wyjechać na romantyczny weekend.
   Pod koniec każdego rozdziału Autorka przytacza mnóstwo bardzo konkretnych i mądrych podpowiedzi, które mogą pomóc rodzicom w wychowywaniu ich szkrabów. Jak odpowiadać na trudne pytania? Co robić, gdy złapie nas w sypialni? Co odpowiedzieć, gdy domaga się kupna kolejnej drogiej zabawki? Cholera, jak go wreszcie wyrzucić z naszej sypialni? Takich sytuacji można by wymienić wiele, a różnorodne zachowania rodziców opisać na wielu stronach książki. Magda Kawka zbiera porady, które oparte są zarówno na wiedzy psychologicznej z zakresu rozwoju dziecka, jak i na praktyce, która jest najczęściej najważniejszym źródłem informacji. Podpowiada nie tylko, jak przygotować dziecko do podróży czy samodzielnego spania, ale także jak rozmawiać o pieniądzach, seksie czy śmierci. Jednocześnie między wierszami odczytać można mądrą filozofię, że naprawdę nie trzeba, a nawet nie można dążyć do doskonałości w wychowaniu dziecka, a poczucie humoru jest najlepszym sprzymierzeńcem rodzicielstwa.
Wielu z nas odkryje podczas tej lektury ważną myśl, że ich osobisty Kosmatek nie różni się w swych „okropnych" zachowaniach od innych dzieci, a jego rodzice nie są gorsi od innych rodziców. I że wychowanie nie może być konkursem o pierwszeństwo, lecz choć czasem trudnym, to jednak najpiękniejszym doświadczeniem w życiu.

Małgorzata Ohme

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Magdalena Kawka

  • Liczba stron: 

    208

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-2706-6

  • Rok wydania: 

    2010

Polecamy