Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7278-142-0
Autor: Alice Miller
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Media Rodzina

Wprowadzenie do książki

Bunt ciała

W mojej książce próbowałam pokazać, że niektóre poglądy, dawniej uważane za słuszne, straciły swoje uzasadnienie w świetle najnowszej wiedzy psychologicznej. Chodzi tu na przykład o przeświadczenie, że przebaczenie ma moc uleczania, że za pomocą nakazu moralnego można skłonić kogoś do miłości lub też, że udawanie uczuć można pogodzić z wymogiem szczerości. Krytykując te mylne moim zdaniem przekonania, nie chcę bynajmniej przez to powiedzieć, że nie uznaję żadnych wartości moralnych lub że odrzucam moralność w całości jako taką, jak to niekiedy czynią demonstracyjnie różnego rodzaju prowokatorzy, „adwokaci diabła”
Wprost przeciwnie, właśnie dlatego, że wysoko sobie cenię pewne wartości, takie jak integralność, świadomość, odpowiedzialność i wierność sobie, nie potrafię zamykać oczu na fakty, które wydają mi się oczywiste i są potwierdzone empirycznie. Przed cierpieniem doświadczonym w dzieciństwie ludzie uciekają w bardzo różny sposób. Niektórym pomaga w tym wielka gorliwość religijna, innym cynizm lub ironia, jeszcze inni próbują natomiast przenieść swoje odszczepione emocje na płaszczyznę literatury czy filozofii. W końcu dochodzi jednak zawsze do buntu ciała. Nawet jeżeli uda nam się je przez pewien czas oszukiwać za pomocą narkotyków, alkoholu czy środków farmakologicznych, i tak zawsze ostatnie słowo należy do niego. Ciało bowiem potrafi szybciej poznać, że oszukujemy samych siebie, niż czyni to nasz umysł, zwłaszcza jeżeli nie wiemy, kim naprawdę jesteśmy, bo tak właśnie nas wychowano.
Można oczywiście ignorować przesłanie ciała lub sobie z niego drwić, lecz potraktowanie z należytą uwagą jego buntu zawsze przyniesie nam korzyść. Jego mowa jest bowiem autentycznym wyrazem naszego prawdziwego Ja i przejawem naszych sił witalnych.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Alice Miller

 • Tytuł oryginału: 

  Die Revolte des Körpers

 • Liczba stron: 

  160

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7278-142-0

 • Tłumacz: 

  Anna Gierlińska

 • Rok wydania: 

  2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...