Śniące ciało, to idea powstała z inspiracji C.G. Junga, choć już od wieków instynktownie była przeczuwana w wielu starożytnych systemach religijnych, a kontakt z aspektami śniącego ciała mają następcy W. Reicha, psycholodzy gestalt i terapeuci pracujący z ciałem. Ten rozdział omawia aspekty śniącego ciała w tych terapiach oraz historyczne odniesienia w szamanizmie i medytacyjnych rytuałach. Rozdziały 2, 3 i 4 badają symbole śniącego ciała obecne w baśniach i mitach. Rozdziały 5 i 6 zajmują się zmianami we współczesnej teorii i praktyce psychologicznej, jakie wynikają z odkrycia śniącego ciała, a rozdział 7 omawia aspekty śniącego ciała występujące w teoriach ciała subtelnego.
Śniące ciało tak radykalnie zmieniło moją praktykę psychologiczną, żc terminy takie jak praca ze snem i praca z ciałem, które kiedyś miały dla mnie bardzo specyficzne znaczenie, wydają się być krępujące w zastosowaniu i nic odnoszą się już do tego, czym się zajmuję. Zachowuję jednak te określenia, ponieważ odnoszą się one do znanych aspektów psychoterapii, do psychologii, które w mniej lub bardziej określony sposób skupiają się na snach i doświadczeniach cielesnych.
Zrozumienie i zaakceptowanie śniącego ciała jako procesu, który wpływa i wypływa z dowolnej techniki, wymaga jednak merytorycznej wiedzy na temat jego zachowania a także odwagi, potrzebnej do eksplorowania własnych granic, bo dzięki temu śniące ciało dociera do świadomości, gdyż oscyluje ono pomiędzy doznaniami somatycznymi a mitycznymi wizualizacjami.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Arnold Mindell
-
Liczba stron:
272
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-764-9314-5
-
Tłumacz:
Robert Palusiński
-
Rok wydania:
2023