Vademecum Ziołolecznictwa
Wczytuję dane...
KOD: 83-7377-230-8
Autor: Teresa Lewkowicz-Mosiej
EAN: 8373772308
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Vademecum ziołolecznictwa

  Współczesne lecznictwo posługuje się wieloma różnymi metodami. Jedną z nich jest ziołolecznictwo, które obecnie w wielu krajach świata wyraźnie się odradza. Ma wprawdzie jeszcze wielu przeciwników, jednak z roku na rok coraz wyższą ocenę.
   Mimo że ziołolecznictwo było od niepamiętnych czasów stosowane we wszystkich cywilizacjach, w końcu XIX wieku, kiedy to w wyniku rozwoju przemysłu chemicznego pojawiła się nowa forma leczenia - chemioterapia, zaczęło gwałtownie tracić swoją rangę.
   Szybkie i wybiórcze działanie chemioterapii, a także łatwość dozowania leków syntetycznych sprawiały, że lekarze kierowali ku nim swoje zainteresowania, a leczenie ziołami zaczęto uważać za przeżytek minionych czasów.
   Odwieczną skarbnicę mądrości, jaką było wzbogacane przez kolejne pokolenia lecznictwo ludowe, zaczęto wręcz ośmieszać, a tych, którzy je stosowali nazywano pogardliwie znachorami.
   Dopiero z upływem lat, powoli, krystalizował się - już nie emocjonalny, ale bardziej obiektywny - pogląd na obydwie dziedziny.
   Nie ulega wątpliwości, że chemioterapia odnosiła i odnosi zadziwiające sukcesy i często przynosi niemal natychmiastową ulgę w cierpieniach. Bardzo szybko likwiduje wiele chorób zakaźnych i często wywołuje wręcz spektakularne efekty „gaszenia pożaru”.
   Jednak istnieje druga strona medalu, jaką jest działanie uboczne wielu leków syntetycznych, m.in. alergogenne, neuro- i psycho-patogenne, a nawet karcinogenne.
   Zachęciło to do uznania i doceniania kompromisu chemioterapii z fitoterapią, czyli ziołolecznictwem. Obecnie coraz częściej stwierdza się, że obydwie dziedziny mają swoje ogromne zalety.
   Chemioterapia ratowała i w wielu przypadkach ratuje nadal życie milionom ludzi.
  W ziołolecznictwie dostrzeżono natomiast lekceważone dotychczas zalety, takie jak wielokierunkowość działania, dostarczanie organizmowi wielu cennych naturalnych witamin, enzymów oraz niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania makro- i mikropierwiastków.
   Coraz częściej wskazuje się na możliwość stosowania ziół nie tylko jako leków wspomagających, ale również w wielu przypadkach, zwłaszcza przewlekłych, jako leków zasadniczych, niewywołujących niekorzystnych skutków ubocznych, działających w sposób łagodny, zgodny z prawami biologicznymi.
   Leki ziołowe są dobrze tolerowane, łatwo przyswajalne przez organizm, nie powodują odczynów alergicznych i dlatego mogą być podawane przez dłuższy czas.
  Godny podkreślenia jest również fakt, że w przeciwieństwie do leków syntetycznych, leki roślinne przywracają całemu organizmowi równowagę biologiczną, co przy obecnym nasileniu cywilizacyjnych zagrożeń życia ludzkiego ma ogromne znaczenie.
   W porównaniu z lekami syntetycznymi zioła są przy tym znacznie tańsze. Podczas gdy producentem tych pierwszych są potężne koncerny farmaceutyczne, stosujące skomplikowane technonologie wytwórcze, podstawowym dostawcą ziół jest Matka Przyroda.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...