Wprowadzenie do książki
Wychowawca-przywódca
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku!
Nauczycielu! Wychowawco!
Być może uczymy różnych przedmiotów (ja jestem polonistką) i mamy odmienne zdanie na temat tego, czym jest uczenie i wychowywanie. Mamy różne metody, narzędzia i doświadczenia.
Może uczysz w renomowanym liceum, a może czasem wycierasz łzy z umorusanego buziaka pierwszoklasisty, któremu ktoś niedobry „podstawił haka”.
Mamy jednak jeden wspólny cel — sprawić, żeby nasi uczniowie umieli, rozumieli, wiedzieli, zachowywali się dobrze. Wiadomo, że czasy są trudne, młodzież — wymagająca, a i z rodzicami dogadać się jest trudniej niż kiedyś.
Uważam, że jako nauczyciele mamy obowiązek — a także przyjemność — pomagać kolejnym pokoleniom stawiać pierwsze kroki w zorganizowanym społeczeństwie. Pokazujemy im nie tylko, na czym polega tabliczka mnożenia i pisanie liter w jednej linijce, ale też jak należy zachować się w grupie, jak rozmawiać z innymi, jak doceniać wartość innych ludzi i jak pracować nad swoją własną wartością.
Jeśli myślimy o swoich uczniach: „wymagają jakości nauczania i to jest dobre”, otwieramy się na ich potrzeby. Nie musimy się z nimi szarpać, możemy razem pracować i uzyskiwać świetne efekty.
Ale jeśli uważamy ich za „trudne przypadki”, to po co się męczyć z uczeniem? Najprostszym wyjściem jest przecież błyskawiczna pacyfikacja i solidny wycisk, niczym w placówce z rygorem wojskowym wyższego szczebla.
Być może uczymy różnych przedmiotów, ale wierzę, że Ty i ja mamy takie samo zdanie co do podejścia do młodzieży: nie chodzi o pacyfikację, ale o współpracę i rozwój.
Jeśli szukasz skutecznych narzędzi do rozwijania Twoich uczniów, to ta książka Ci się przyda.
Opisałam w niej moje lekcje z uczniami, moje spojrzenie na klasę i proste narzędzia, które w krótkim czasie przyniosły mnie i moim podopiecznym wymierne efekty wychowawcze.
Efekty wychowawcze przełożyły się z kolei na wyniki nauczania. Wyniki nauczania sprawiły zaś, że dzieciaki są zadowolone, otwarte na moje nowe pomysły i chętne do eksperymentowania i rozwoju.
Ken Blanchard, który wie wszystko o przywództwie i tworzeniu efektywnych organizacji, autor bestsellerów z listy „New York Timesa”, sprzedanych w ponad 18 milionach egzemplarzy, mówi o przywództwie, że jest to umiejętność wpływania na ludzi poprzez wyzwalanie ich siły i potencjału w celu umożliwienia im dążenia do większego dobra.
Dla mnie brzmi to jak definicja dobrego nauczyciela i dobrego wychowawcy.
Doskonale wiem, że w pracy w szkole zdarzają się złe dni, w których wszystko wychodzi na opak. Przeżyłam ich swoją porcję. Pamiętaj jednak, że tam za drzwiami czekają na Ciebie ONI. ONI są ważniejsi niż Twoje troski i zmartwienia. Twoi uczniowie. Bo Ty jesteś ich nauczycielem. Jesteś dla nich wzorem. Wychowawcą. Przywódcą.
- Pokaż im, że są dla Ciebie ważni.
- Pokaż, że jesteś ich przywódcą.
- Dalsza treść tej książki pomoże Ci osiągnąć taki status.
- Zapraszam Cię do lektury.
Małgorzata Skarbecka
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Małgorzata Skarbecka
-
Liczba stron:
152
-
Wymiary:
140x208
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-2998-5
-
Rok wydania:
2011