Wprowadzenie do książki
Zatracona sztuka słuchania
Niniejsza książka przedstawia innowacyjne podejście do tego, w jaki sposób ze sobą rozmawiamy i w jaki sposób się nawzajem słuchamy. Opisuje, dlaczego słuchanie ma w naszym życiu tak duże znaczenie, uczy, jak słuchać uważnie i z zainteresowaniem okazywanym drugiej osobie. Wyjaśnia również, co zrobić, aby nie dopuścić do głosu złych nawyków i nie stracić umiejętności słuchania.
Będziemy odkrywać następujące tajemnice dotyczące umiejętnego porozumiewania się:
- Jaka jest różnica między prawdziwym dialogiem a mówieniem na zmianę?
- Jak odsunąć na bok własne problemy, gdy mówi druga osoba?
- Jak wsłuchiwać się w to, co druga osoba ma na myśli, a nie tylko w to, co mówi?
- Jak dotrzeć do osoby, która sprawia wrażenie, jakby nigdy nikogo nie słuchała?
- Jak poradzić sobie z ludźmi, którzy przyjmują postawę obronną, gdy ktoś chce im coś powiedzieć?
- Jak prosić o wsparcie, gdy nie chce się zbędnych porad?
- Jak skłonić zamkniętą osobę do otwarcia się?
- Co sprawia, że niektórzy reagują na krytykę agresją?
- Jak przedstawić odmienną opinię w taki sposób, aby druga osoba nie czuła się krytykowana?
- Jak zadbać o to, aby podczas bardziej agresywnej rozmowy obie strony zostały wysłuchane?
- W jaki sposób rozmówca może sam zaszkodzić własnym komunikatom?
- Co zrobić, żeby reagować na uczucia drugiej osoby, a nie zarzucać ją własnymi uczuciami?
- Jak ograniczyć krytycyzm i uszczypliwości?
- Jak budować własną wiarygodność, żeby inni chcieli nas słuchać?
- Jaki wpływ ma charakter związku na sztukę słuchania?
- Jak stawiać czoła konfliktom, zamiast ich unikać?
Niniejsza książka została podzielona na cztery części. W części pierwszej opisuję, dlaczego umiejętność słuchania odgrywa w naszym życiu tak ważną rolę — dlaczego jest znacznie ważniejsza, niż nam się wydaje. Wyjaśniam również, dlaczego brak kogoś, kto chciałby nas wysłuchać, zdecydowanie szybciej pozbawia nas entuzjazmu i optymizmu niż stres czy nadmiar pracy. W części drugiej zajmuję się ukrytymi założeniami, podświadomymi potrzebami oraz emocjonalnymi skłonnościami defensywnymi, czyli prawdziwymi powodami, dla których ludzie nie słuchają siebie nawzajem. Wyjaśnię, dlaczego ludzie przyjmują postawę obronną i dlaczego nie chcą nas wysłuchać. Wytłumaczę również, dlaczego ludzie tłamszący w sobie uczucia nie zostają wysłuchani nawet wówczas, gdy mają do powiedzenia coś ważnego.
W części trzeciej opiszę, w jaki sposób każdy z nas może zrozumieć własne reakcje emocjonalne i przejąć nad nimi kontrolę, aby stać się lepszym słuchaczem. Wyjaśnię również, w jaki sposób reagować na emocje drugiej osoby i tonować własne, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nawet w najtrudniejszej sytuacji nasz rozmówca zechce nas wysłuchać. W części czwartej wyjaśnię, jak powinno wyglądać słuchanie w różnego rodzaju relacjach międzyludzkich — między partnerami życiowymi, członkami rodziny, przyjaciółmi oraz współpracownikami. Wyjaśnię, w jaki sposób specyficzne cechy każdej z tych relacji wpływają na naszą umiejętność słuchania oraz jak korzystać z tej wiedzy, aby w końcu porozumieć się z innymi.
Znaczenie umiejętności słuchania jest ogromne, choć niektórzy traktują słuchanie jako coś zupełnie oczywistego. Gdy poświęcimy drugiej osobie trochę uwagi i zrozumienia, poczuje się ona doceniona. Umiejętność skutecznego słuchania jest naszym wkładem w życie innych osób — wkładem, który na pewno nam się zwróci. Skuteczne słuchanie jest również najlepszym sposobem czerpania radości z przebywania z innymi ludźmi, uczenia się od nich i odbierania ich jako interesujących towarzyszy. Chciałbym, abyśmy dzięki tej książce nauczyli się lepiej wyrażać zainteresowanie i troskę, którymi się wzajemnie darzymy.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Michael P. Nichols
-
Tytuł oryginału:
The Lost Art of Listening: How Learning to Listen Can Improve Relationships
-
Liczba stron:
344
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-1727-2
-
Tłumacz:
Bartosz Sałbut
-
Rok wydania:
2008