KOD: 978-83-7489-697-9
Autor: Robert J.MacKenzie
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: GWP

Wprowadzenie do książki

Uparte Dzieci Od Konfliktu Do Współpracy

    Pożegnajcie nieskuteczne metody, na które bezowocnie tracicie swoją energię. Nigdy więcej powtarzania, przypominania, przekonywania, tłumaczenia, wdawania się w spory, dyskutowania, strofowania, grożenia, karania i zmuszania. Wasze dziecko będzie wiedziało, czego od niego chcecie, jeśli nauczycie się stanowczo wydawać jasne komunikaty i poprzecie je efektywnymi działaniami. Ta książka pokaże Wam, jak tego dokonać. Opisane tu metody będą pożądaną alternatywą dla dwóch skrajnych i nieskutecznych podejść wychowawczych, jakimi są restrykcyjność i pobłażliwość.
   Książkę Uparte Dzieci podzielono na dwie części, a każda z nich ma Wam pomóc odpowiedzieć na jedno z dwóch kluczowych pytań. Pierwsze brzmi: „Co się dzieje?”, drugie: „Co z tym zrobić?”. Pięć pierwszych rozdziałów pomoże Wam rozpoznać, jakie zależności zachodzą między Wami a dzieckiem, oraz określić, które z Waszych działań są nieskuteczne. Bez tej wiedzy uniknięcie starych błędów byłoby trudne lub wręcz niemożliwe, ponieważ większość z nich popełniamy nieświadomie.
   Rozdział 1 pomoże Wam określić temperament swój i dziecka oraz ustalić, jak przekłada się on na zachowanie. Z rozdziału 2 dowiecie się, w jaki sposób dziecko o mocnym charakterze uczy się zasad oraz dlaczego proces nauczania i uczenia się często zostaje zaburzony. Dzięki rozdziałom 3 i 4 określicie swoje podejście do ustalania granic i przekonacie się, czy wytyczane przez Was granice są płynne czy też stałe.
   Rozdział 5 pomoże Wam zrozumieć istotę rodzinnego tańca. Prawie każda rodzina funkcjonująca w obrębie niejasnych lub nieskutecznie egzekwowanych granic wypracowuje pewien specyficzny taniec, który następnie odtwarza w konfliktowych sytuacjach. Jednym z głównych celów książki Uparte Dzieci jest pomóc się Wam od niego uwolnić.
   Gdy już odkryjecie, co nie przynosi efektu, nadejdzie czas na naukę nowych umiejętności. Rozdziały od 6 do 11 stanowią fundament programu kształtowania umiejętności. Dzięki zawartym w nich informacjom     nauczycie się wydawać jasne komunikaty werbalne, w zarodku dusić próby sił i popierać swoje słowa skutecznymi działaniami. Umiejętność eliminowania złych zachowań jest bardzo ważna, ale aby zmotywować dzieci do właściwego postępowania i wpoić im niezbędne do tego umiejętności, nie zawsze wystarczy wydawać jasne komunikaty i wyciągać odpowiednie konsekwencje. Przekonacie się o tym, czytając rozdziały 9 i 10. Dzięki informacjom zawartym w rozdziale 9 dowiecie się, jak motywować dziecko do współpracy bez uciekania się do gróźb, przykupywania i zmuszania. Natomiast w rozdziale 10 przedstawiono wiele prostych, ale skutecznych strategii umożliwiających naukę umiejętności rozwiązywania problemów, które można wykorzystać, gdy dzieci nie potrafią się właściwie zachować.
   Nauka metod przedstawionych w książce Uparte Dzieci okaże się stosunkowo łatwa. Większość z nich jest jasna i dość oczywista. Wielu z Was najtrudniej będzie się oprzeć pokusie powrotu do starych złych nawyków i przyzwyczajeń. Może zdarzyć się tak, że na poziomie intelektualnym uznacie, że dzięki nowym metodom wprowadzicie pożądane zmiany, ale na początku zarówno Wy, jak i Wasze dzieci będziecie czuć się niekomfortowo. Najprawdopodobniej spotkacie się z oporem i napięciem, których źródło będzie tkwić nie tylko w dzieciach, ale i w Was samych. Rozdział 11 pomoże Wam zrozumieć i przezwyciężyć ten opór oraz przygotuje Was na nadchodzące zmiany.
   Prawdopodobnie już w trakcie lektury będziecie mieli ochotę wypróbować swoje nowe umiejętności, ale zachęcam Was, abyście zaczekali z tym, dopóki nie przeczytacie ostatniego rozdziału. Dlaczego? Ponieważ opisane tu narzędzia wychowawcze tworzą spójną całość i wzajemnie się uzupełniają. Nie posiądziecie w pełni umiejętności, dopóki nie nauczycie się, jak osiągać spójność słów i działań.
    Przygotujcie się, że podczas testowania nowych umiejętności będziecie popełniać błędy. To naturalne; błędy są częścią procesu nauki. Waszym celem powinna być poprawa, a nie perfekcja, a im więcej będziecie ćwiczyć, tym lepsze efekty osiągniecie. Dążcie do konsekwencji w działaniu, ale za potknięcia nie karzcie się zbyt surowo. Jeśli napotkacie na nieoczekiwane trudności, odwołajcie się do konkretnego rozdziału i w nim szukajcie pomocy. Zwróćcie też uwagę na specyficzny język używany przy wprowadzaniu poszczególnych metod.
    Im większa będzie spójność między metodami stosowanymi przez Was i inne ważne osoby w życiu Waszego dziecka, tym szybciej jego zachowanie się poprawi. Podzielcie się zatem nowymi technikami z opiekunkami, krewnymi, przyjaciółmi, nauczycielami i innymi osobami, które pomagają Wam w opiece nad dzieckiem. Ich wsparcie się opłaci.
     Większość przedstawionych w książce Uparte Dzieci przykładów to autentyczne przypadki, z którymi zetknąłem się podczas swojej pracy terapeuty rodzinnego. Imiona zostały zmienione, aby chronić prywatność dzieci i rodziców. Metody opisane w niniejszej książce pomogły tysiącom rodziców i nauczycieli zbudować bardziej satysfakcjonujące i oparte na współpracy relacje z dziećmi o silnym charakterze. Jeśli poświęcicie czas i energię na naukę niezbędnych umiejętności, także i Wam uda się osiągnąć sukces. Owocnej lektury!

Szczegóły

 • Autor: 

  Robert J.MacKenzie

 • Tytuł oryginału: 

  Setting Limits with ypur strong-willed child. Eliminating conflict by establishing clear, firm and respectful boundaries

 • Objętość: 

  288

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  145x205

 • ISBN: 

  978-83-7489-697-9

 • Tłumacz: 

  Lucyna Wierzbowska

 • Rok wydania: 

  2017

Polecamy