Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7301-660-6
Autor: Arlene Eisenberg, Heidi Murkoff, Sandee Hathaway
Dostępność: 2 dni
EAN: 9788373016606
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Pierwszy rok życia dziecka

   Do czytelnika polskiego trafia draga w kolejności książka trzech autorek amerykańskich, tym razem zapoznająca go z różnymi problemami związanymi z opieką nad niemowlęciem, czyli dzieckiem w pierwszym roku życia. Problemów jest wiele, począwszy od żywienia, higieny i pielęgnacji noworodka, rozumienia jego potrzeb, poprzez interpretację często niepokojących objawów, do wyjaśnień zachowań dziecka w kolejnych etapach jego fizycznego i psychicznego rozwoju.
   Mamy nadzieję, że książka trafi przede wszystkim do rąk rodziców, do których głównie jest adresowana. Dla młodych, zwykle niedoświadczonych jeszcze matek i ojców będzie to prawdziwa skarbnica wiedzy praktycznej. Książki z tego zakresu są poszukiwane, a stosunkowo rzadko jeszcze dostępne na rynku księgarskim. Rozwój dziecka jest tu przedstawiony w układzie chronologicznym. W pierwszej części książki każdy miesiąc życia został opisany w oddzielnym rozdziale. Część draga poświęcona jest najczęściej spotykanym problemom zdrowotnym dziecka, z którymi mogą spotkać się rodzice. Znajdą tam oni omówienie objawów chorobowych, najbardziej typowych dla wieku niemowlęcego, a także wyjaśnienie wielu nurtujących ich pytań. Jak szeroko i wszechstronnie wykazują autorki, dotyczą one nie tylko stanu zdrowia, ale także rozwoju dziecka, interpretacji jego zachowań i postaw rodzicielskich, łącznie z konkretnymi wskazówkami, jak postepować z dzieckiem lub jakie stanowisko zająć w konkretnych sytuacjach narzucanych przez codzienne życie.
   Trzecia część zawiera różne propozycje żywieniowe, opracowane na podstawie najnowszych badań naukowych oraz wskazówki dotyczące postępowania z dzieckiem chorym. Na końcowych stronach tej części umieszczono siatki centylowe, które mogą być wykorzystane do oceny przebiegu rozwoju dziecka.
   Znalezienie problemu, interesującego w danej chwili czytelnika, ułatwia zamieszczony na końcu książki indeks nazw i omawianych kwestii.
   Książka Pierwszy rok życia dziecka napisana jest nie tylko z dużą znajomością specyfiki okresu niemowlęcego, ale przede wszystkim życia i problemów rodziny, z którymi najczęściej spotykają się młodzi rodzice. Dzięki temu, że dzieło jest obszerne, istniała możliwość niezwykle dokładnego opisu sytuacji i porad. Autorki zawsze zwracają się do obojga rodziców, akcentując jedność rodziny, a jednocześnie podkreślając, że dziecko nie może tak dalece zdominować życia rodziny, aby rodzice nie mogli znaleźć chwili na zaspokojenie swych indywidualnych potrzeb. We wszystkich opisanych sytuacjach autorki wskazują optymalne warianty postępowania.
   Przekazywana w poradach wiedza medyczna jest wyrazem najnowszych poglądów współczesnej pediatrii, psychologii i pedagogiki, w formie dostępnej i zrozumiałej dla każdego. Bezpośredni kontakt z czytelnikami zostaje nawiązany szybko, dzięki przyjętej konwencji pytań, zadawanych najczęściej przez matki, i odpowiedzi udzielanych przez autorki. Dużo miejsca poświęca się zagadnieniu racjonalnego żywienia, co jest niezwykle cenne dla polskiego czytelnika, gdyż nasze nawyki żywieniowe i poziom wiedzy zdrowotnej budzą wiele zastrzeżeń.
   Mimo że rodzice otrzymują w książce Pierwszy rok życia dziecka wiele cennych porad, nie zwalnia ich to jednak z konieczności zwracania się do pediatry ze wszystkimi problemami zdrowotnymi i rozwojowymi ich dzieci. Potrzeba taka występuje szczególnie w rodzinach, w których nie ma możliwości bezpośredniego przekazywania doświadczeń z pokolenia na pokolenie.
   Jestem przekonany, że od czasu ukazania się książki Benjamina Spocka nie było na polskim rynku księgarskim tak wszechstronnie opracowanego poradnika dla rodziców szukających porady medycznej i psychopedago-gicznej w postępowaniu z dzieckiem w pierwszym roku życia. Dlatego też gorąco zachęcam młodych rodziców do przestudiowania zawartych tu porad. Książka Pierwszy rok życia dziecka z pewnością nie zawiedzie ich oczekiwań.

Prof. dr hab. Marian Krawczyński

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Arlene Eisenberg, Heidi Murkoff, Sandee Hathaway

 • Tytuł oryginału: 

  What To Expect The First Year

 • Liczba stron: 

  720

 • Wymiary: 

  187x231

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7510-792-0

 • Tłumacz: 

  przekład zbiorowy

 • Rok wydania: 

  2017

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...