Wprowadzenie do książki
Astma
Zapalenie i skurcz oskrzeli to powszechnie rozumiane terminy, wyjaśnienia wymaga natomiast to, co nazywamy nadreaktywnością oskrzeli.
Polega ona na reagowaniu skurczem oskrzeli w odpowiedzi na bodziec, który dla człowieka zdrowego jest obojętny (wysiłek fizyczny, zimne powietrze, dym tytoniowy, zapachy kuchenne itp.).
Można stwierdzić ją w laboratorium, śledząc wpływ na oskrzela niektórych substancji (histaminy, metacholiny itp.). Właściwie u wszystkich chorych na astmę występuje nadreaktywność oskrzeli, dlatego też badanie to wykorzystuje się do wykrywania wątpliwych przypadków astmy.
Jednorazowy kontakt z alergenem lub czynnikiem powodującym infekcję zwiększa nadreaktywność oskrzeli na około dwa tygodnie. Tak więc może ona okresowo nasilać przebieg astmy, mimo że aktualnie chory nie styka się z czynnikiem szkodliwym. W wyniku prawidłowego leczenia, po ustąpieniu wszystkich objawów, nadreaktywność oskrzeli powoli mija. Trwa to jednak miesiące, a czasem nawet lata.
Nadreaktywność oskrzeli jest „wizytówką" osoby chorej na astmę. Może jednak występować również w innych chorobach, takich jak:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- inne choroby płuc
- niewydolność krążenia
W tym poradniku - przeznaczonym dla osób cierpiących na astmę - autorzy bardzo dokładnie zapoznają pacjenta z przyczynami choroby, jej objawami i przebiegiem. Przedstawiają nowoczesne, coraz bardziej skuteczne metody diagnostyki i leczenia.
Radzą również, jak żyć z astmą w różnych okresach życia, np. w czasie ciąży i karmienia, i jakie rodzaje wysiłku fizycznego można wykonywać. Zainteresowane osoby znajdą tu informacje o lekach najnowszej generacji, nowoczesnym sprzęcie i jego prawidłowym wykorzystaniu przez chorego.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Wacław Droszcz, Paweł Droszcz
-
Liczba stron:
78
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-200-2923-6
-
Rok wydania:
2004