Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7649-047-2
Autor: William H. Bates
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788376490472
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Naturalne leczenie wzroku bez okularów

   Doktor William Horatio Bates był bez najmniejszych wątpliwości geniuszem na miarę XX wieku. W wieku przyspieszonego postępu naukowo-technicznego wyprzedził swoją epokę o całe stulecie, co w czasach wcześniejszych oznaczałoby minimum kilkaset lat. To jeden z aspektów znamionujących cechy geniuszu. Kolejne, to tytaniczna praca i zdolność do wysunięcia całkowicie nowej teorii, której założenia diametralnie różniły się od współczesnych mu naukowych ustaleń, nota bene niewiele różniących się od aktualnych poglądów, oficjalnie lansowanych przez okulistykę w zakresie ogólnej fizjologii, mechaniki i optyki funkcjonowania oka. Miarą jego geniuszu i tytanicznej pracy były dziesiątki tysięcy wyleczonych pacjentów, a niejako skutkiem ubocznym głęboki ostracyzm środowiska medycznego. Chociaż praca Batesa jest często kwestionowana w części teoretycznej, jako oparta na błędnych założeniach, to jednak nikt nie może negować setek tysięcy udokumentowanych przypadków osób, które dzięki jego metodzie odzyskały prawidłowy wzrok. Warto w tym miejscu dodać, że jak zwykle w takich sytuacjach, do Batesa trafiały najtrudniejsze przypadki, osoby najbardziej zdesperowane, którym nikt nie potrafił pomóc. To co jest również znamienne dla genialnych odkryć, to fakt, że postać i sama metoda Batesa jest stosunkowo mało znana i chociaż dzięki niemu na całym świecie żyją miliony dobrze widzących osób, to na naszym rodzimym gruncie mało który okulista w ogóle słyszał o takiej postaci i tej metodzie leczenia wzroku.
   O ile same założenia i teoretyczne podstawy metody Batesa bywały przyczyną sporów, o tyle nikt nie kwestionował jego rzeczywistych, nieraz graniczących z cudotwórstwem, udokumentowanych w pracach naukowych i archiwach dokonań. Przykłady wyleczeń pozornie beznadziejnych przypadków były przedmiotem badań i dociekań wielu współczesnych Batesowi okulistów, podejrzewających go o oszustwo naukowe, a nawet szarlatanerię. Jednakże sam Bates był zarówno lekarzem, jak i naukowcem, zatem jego praca spełniała wszelkie wymogi metodologii oraz weryfikacji przeprowadzonych badań i eksperymentów. Na koniec sami wyleczeni z przeróżnych chorób i wad wzroku stanowili naoczne świadectwo skuteczności metody.
   Najbardziej chyba znanym przykładem jest historia wybitnego pisarza A. Huxleya, który w wyniku długotrwałej i ciągle pogarszającej się wady wzroku, pomimo stosowania coraz mocniejszych szkieł, doszedł do stanu, gdy jego podstawowe zajęcie — czytanie, w wieku 46 lat stało się niemożliwe. Jego jedno oko było w stanie rozróżnić jedynie światło i ciemność, drugie zaś, przy pomocy bardzo silnych okularów i ciągłym zakrapianiu atropiny, pozwalało rozróżniać znaki wielkości 25 centymetrów z odległości niecałych trzech metrów. Przy czym widzenie powodowało bezustanne zmęczenie i napięcie. W 1939 r. Huxley, po kilku miesiącach intensywnych ćwiczeń reedukacji wizualnej, mógł czytać bez okularów, zaś niemal niewi-dzące uprzednio oko rozpoznawało na tablicy Snella literę wielkości trzech centymetrów z odległości 30 cm.
   I co wydaje się najbardziej znamienne u Batesa, to podejście do pacjenta i jego choroby. Bates nie zastanawiał się, tak jak to czynią niemal wszyscy okuliści, w jaki sposób dobrać pacjentowi najlepsze szkła. On myślał o tym, jak można naprawdę mu pomóc, czyli jak go wyleczyć, doprowadzić do równowagi organizmu, aby mógł normalnie widzieć.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  William H. Bates

 • Tytuł oryginału: 

  The Bates Method for Better Eyesight Without Glasses

 • Liczba stron: 

  224

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7649-047-2

 • Tłumacz: 

  Robert Palusiński

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...