Wprowadzenie do książki
Jak krok po kroku wprowadzić trwałą zmianę w relacji z dzieckiem
Traktujcie tę książkę jako podręcznik, który nie tylko oferuje skuteczne rozwiązania powszechnych problemów wychowawczych, ale także pokazuje, jak radzić sobie z ogromną różnorodnością wyzwań towarzyszących wychowaniu dzieci. To książka, po którą możecie sięgnąć, gdy napotkacie typowe problemy, począwszy od specyficznych kłopotów z zachowaniem, po bardziej ogólne kwestie dotyczące postawy lub charakteru. Książka pomoże wam przepracować konkretne zagadnienia, takie jak korzystanie z ubikacji lub mycie zębów, akceptowanie „nie” bez kapryszenia lub wyjaśnienie konfliktów dotyczących wolnego czasu po szkole i zasad powrotu do domu. Pokaże wam, jak pomóc dziecku brać większą odpowiedzialność za zadania domowe, naukę gry na instrumencie, wykonywanie domowych obowiązków albo powrót na czas do domu. Zaproponuje wam sposób na rozwinięcie w dziecku zainteresowań i wartości, takich jak szacunek dla innych, uczciwość, przyjaźń lub altruizm. Rodzice oczywiście nie koncentrują się jedynie na zachowaniu; zwracają szczególną uwagę na charakter dziecka i rozwijanie postaw wobec świata. Te wyższe cechy znajdą swoje uzewnętrznienie w zachowaniu - uczciwe dziecko będzie mówić prawdę, wielkoduszne dziecko będzie dokonywać szlachetnych czynów. Lecz pracując nad takim czy innym zachowaniem, pracujemy także nad rozwojem ogólniejszych cech z nim związanych.
Zaproponuję wiele przykładów, ale nie będę analizować wszystkich możliwych przypadków jeden po drugim. Uważam, że najważniejsze jest przedstawienie wam kilku podstawowych, elastycznych zasad, które można przyswoić i zastosować samodzielnie w niezliczonych sytuacjach, które pojawiają się w codziennym życiu rodziny. Te podstawowe zasady to nie abstrakcje (jak niewywołujące sprzeciwu, ale niejasne powiedzenie „bądź twardy, ale sprawiedliwy”, w które obfituje literatura dla rodziców); są to konkretne narzędzia do konkretnego wykorzystania, wystarczająco proste, by je szybko opanować, ale mające zastosowanie w najbardziej złożonych sytuacjach rodzinnych.
Powiedzmy na przykład, że wasza dwunastoletnia córka ociąga się codziennie rano, a pięciolatka robi z każdego wyjścia do supermarketu dramat. Chcielibyście zlikwidować te problemy bez podejmowania długich, żmudnych poszukiwań dotyczących ich rozwiązania. Zajrzyjcie więc do tej książki - nie dlatego, że poświęca oddzielny rozdział na poranne czynności i wyprawy do supermarketu, ale dlatego, że szybkie spojrzenie pozwoli wam przyjrzeć się pewnym podstawowym i niezwykle przydatnym zasadom. W każdym razie wiecie, jakich zachowań dziecka sobie nie życzycie, ale czy przełożyliście wasze życzenia na wyraźnie zdefiniowane zachowanie, którego oczekujecie, i czy potraficie to wytłumaczyć dziecku? A zatem jak doprowadzić do konkretnego zachowania za pomocą skutecznych poprzedników, by zwiększyć szanse powodzenia? Czy przemyśleliście konsekwencje, by wzmocnić prawidłowe zachowanie, umiejscowić je i zamienić w zwyczaj?
Ta książka jest abecadłem: A to poprzedniki, czyli wszystko, co się dzieje, zanim wasze dziecko zrobi (lub nie) to, czego od niego oczekujecie; B to zachowanie, C - konsekwencje, czyli to, co następuje po tym, gdy dziecko spełni (lub nie) waszą prośbę czy polecenie.
Niniejsza praca łączy badania w tych obszarach - jak to, co się dzieje przed, podczas i po, wpływa na prawdopodobieństwo tego, że dziecko zrobi to, czego spodziewają się po nim rodzice. Pokażę wam, jak rozłożyć problem na te trzy elementy, i zaproponuję narzędzia, by zająć się każdym z nich.
Pierwsze cztery rozdziały wprowadzą was w abecadło - poprzedniki, zachowania i konsekwencje - i nauczą, jak z nich korzystać. (Zajmuje to cztery rozdziały, ponieważ poświęcam dwa na konsekwencje, najbardziej nadużywaną i powszechnie źle pojmowaną część równania). Rozdział piąty pokazuje, co dzieje się wokół zachowań, przedstawia bardziej ogólny klimat domu. Często możecie zwiększyć szanse na poprawę zachowania, wprowadzając prostą zmianę w rutynie życia rodzinnego: kontekst.
I na koniec, w rozdziale szóstym, koncentruję się, podając przykłady, na tym, jak złożyć razem te elementy. Pokazuję nie tylko, jak używać narzędzi, ale także jak zdecydować, po które z nich sięgnąć w danej sytuacji.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Alan E.Kazdin
-
Tytuł oryginału:
The Everyday Parenting Toolkit: The Kazdin Method for Easy, Step-by-Step, Lasting Change for You and Your Child
-
Liczba stron:
256
-
Wymiary:
135x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7554-758-0
-
Tłumacz:
Wiesław Marcysiak
-
Rok wydania:
2014