Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62195-05-3
Autor: Francis S. Collins
EAN: 9788362195053
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Laurum

Wprowadzenie do książki

Język życia DNA a rewolucja w medycynie spersonalizowanej

   O rewolucji DNA napisano już bardzo wiele — często z wielką swadą. Tymczasem ta książka koncentruje się na faktach. Traktuje o nadziei, a nie 0 modzie. Coraz szersze umiejętności w zakresie odczytywania języka życia umożliwiają spojrzenie na kwestię zdrowia i choroby z zupełnie nowej perspektywy. Człowiek, któremu zależy na tym, by żyć pełnią życia, powinien zacząć traktować podwójną helisę jako klucz do własnego zdrowia i dowiedzieć się, na czym polega wspomniana zmiana paradygmatu.

   Sekwencja DNA (chroniona za pomocą odpowiedniego kodowania) stanie się wkrótce integralnym elementem naszej elektronicznej dokumentacji medycznej, na podstawie której specjaliści zajmujący się naszym zdrowiem będą podejmować różne decyzje dotyczące doboru leków, diagnostyki i profilaktyki chorób. Jeżeli zdarzy nam się zachorować, dostępne opcje terapeutyczne (w znacznej części opracowane na podstawie nowo zdobytej wiedzy na temat ludzkiego genomu) będą jednocześnie bardziej skuteczne i mniej toksyczne niż terapie stosowane zaledwie kilka lat temu. Wiele kuracji dostępnych będzie w postaci tabletek, jednak w niektórych przypadkach zastosowanie znajdą terapie genowe - tu w roli leku wykorzystuje się gen jako taki. Niekiedy lekarze będą nawet stosować terapie komórkowe, opierające się na możliwości wykorzystania komórek skóry lub krwi pacjenta do odtworzenia innych ważnych narządów — na przykład trzustki w przypadku cukrzycy lub mózgu w chorobie Parkinsona.
    Niniejsza książka stanowi reportaż z linii frontu, na którym dokonuje się ta rewolucja. Poza tym można ją również uznać za podręcznik dostarczający informacji przydatnych do zachowania zdrowia własnego oraz członków rodziny. Pewne przygotowania można poczynić już teraz (na przykład zebrać wywiad rodzinny). Najpierw jednak trzeba się przygotować na wkroczenie w ten zupełnie nowy świat. Przez wieki ludzie uważali się za zdrowych dopóty, dopóki nie zaobserwowano u nich pierwszych objawów choroby. Po postawieniu diagnozy poprawnej lub błędnej) poddawano nas ustandaryzowanej terapii. Można by zatem powiedzieć, że ludzkie ciało w zasadzie lekceważono, jeśli nie działo się z nim nic złego.
    Dzisiaj już wiemy, że każdy człowiek rodzi się z dziesiątkami różnych defektów genetycznych. Nie ma wśród ludzi okazów doskonałych. Nie wszystkie nieprawidłowości są jednak takie same, w związku z czym ta sama terapia przynosi często różne skutki u różnych chorych cierpiących na tę samą chorobę. Zmienia się nie tylko nasza medycyna, ale również nasze zasadnicze podejście do ludzkiego ciała.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Francis S. Collins

 • Tytuł oryginału: 

  The Language of Life: DNA and the Revolution in Personalized Medicine

 • Liczba stron: 

  347

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-62195-05-3

 • Tłumacz: 

  Magda Witkowska

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...