Bhagawadgita, prawdopodobnie najbardziej zwięzła i systematyczna księga traktująca o religii, etyce, filozofii i metafizyce, jaka kiedykolwiek została napisana, sama jest jedynie częścią Mahabharaty, zdumiewającego gobelinu starożytnej wedyjskiej historii i filozofii opowiedzianej za pomocą żywotów kilku pokoleń wielkiej dynastii Kuru. Bhagawadgita jest rozmową między Śri Kriszną i jego uczniem, wojownikiem Ardżuną, tuż przed wielką bitwą, jaką Ardżuna stoczył na polu bitewnym Kurukszetra.
Ponieważ Gita nie została napisana jako niezależna księga, zakłada się, że wspomniane w niej postacie, miejsce akcji i okoliczności są już znane słuchaczowi, który słyszał wcześniejsze epizody Mahabharaty. Przez wzgląd na czytelnika, który chce od razu zająć się Bhagawadgitą, podane jest tutaj krótkie i stosowne podsumowanie zdarzeń przedstawionych w Mahabharacie, które doprowadziły do wygłoszenia Bhagawadgity.
Obecnie istnieje tylko mała część oryginalnego tekstu Mahabharaty, a mimo to zachowane wersy tworzą jeden z najdłuższych epickich poematów w historii. Autorem tego ogromnego dzieła jest Wjasa, którego pełne imię brzmi Kriszna Dwaipajana Wjasa. Otrzymał on tytuł Wjasa, czyli "kompilator", ponieważ skompilował cztery Wedy. Napisał także osiemnaście Puran i Wedanta-sutrę. Słowo "Mahabharata" dosłownie znaczy "wielkiej wagi". Według autora to dzieło nosi nazwę Mahabharata, ponieważ jego znaczenie jest bardzo głębokie. Jest ważniejsze od Wed i zawiera transcendentalną wiedzę o Absolutnej Osobie, Śri Krisznie, oraz jego działaniach i mocach.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Satja Narajana Dasa
-
Liczba stron:
359
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-948686-1-1
-
Tłumacz:
Henryk Smagacz
-
Rok wydania:
2019