Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60207-26-0
Autor: Thich Nhat Hanh
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788360207260
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Cud uważności

Spokojne oddychanie

   Twój oddech powinien być lekki, równy i płynny jak strumyk płynący przez piasek, Powinien być bardzo spokojny i cichy, by osoba siedząca obok ciebie nawet go nie słyszała. Powinien płynąć wdzięcznie jak rzeka, jak wąż ślizgający się w wodzie, a nie wić się jak łańcuch chropowatych szczytów górskich czy gnać na podobieństwo galopującego konia. Opanować oddech znaczy kontrolować ciało i umysł. Zawsze więc można stosować technikę obserwowania oddechu, gdy będziemy rozproszeni i będziemy mieli problem z utrzymaniem nad sobą kontroli.
   Z chwilą gdy siądziesz, by medytować, zacznij obserwować oddech. Na początku oddychaj normalnie, potem stopniowo zwalniaj oddech, aż stanie się spokojny, równy i wystarczająco długi. Cały czas - od chwili, gdy usiądziesz, aż do momentu, gdy oddech uspokoi się i wydłuży - bądź świadom wszystkiego, CO w tobie zaistnieje.
   Jak głosi buddyjska Sutra Pełnej Świadomości; „Gdy robisz długi wdech, bądź świadomy: -Robię długi wdech-. Gdy robisz długi wydech - -Robię długi wydech-. Gdy robisz krótki wdech - -Robię krótki wdech- i gdy robisz krótki wydech - »Robię krótki wydech". Doświadczając w pełni jedności ciała i oddechu, będę wdychał(a). Doświadczając w pełni jedności ciała i oddechu, będę wydychał(a). Uspokajając ciało i oddech, będę wydychał(a)".
   Po dziesięciu, dwudziestu minutach myśli twoje uspokoją się jak staw, którego tafli nie zakłóca najmniejsza nawet fala.

Liczenie oddechów

   Uspokajanie i wyrównywanie oddechu zwane jest metodą podążania za oddechem lub jednoczenia się z oddechem. Jeśli z początku wyda ci się to trudne, możesz zastąpić tę metodę liczeniem oddechów. Gdy wdychasz, licz w myśli „jeden" i gdy wydychasz, też licz „jeden".    Wdychaj, licz „dwa". Wydychaj, licz „dwa". Licz tak aż do dziesięciu, po czym zacznij znów od „jeden". Takie liczenie jest jak sznur, który przywiązuje uwagę do oddechu. Ćwiczenie to jest punktem wyjścia do procesu stawania się nieustannie świadomym oddychania. Jednakże bez utrzymania Uwagi szybko pogubisz się w liczeniu. Kiedy zgubisz się, po prostu wróć do „jeden" i próbuj, dopóki nie policzysz prawidłowo. Kiedy już naprawdę będziesz umiał skupić uwagę na liczeniu, będzie to oznaczało, że osiągnąłeś punkt, w którym możesz porzucić liczenie i przejść do koncentrowania się na samym oddechu.
  Kiedy jesteś zdenerwowany i rozproszony i trudno ci praktykować utrzymanie Uwagi, wracaj do oddechu: oddech jest cudownym sposobem utrzymania przytomności umysłu.
  Jak głoszą zasady jednej ze wspólnot religijnych; „Nie błądźmy wśród rozproszonych myśli i tego, co nas otacza. Uczmy się praktyki oddychania, aby odzyskać kontrolę nad ciałem i umysłem i aby praktykować Uwagę oraz rozwinąć koncentrację i mądrość".

Każda czynność jest rytuałem

   Wyobraźmy sobie wysoki mur, z którego roztacza się wspaniały widok. Nie wiadomo, jak na ten mur się wdrapać. Jedynie cienka nitka zwisa po obu stronach muru, przewieszona przez jego szczyt. Ktoś bystry wpadnie na pomysł, żeby przywiązać sznurek do jednego końca nitki, obejść mur i pociągnąć za nitkę — a wraz z nią sznurek, przeciągając go w ten sposób na drugą stronę. Następnie do sznurka przywiąże linę i w ten sposób przeciągnie ją przez mur. Mając jeden koniec liny przywiązany po jednej stronie muru i drugi koniec zwisający po jego drugiej stronie, z łatwością można wdrapać się na górę. Nasz oddech jest jak ta delikatna nitka, ale gdy wiemy, jak się nim posłużyć, może stać się wspaniałym narzędziem, które pomoże nam poradzić sobie w sytuacji - mogłoby się wydawać - bez wyjścia. Oddech jest pomostem łączącym ciało i umysł, jest elementem godzącym ciało z umysłem i umożliwiającym ich jedność. Sprzymierzony jest zarówno z ciałem, jak i z umysłem, i jest narzędziem, które może je zjednoczyć, przynosząc obu światło, spokój i ciszę.
   Wielu ludzi twierdzi, i to samo można przeczytać w licznych książkach, że z prawidłowego oddychania płyną ogromne korzyści. Zauważają, że jeżeli oddycha się właściwie, to osiąga się wielką żywotność: oddech rozwija płuca, wzmacnia krew i odżywia każdy organ, Mówią też, że właściwe oddychanie jest ważniejsze od pożywienia. I wszystko to prawda.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Thich Nhat Hanh

 • Tytuł oryginału: 

  The Miracle of Mindfulness: The classic guide to meditation by the world's most revered master

 • Liczba stron: 

  160

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-60207-26-0

 • Tłumacz: 

  Grażyna Draheim

 • Rok wydania: 

  2020

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...