Wprowadzenie do książki
Leki z Bożej apteki
Celem książki Leki z Bożej apteki jest wskazanie najprostszej i najbezpieczniejszej drogi do zdrowia, którą podążać może każdy. Pisząc, nie opierałem się tylko na własnych doświadczeniach, lecz również na faktach zaczerpniętych z piśmiennictwa zarówno zagranicznego jak i krajowego. Opracowanie tematyki nie było łatwym zadaniem — lecz dopomógł nam Bóg, kierując myślami — i za to niech będą Mu dzięki. Niemałą zasługę w tym mają także klienci, którzy podczas mojej długoletniej pracy w sklepach zielarskich „Herbapolu" zachęcali mnie do ujęcia, w formie książki, moich wieloletnich doświadczeń w tej dziedzinie. Niniejsza książka Leki z Bożej apteki nie jest zapewne wolna od niedociągnięć, a może i braków. Nie jest też dziełem naukowym. Pisana jest językiem prostym, zrozumiałym dla każdego. Lecz największą radość sprawiłby mi fakt, gdyby lektura ta skłoniła czytelnika do refleksji. Pozostawiam więc czytelnikom ku rozwadze zarówno pogląd na prezentowane tu zagadnienia zdrowotne, jak i wybór codziennego jadłospisu. Przypominam również, iż rzeczą znacznie lepszą jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.
Osiemnaste wydanie książki Leki z Bożej apteki różni się od poprzednich licznymi uzupełnieniami, które wpłynęły także na układ tej publikacji. Owe uzupełnienia znalazły się w częściach od drugiej do siódmej. Najwięcej zmian dokonano w części piątej.
Część I obejmuje, w krótkim zarysie, historię troski o zdrowie, od starożytności aż po czasy współczesne. Wspomniano tu również krótko o przepisach sa-nitarno-higienicznych, zawartych w Piśmie Świętym.
Część II przypomina o tym, jak zachować zdrowie.
W części III podano — wypróbowane w ciągu 30-letniej praktyki zielarskiej — przepisy i wskazówki w leczeniu różnych chorób. Leczyć należy cały organizm, a przede wszystkim przyczynę choroby, i dlatego stosowanie ziołolecznictwa związane jest z odpowiednią dietą, w myśl zasady: „Czym się w piecu napali, taki dym leci".
Przepisy dietetyczne zostały oparte głównie na metodach stosowanych przez dr. Birchera-Bennera i dr. Waerlanda. Kto decyduje się na system dietetyczny, stosowany przez tych reformatorów żywienia, winien zrezygnować z mięsa, kiełbasy, ryb, kawy, czekolady, alkoholu i tytoniu.
Część IV to porady praktyczne, wyciągnięte z „tajnej szufladki matki natury". Została ona uzupełniona o nowy rozdział zatytułowany „Leki sporządzone z roślin leczniczych". Z części V przeniesiono tutaj rozdziały zatytułowane „Wiosenna kuracja ziołowo-dieteryczno-odmładzająca" oraz „Kremy ziołowe do twarzy". Zmieniono też układ ostatnich rozdziałów.
Część V została całkowicie zmieniona. Zawiera ona przede wszystkim rozdział „Katalog roślin leczniczych" oraz rozdziały, które ułatwiają korzystanie z tego katalogu, a wśród nich rozdział zatytułowany „Numeryczny wykaz właściwości roślin leczniczych, ujętych w katalogu".
W części VI jest mowa o wodolecznictwie i jego sposobach, zapomnianych lub zaniechanych, ale jakże skutecznych, zwłaszcza przy różnych stanach gorączkowych. Następny rozdział tej części mówi o wspomaganiu terapeutycznych środków hydroterapii dietą roślinno-ziołową.
Do część VII, zatytułowanej teraz „Inne ważne środki lecznicze", dopisano rozdział o klimatoterapii.
Ponadto chcemy wyrazić podziękowanie kierownictwu biblioteki naukowej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni za bezinteresowne udostępnienie literatury fachowej.
A przede wszystkim dziękujemy wspaniałemu Recenzentowi i Opiniodaw-cy — Panu doc. dr. hab. Aleksandrowi Ożarowskiemu za wnikliwe uwagi i życzliwe sugestie. Wyrazy wdzięczności należą się również Recenzentowi — Panu dr. n. med. Stanisławowi Z. Łozowskiemu i Opiniodawcy — Panu prof. Julianowi Aleksandrowiczowi za wydanie bardzo pozytywnych opinii o książce.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Jan Schulz, Edyta Uberhuber
-
Liczba stron:
330
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-61640-00-4
-
Rok wydania:
2010