Wprowadzenie do książki
Masaż leczniczy
Po sześciu latach od pierwszego wydania podjąłem wraz z Wydawnictwem decyzję opublikowania drugiego poprawionego i uzupełnionego wydania „Masażu Leczniczego”. Mając na uwadze spostrzeżenia słuchaczy ośrodków akademickich jak i studiów zawodowych powstała koncepcja poszerzenia wydania o wiele nowych zagadnień z zakresu teorii i praktyki masażu, anatomii człowieka oraz chorób skóry i innych patologii.
Wiedza ta pozwoli zrozumieć patomechanizm powstawania chorób i przygotuje masażystę do prawidłowego zastosowania technik masażu tak, by osiągnąć zamierzony, zgodny z oczekiwaniami pacjenta i lekarza, efekt terapeutyczny.
Książka przeznaczona jest zarówno dla przyszłych masażystów, jak i personelu gabinetów masażu leczniczego. Opisuje fachowe podejście masażysty do pacjenta i prawidłowe funkcjonowanie gabinetów pod względem bezpieczeństwa i higieny.
Masaż leczniczy jest uzupełnieniem zabiegów kinezyterapeutycznych stosowanych powszechnie w ośrodkach i zakładach rehabilitacji leczniczo-ruchowej. Wszelkie manualne zabiegi na ciele człowieka masażysta podpiera doświadczeniem własnym w obcowaniu z pacjentem i wiedzą z zakresu różnych dziedzin medycyny. Znajomość anatomii człowieka, fizjologii, neurologii wydaje się być niezbędna w codziennej pracy masażysty. Winna mu także przyświecać formuła „primum non nocere”. W związku z tym wymaga się od masażysty absolutnego poszanowania chorego, wsłuchania się w jego problemy zdrowotne, a następnie wprowadzenia odpowiedniego programu zabiegów terapeutycznych.
Masażysta jest zobowiązany prowadzić dokumentację medyczną uwzględniającą stan kliniczny pacjenta i postępy w trakcie przeprowadzanych zabiegów. Jest zobowiązany do postępowania zgodnie z zasadami dobrej praktyki i zawsze respektuje zalecenia ze strony lekarza.
Masażysta łagodzi cierpienia, pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile związane z okresem rehabilitacji, wreszcie, stosuje techniki relaksacyjne wskazane dla każdego człowieka zmęczonego obecnym tempem życia.
Specjalne techniki masażu takie jak: masaż stref odruchowych w tkance łącznej wg Teirich-Leube, masaż okostnej wg Voglera przekraczają ramy niniejszego podręcznika, warto jednak o nich pamiętać. Zainteresowanych tą tematyką odsyłamy do literatury specjalistycznej.
Zagadnienia związane z masażem kobiety w ciąży i w czasie połogu oraz masażowi niemowlęcia wyczerpująco opisałem w publikacji „Masaż kobiety w ciąży i niemowlęcia”.
Wszystkim Czytelnikom życzę miłej lektury.
Dziękuję Wydawnictwu Annał za cierpliwość i współpracę, która przyczyniła się do ostatecznego kształtu tego wydania.
Dziękuję mojej żonie Annie za pomoc i cierpliwość.
Grzegorz Lewandowski
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Grzegorz Lewandowski
-
Liczba stron:
240
-
Wymiary:
160x230
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-86971-38-1
-
Rok wydania:
2012