Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-3034-9
Autor: Paulina Mechło, Jolanta Grzelka
EAN: 9788324630349
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Trening Intelektu

Trening intelektu

   Na trening intelektu składają się: pamięć, koncentracja, kreatywność, język i wiedza.

PAMIĘĆ jest spiżarnią informacji
   Pamięć pozwala nam na gromadzenie, przechowywanie i wykorzystywanie informacji. Gdy pamiętamy coś chwilę, wtedy działa pamięć krótkoterminowa, jeśli dłużej, dzieje się to dzięki pamięci długoterminowej. Co do pojemności pamięci, zakłada się, że pamięć krótkoterminowa obejmuje 7 plus/minus 2 elementy. Oznacza to, że posługując się pamięcią krótką, jesteś w stanie zapamiętać numer telefonu, krótką listę zakupów czy też nowy adres. Jeśli chodzi o pojemność pamięci długiej, zakłada się, że jest nieograniczona. Obecnie nie dysponujemy narzędziami do tego, by ją móc zmierzyć. W treningu poćwiczysz głównie pamięć krótkoterminową.

UWAGA jest szperaczem rzeczywistości
   Szperacz to lampa podobna do reflektora, z tą różnicą, że można ją obracać, tak by snop światła mógł oświetlić to, co chcemy. Z uwagą jest podobnie: pozwala nam ona na skupienie się, selekcję i wybieranie tego, co w danym momencie jest z jakiegoś powodu ważne. Dzięki niej możemy naświetlić kawałek naszej rzeczywistości, by z tego kawałka przyjąć informacje z otoczenia. Jest też strażnikiem mózgu, który nie doprowadza do przegrzania się głowy, ponieważ nie pozwala na przyjęcie wszystkich informacji, które do nas spływają w życiu codziennym.
   Każde z proponowanych ćwiczeń w pewnym stopniu wymaga zaangażowania uwagi, szczególnie umiejętności jej skupienia (koncentracji) i utrzymania na zadaniu. Jest to niezwykle ważna funkcja poznawcza, którą poćwiczysz najbardziej podczas rozgrzewki rozpoczynającej każdy dzień treningu.

KREATYWNOŚĆ jest nowym zbiegiem oczywistości
   Kreatywność to tworzenie nowej jakości. Istotnym jej składnikiem jest umiejętność elastycznego myślenia i łączenia informacji teoretycznie ze sobą niepowiązanych. Niektórzy mawiają, że aby być kreatywnym, trzeba wyjść poza schemat, czyli nie ograniczać się tym, co mamy w głowie. Kreatywność sprzyja generowaniu nowych pomysłów, jak i nowe pomysły sprzyjają kreatywności. Wśród ćwiczeń składających się na trening znajdują się zadania rozwijające kreatywność.   Nie będziesz śpiewać, tańczyć, rzeźbić czy malować, natomiast każdego dnia przez chwilę poćwiczysz myślenie innowacyjne.

JĘZYK jest zwierciadłem intelektu
   Bogate słownictwo pozwala na lepsze i bardziej precyzyjne wyrażanie i rozumienie komunikatów. Giętkość językowa z kolei pozwala na dostosowanie się nadawa do odbiorcy. Nasze myśli wyrażamy także w języku. Im więcej uwagi do niego przy-wiążemy, tym lepiej się rozwiniemy językowo.
  W treningu każdego dnia znajdziesz krótkie ćwiczenie językowe.

WIEDZA to informacje plus zastosowanie

   Im jesteśmy starsi, tym więcej wiemy. Znamy więcej faktów, potrafimy z wiedzę korzystać w praktyce. Wiedzy z pewnością nie moglibyśmy zdobyć, przechować ani utrzymać bez pamięci i uwagi. Dzielenie się nią zaś wymaga języka, a wykorzystywanie w nowy sposób — kreatywności. Co jakiś czas w treningu znajdzie się krótki; ćwiczenie dotyczące Twojej wiedzy.
Jeśli udało Ci się doczytać do tej strony, to jest to dobry czas na mini powtórkę Zatem nie powracając do wcześniejszych fragmentów tekstu, w ciągu 2 minut wypisz wszystko, co udało Ci się zapamiętać. Nie omijaj tego ćwiczenia, sprawdź siebie.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Paulina Mechło, Jolanta Grzelka

  • Liczba stron: 

    208

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-3034-9

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy