Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-626-5
Autor: Rick Hanson
EAN: 9788373776265
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

'

Wprowadzenie do książki

Rozwiń w sobie mózg Buddy

  Kążka Rozwiń w sobie mózg Buddy jest spisem ćwiczeń — prostych rzeczy, które możesz wykonywać rutynowo, głównie w myślach, a które wesprą i zwiększą twoje poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości, wzmogą rezyliencję'', efektywność, dobrobyt, wgląd oraz wewnętrzny spokój. Zawierają one, między innymi, przyjmowanie dobra, chronienie mózgu, poczucie się bezpieczniej, rozluźnienie niepokoju związanego z niedoskonałością, niewiedzenie, cieszenie się swoimi dłońmi, chronienie się czy wypełnianie dziury w sercu.
   Na pierwszy rzut oka możesz nie docenić potęgi tych pozornie prostych praktyk. Stopniowo zmienią one jednak twój mózg w procesie zwanym neuroplastycznością zależną od doświadczeń
. Chwila za chwilą, wszystko, czego jesteś świadomy - dźwięki, odczucia, myśli czy najgłębsze pragnienia serca — opiera się na ukrytej czynności neuronów. Ta sama zasada dotyczy nieświadomych procesów umysłowych, takich jak utrwalanie pamięci czy kontrola oddychania. Dokładny sposób, w jaki mózg fizyczny generuje niefizyczną świadomość, pozostaje okryty tajemnicą. Jednakże oprócz możliwego wpływu jakiegoś transcendentalnego czynnika - czy nazwiemy go Bogiem, Duchem, Matką, czy w ogóle nie nadamy mu imienia -istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy procesami psychicznymi i fizjologicznymi.
  Działa to w dwie strony: wraz ze zmianami w mózgu dochodzi do zmiany w umyśle, a wraz ze zmianą umysłu zmienia się mózg. Oznacza to - zadziwiająco - że to, czemu poświęcamy naszą uwagę, o czym myślimy, czego chcemy i co czujemy, a także to, jak postępujemy z naszymi reakcjami na różne rzeczy, na wiele sposobów kształtuje nasz mózg:

  • Zapracowane obszary są lepiej zaopatrzone w krew, ponieważ potrzebują więcej tlenu i glukozy.
  • Geny znajdujące się wewnątrz neuronów są bardziej lub mniej aktywne - na przykład, u ludzi, którzy regularnie się relaksują, poprawiła się ekspresja genów odpowiedzialnych za wyciszanie reakcji stresowych, wzmacniając ich rezyliencję (Dusek i inni, 2008).
  • Te połączenia nerwowe, które pozostają stosunkowo mało aktywne, zamierają; jest to rodzaj nerwowego darwinizmu, przeżycie najbardziej zapracowanych: używaj albo trać.
  • „Neurony, które się razem pobudzają, łączą się ze sobą” - to powiedzenie ukute przez psychologa Donalda Hebba oznacza, że aktywne synapsy (połączenia pomiędzy neuroifami) stają się bardziej wrażliwe, w dodatku powstają nowe synapsy, co w efekcie daje grubsze warstwy nerwowe. Na przykład, przyszli taksówkarze, którzy muszą zapamiętać labirynt tworzony przez ulice Londynu, pod koniec szkolenia mają grubszy hipokamp — część mózgu wspomagającą wspomnienia wizualno-przestrzenne (Maguire i inni, 2000). Podobnie ludzie, którzy regularnie praktykują medytację uważności, rozwijają grubsze warstwy neuronów w obrębie wyspy — obszaru uaktywniającego się, kiedy dostrajasz się do swojego ciała i uczuć — oraz w niektórych częściach kory przedczołowej (znajdującej się z przodu mózgu), kontrolujących uwagę (Lazar i inni, 2005).

   Szczegóły są skomplikowane, ale kluczowa zasada jest prosta: sposób, w jaki korzystasz z umysłu, zmienia twój mózg— na lepsze albo na gorsze.
Istnieje tradycyjne powiedzenie, że umysł przyjmuje kształt obiektu, na którym spoczywa - obecnie powinno się je uaktualnić i dodać, że mózg przyjmuje kształt, na którym spoczywa umysł. Na przykład, jeżeli regularnie opierasz umysł na zmartwieniach, samokrytyce i złości, twój mózg stopniowo przyjmie kształt - rozwinie nerwowe struktury i dynamikę — niepokoju, niskiego poczucia własnej wartości i drażliwej reakcji wobec innych ludzi. Z drugiej strony, jeżeli regularnie opierasz umysł na, przykładowo, zauważaniu, że w chwili obecnej wszystko u ciebie w porządku, dostrzegając w sobie dobre strony oraz odpuszczając - na trzech praktykach opisanych w tej książce - wtedy twój mózg stopniowo przybierze kształt spokojnej siły, pewności siebie i wewnętrznego spokoju.
   Nie powstrzymasz swojego mózgu przed zmienianiem się. Pozostaje więc tylko kwestia: Czy zmienia się on zgodnie z twoimi oczekiwaniami?

'

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    dr Rick Hanson

  • Tytuł oryginału: 

    Just One Thing: Developing a Buddha Brain One Simple Practice at a Time

  • Liczba stron: 

    216

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7377-626-5

  • Tłumacz: 

    Ischim Odorowicz

  • Rok wydania: 

    2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...