Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-3863-5
Autor: Don Gabor
EAN: 9788324638635
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Uwolnij swój język

Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół

   Czy pamiętasz, kiedy ostatnio naszła Cię chęć powiedzenia komuś „co Ci leży na sercu”, ale wiedziałeś, że mogło to jedynie pogorszyć i tak napiętą już sytuację? W życiu każdego z nas są takie momenty, w których bardzo chcemy powiedzieć coś nieprzyjemnego, ale staramy się to zrobić w sposób jak najbardziej taktowny. Uprzejma reakcja pozwala zwykle rozładować napięte sytuacje, więc zanim zareagujesz, postaraj się zawsze rozważyć swoje działanie, korzystając z metody T-A-K-T.

T = Trzeba przemyśleć sprawę

   Weź głęboki oddech i zastanów się, co chcesz powiedzieć, zanim zareagujesz na krytykę, wyzwanie bądź zaczepkę. Takie zachowanie ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze głęboki oddech poprawia dopływ tlenu do mózgu, co przekłada się na odprężenie i zwiększoną jasność myślenia. Po drugie zapobiega to reakcjom odruchowym, które na ogół jedynie pogarszają sytuację. Chwila ciszy jest taktowną reakcją, gdyż ani nie potwierdza słów rozmówcy, ani też im nie zaprzecza, a przy tym daje Ci kilka sekund na przemyślenie usłyszanej kwestii, przeanalizowanie możliwych reakcji oraz wybór optymalnej odpowiedzi.

A = Aktywnie słuchaj

   Aktywne słuchanie oznacza zadawanie pytań wyjaśniających, które dotyczą właśnie usłyszanych słów, idei i motywacji mówiącego, a także uważne słuchanie wszystkich faktów, wyrazów emocji oraz sugerowanych przekazów. Ta strategia pozwala uzyskać wszystkie informacje poboczne oraz lepiej wykorzystać czas do tego, aby skupić się na tym aspekcie odpowiedzi, który pozwoli uzyskać najlepsze wyniki. W ten sposób dajesz też innym okazję do wyjaśnienia lub zmiany ich intencji. Aby pokazać, że aktywnie słuchasz, powtarzaj usłyszane wypowiedzi własnymi słowami, np.: „Pozwól mi się upewnić, że dobrze cię rozumiem. Masz na myśli to, że…?”.

K = Końcowy efekt jest najważniejszy

   Zanim zaczniesz nieprzyjemną rozmowę, pomyśl o tym, jak może się ona zakończyć i które z tych zakończeń jest tym oczekiwanym przez Ciebie. Zanim coś powiesz, zdecyduj, co ma się stać po udzieleniu przez Ciebie odpowiedzi. Co Twoim zdaniem powinien zrobić rozmówca? Może powinien przestać Cię niepokoić? Bardziej otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach? Zająć się własnymi problemami? Pomóc Ci w czymś? A może zacząć być bardziej odpowiedzialnym?
Niezależnie od tego, co chcesz osiągnąć, niniejsza strategia analizowania wyniku pozwala Ci dobrać najlepsze możliwe w danej sytuacji słowa i działania.

T = Taktowne zachowanie


   Gdy zaczniesz odpowiadać, postaraj się zrobić to z humorem i swadą, ponieważ zbyt gwałtowna odpowiedź może zostać źle odebrana. Dobrze będzie, jeżeli uda Ci się zrównoważyć własną asertywność z potrzebami drugiej osoby. Słuchanie innych i branie ich zdania pod uwagę jest taktowną strategią pomagającą zredukować dyskomfort, który zwykle towarzyszy nieprzyjemnym rozmowom. Uprzejme poruszenie tematu może wyglądać następująco: „Chciałbym prosić cię o jedną rzecz, która jest dla mnie bardzo ważna. Czy mogłabyś…?”.

   Piętnaście nieprzyjemnych sytuacji oraz sposoby radzenia sobie z nimi

   Oto kilka przykładów powszechnie spotykanych nieprzyjemnych rozmów wraz z wyjaśnieniem, dlaczego są one problematyczne, a także z oczekiwanym wynikiem i taktowną odpowiedzią.


Nieprzyjemna rozmowa 1: Kolega stara się wciągnąć Cię w rozmowę o polityce

  Problem: Polityka jest w wielu kręgach uważana za „temat tabu”. Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ ludzie często podchodzą do tego tematu bardzo emocjonalnie, co może prowadzić do licznych spięć. Kłótnie, jakie mogą być wynikiem takich rozmów, potrafią skutecznie nadwątlić relacje osobiste, towarzyskie i zawodowe.
  Pożądany wynik: Uniknięcie kłótni i zmiana tematu.
Taktowna odpowiedź: Nie zaczynaj rozmowy, w której każdy będzie przegrany. Powiedz po prostu: „Nie lubię rozmawiać o polityce w pracy (na imprezie, podczas obiadu). A zmieniając temat, co robisz w ten weekend?”.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Don Gabor

  • Tytuł oryginału: 

    How To Start A Conversation And Make Friends: Revised And Updated

  • Liczba stron: 

    224

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-3863-5

  • Tłumacz: 

    Cezar Matkowski

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy