Wprowadzenie do książki
Więcej niż tu i teraz
Książka ta powstała pod wpływem przemyśleń Eckharta Tollego, który z kolei czerpał inspirację z dorobku mistrzów, psychologów i terapeutów minionego stulecia, takich jak Bennett,Hartmann, Goleman, Gurdżijew, Maslow, Naranjo, Nicoll, Ornstein, Uspienski, Shart i Tart.
Traktując dzieła Tollego jako punkt odniesienia, autor sięga po nadal aktualną tematykę dotyczącą jeszcze nierozwiązanych problemów psychologicznych i świadomościowych.
Obecnie teorie kwantowe rzucają nowe światło na poznawanie człowieka, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany i kosmiczny, niż dotychczas sądzono. Teorie te doskonale pokrywają się z ideami Tollego.
Wzmiankowani mistrzowie, psycholodzy i terapeuci wyprzedzają, pod względem zaawansowania swoich teorii, innych współczesnych sobie badaczy. Również dzisiaj czujemy się w obowiązku poruszać te same tematy co w ubiegłym wieku, aby przypomnieć nowym pokoleniom o kierunku badań, który wiedzie ku poznaniu, o drodze bardziej aktualnej niż kiedykolwiek, ponieważ żyjemy w świecie przechodzącym ciągłe przemiany, świecie borykającym się z nowymi paradygmatami w medycynie, naukach ścisłych i religii. Kiedy świat zmienia się z prędkością światła, musimy dowiedzieć się, dlaczego w nim żyjemy, zrozumieć, że stanowimy wielką kosmiczną tajemnicę. Być może nie znajdziemy odpowiedzi poza nami, ale przypuszczalnie uzyskamy ją, patrząc w głąb naszego umysłu; jest możliwe, że poznawszy lepiej siebie samych, dowiedziawszy się, jacy jesteśmy i jak postępujemy, zbliżymy się do właściwego rozwiązania.
Już siedmiu mędrców z Grecji interesowało się problemami poruszonymi w tej książce. Kleobulos z Lindos namawiał do opierania się przyjemności; Solon z Aten napominał, żebyśmy używali nie tylko wzroku, lecz także innych zmysłów; Chilon ze Sparty przypominał o konieczności poznania siebie samych, do czego niejednokrotnie będziemy wracać w trakcie naszych rozważań; o tym, jak trudno poznać siebie samego, mówił już Tales z Miletu; Pittakos z Mityleny nawoływał do uświadomienia sobie, że żyjemy tu i teraz; Bias z Prieny powiadał, że powinniśmy zastanawiać się nad faktami; Periander z Koryntu ostrzegał nas przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą pochopne działanie.
Wygłaszane przez nich poglądy, na kartach tej książki zostaną przedstawione we współczesnym świetle. To będzie długa droga prowadząca od panujących nad nami emocji do potrzeby przebudzenia się z tego błogosławionego snu, w którym zdajemy się pogrążeni. Rozdział po rozdziale będziemy kroczyć przez przygnębiające nas odczucia, takie jak ból i cierpienie, przez paraliżujące nas obawy, przez ego, które przemienia się w naszym wnętrzu w inne ja. Nowe paradygmaty, to znaczy nowe teorie na temat wszechświata, czasu i nas samych, zwiększają potrzebę życia teraźniejszością, potrzebę świadomości, że jesteśmy tutaj i istniejemy. Wiele osób łudzi się, że tego doświadcza, podczas gdy w rzeczywistości żyje jak prawdziwe roboty.
Nowy paradygmat kwantowy, zwłaszcza w dziedzinie neurologii, pozwala nam przezwyciężać bariery dawniej zaliczane do świata paranormalnego. Nasz mózg ewoluuje, dzięki czemu możemy rozwijać umiejętności, które — dzień po dniu — przemieniają nas w istoty wyższe. Jednakże, żeby ten umysłowy rozwój stał się naszym udziałem, musimy pozostawać w kontakcie z całym ciałem, zmieniając nas samych i nasze relacje z otoczeniem. Medytacja w samotności może nas doprowadzić do nowego rodzaju szczęśliwości, do większej zdolności dokonywania wyborów, do — na co kładzie nacisk Tolłe — przebudzenia, nabycia świadomości siebie samych i olbrzymiego potencjału umysłowego i energetycznego, jaki posiadamy.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Jorge Blaschke
-
Tytuł oryginału:
Mas Alla del Ahora
-
Liczba stron:
176
-
Wymiary:
148x210
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-246-2689-2
-
Tłumacz:
Mirosława Sobczyńska-Szczepańska
-
Rok wydania:
2010