Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7489-546-0
Autor: David M.Buss
EAN: 9788374895460
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Zazdrość niebezpieczna namiętność

    Ci, którzy poświęcają swoje życie na zgłębienie tajemnic ludzkiej natury, stają przed niezwykłym wyzwaniem: przedmiotem ich badań są także ich własne umysły. Niekiedy do naukowego odkrycia prowadzi osobiste doświadczenie, ale w moim przypadku było odwrotnie: badania naukowe przyczyniły się do osobistych odkryć. W jednym z pierwszych badań nad zazdrością poprosiłem ich uczestników - kobiety i mężczyzn — aby wyobrazili sobie seksualny kontakt swojego partnera z kimś innym. Kiedy w wyobraźni pojawiły się te niepokojące sceny, niektóre osoby zaczęły przejawiać oznaki intensywnej zazdrości. Inne wydawały się mniej rozdrażnione, przynajmniej na zewnątrz. Chciałem się dowiedzieć, dlaczego. Okazało się, że jednym z kluczowych czynników decydujących o reakcji było zaangażowanie w związek intymny lub jego brak. Osoby, które były aktualnie zakochane lub doświadczyły miłosnego związku w przeszłości, czuły większą seksualną zazdrość niż te, które pragnęły związku, ale nigdy wcześniej nie miały partnera.
   Kiedy zobaczyłem wydruk komputerowy wyników tych badań, nagle pojawiły się wspomnienia z przeszłości - przed moimi oczami stanęły wydarzenia ukryte w zakamarkach pamięci. Jako siedemnastoletni młodzieniec, niewątpliwie pod wpływem kulturowych ideologii tamtych czasów, publicznie głosiłem, że ciało mojej dziewczyny należy do niej i że może ona uprawiać seks z kimkolwiek chce. Twierdziłem też, że zazdrość to emocja świadcząca o niedojrzałości - doświadczają jej tylko osoby znerwicowane, lękliwe i niewyzwolone. Ja, oczywiście, byłem ponad tym wszystkim. Był tylko jeden problem: nie miałem dziewczyny!     Rok później, kiedy po raz pierwszy zaangażowałem się w związek, moje odczucia w tej sprawie nagle się zmieniły. To tak, jakby przycisk sterujący funkcją „zazdrość” pozostawał wcześniej w pozycji „wyłączony”, a teraz nagle został wciśnięty. Zacząłem przyglądać się uważniej innym mężczyznom, którzy wydawali się zbytnio spoufalać z moją partnerką, dzwoniłem do niej niespodziewanie, aby sprawdzić, czy rzeczywiście była tam, gdzie miała być, oraz podejrzewałem, że każdy mężczyzna potajemnie jej pożąda. Uświadomiłem sobie wielką siłę swoich psychologicznych mechanizmów, które wcześniej znajdowały się w stanie uśpienia.
   W ostatnich latach wraz z moimi utalentowanymi współpracownikami skoncentrowaliśmy swoją uwagę na temacie zazdrości — tej niebezpiecznej namiętności, która jest nierozerwalnie związana ze swoją bliźniaczą siostrą: niewiernością. Praca ta pozwoliła mi odkryć, że nasze osobiste demony są zadziwiająco powszechne. Niniejsza książka jest syntezą naszych poszukiwań, a także badań prowadzonych przez innych naukowców na całym świecie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  David M.Buss

 • Tytuł oryginału: 

  Dangerous Passion

 • Liczba stron: 

  296

 • Wymiary: 

  155x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7489-546-0

 • Tłumacz: 

  Agata Błaż

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...