Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-346-2
Autor: Wolf-Dieter Storl
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Zioła lecznicze i magiczne

   W dzisiejszych czasach istnieje wiele książek o ziołach opierających się na farmakologicznych, dokładnych analizach roślin. Niestety, rośliny wymieniane w tych książkach traktowane są praktycznie tylko jako „pojemniki” na substancje chemiczne. Porządkuje się je ze względu na zawarte w nich alkaloidy, zawierające siarkę heterozydy, glikozydy, flawonoidy, związki goryczkowe, saponiny i tak dalej. Jednak tradycyjny znawca ziół przyjmuje to ze spokojem, ponieważ on wie: każda roślina jest czymś więcej niż tylko sumą martwych substancji w niej zawartych. Postrzega roślinę jako istotę żywą, wybierającą sobie w dość inteligentny sposób takie substancje, których potrzebuje do podtrzymania siebie przy życiu.
   Przeżywa roślinę jako osobowość, jako istotę z długą historią na tej ziemi. Rozmawia i komunikuje się z nią, gdyż czuje, że ona nie tylko ma ciało, ale także coś takiego jak „umysł i duszę”, tyle że owe wyrażają się zupełnie inaczej niż u ludzi.
   Przyjaciel roślin nie jest w stanie poznać każdej roślinnej osobowości i z nią się zaprzyjaźnić. Podobnie jest z ludźmi, też nie jesteśmy w stanie być na ty z każdym w mieście, więcej, nawet w sąsiedztwie. Mamy jednak swoich przyjaciół, których dobrze znamy i na których możemy polegać. W rachubę wchodzi tutaj tylko garstka. To są, jak powiedzieliby Indianie, nasi roślinni sprzymierzeńcy.
   Również Maria Treben, ciesząca się dzisiaj największym uznaniem spośród tych mądrych kobiet, które są prawdziwymi ekspertkami od ziół, bierze przede wszystkim takie zioła, które przeciętny zjadacz chleba najchętniej nęka środkiem chwastobójczym albo elektryczną kosiarką. Podbiał, tasznik, dziurawiec, przytulia, mniszek, szczawik, krwawnik i tym podobne, tak nazywają się najlepsi pomocnicy tej zielarki. Ona także reprezentuje pogląd, że potrzebna jest tylko garść ziół - wystarczy siedem albo osiem - żeby wyleczyć wszystkie choroby. Istotne jest jednak to, że doskonale zna się te rośliny i kocha je, że jest się zdolnym pojmować je jako osobowości: wtedy one sprawią prawdziwe cuda.
   Przyjrzymy się tutaj dokładniej dowolnie wybranym dziewięciu takim roślinom. Są to pospolite dzikie zioła, które rosną u mnie - a z pewnością także u Was - na trawniku, na ścieżce w ogrodzie, przy ogrodzeniu i w zaroślach. Pragniemy uzmysłowić sobie, jakie to czarujące osobowości kryją się w tej niepozornej zieleni, posłuchać, jakie historie mogą nam one opowiedzieć i jakie uzdrawiające moce w sobie skrywają.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Wolf-Dieter Storl

 • Tytuł oryginału: 

  Heilkräuter und Zauberpflanzen zwischen Haustür und Gartento

 • Liczba stron: 

  224

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-346-2

 • Tłumacz: 

  Mirosław Łanczkowski

 • Rok wydania: 

  2009

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...