Wczytuję dane...
KOD: 978-83-930830-7-7
Autor: Maria Treben
EAN: 9788393083077
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Zioła Z Bożego Ogrodu

Praktyczne wskazówki

   Pod każdą nazwą choroby znajdą Państwo zioła, które mogą okazać się pomocne w walce z nią, a także sposób ich przyjmowania. Jeżeli podano kilka przepisów na herbatki, bez informacji, w jakiej kolejności najlepiej je wypijać, wówczas mogą Państwo wybrać i parzyć herbatkę z tych ziół, które już    Państwo posiadają lub mogą zebrać. Choć większość esencji oraz maści można dostać w aptekach czy sklepach zielarskich, każdorazowo dokładnie opisałam sposób ich produkcji. Gotowe produkty z naturalnymi składnikami są bowiem droższe, a ich koszty nie są pokrywane przez Kasy Chorych. Zioła natomiast rosną na łąkach, można je zbierać do woli, nic to nie kosztuje, chyba że odrobinę czasu na ich przygotowanie, ale to cena warta naszego zdrowia.

Przeznaczenie ziół

   Jeżeli już wybraliście się Państwo na poszukiwanie ziół z Bożego Ogrodu, musicie wiedzieć, że wyświadczyliście tym samym wielką przysługę swojemu zdrowiu. Po pierwsze -już samo zbieranie ziół oznacza, że się ruszacie, z daleka od tętniących zgiełkiem centrów handlowych i zatłoczonych ulic, w bliskim kontakcie z naturą. Z czasem stwierdzicie Państwo sami, jak zbawienny wpływ miało to na Wasz organizm i jak bardzo domaga się on takich spacerów. Kto interesuje się ziołami od niedawna, powinien najpierw ograniczyć się do badania samej przyrody. Spróbujcie Państwo w znanych Warn ustronnych miejscach poszukać ziół i ponazywać je. Kto zaś nie chce zdawać się na "własne zdolności poznawcze, może pierwsze swoje wycieczki odbywać w towarzystwie osoby bieglej w dziedzinie ziół. Nie chodzi tu o zagrożenie zdrowa - przy zbieraniu grzybów zagrożenie to jest bowiem dużo większe - ale o ochronę przyrody. Wiele ziół, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie jak te lecznicze, uważa się w ziołolecznictwie za bezużyteczne i nie należy ich zrywać. Zatem swą przygodę ze zbieraniem ziół można rozpocząć dopiero wtedy, gdy mamy pewność co do ich klasyfikacji.

Zbieranie ziół leczniczych

   Świeże zioła, których moc lecznicza znacznie przewyższa moc leczniczą ziół suszonych, zbiera się od końca lutego do końca listopada, choć nawet podczas łagodnej zimy na łąkach można spotkać babkę lancetowatą, babkę zwyczajną, przytulię czy glistnik. W miarę możliwości zioła należy zbierać w słoneczne dni, nie tylko dlatego, że spacer sprawia wtedy największą radość, ale także dlatego, że lecznicza siła ziół jest wówczas największa. Uważajcie Państwo również na to, aby zbierać zioła w miejscach ustronnych, z daleka od dużych ulic i centrów przemysłowych. Rośliny należy zrywać przynajmniej dwa centymetry nad ziemią, a nie wyrywać z korzeniami! Do zbierania najlepiej nadaje się kosz wiklinowy, niedopuszczalne są natomiast torby plastikowe. I jeszcze jedna uwaga: Przy zbieraniu ziół zachowujcie umiar!

Przechowywanie ziół

   O ile to możliwe, zioła najlepiej stosować w postaci świeżej. Jednak ze względu na to, że nie są one dostępne przez okrągły rok, łatwo można przygotować zapas na zimowe miesiące. Świeże zioła należy drobno posiekać i nieumyte - stąd konieczność zbierania ziół w miejscach czystych i nieskażonych - ususzyć. W tym celu zioła układa się na czystej ściereczce lub papierze do pieczenia i pozostawia w zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu. Gdy zioła wyschną, pakuje się je w kartonowe pudełka, papierowe torebki albo ciemne szklane pojemniki. Nie nadają się do tego ani blaszane puszki, ani plastikowe pudełka. Z tak ususzonych ziół można parzyć herbatki przez cały rok. Zioła dłużej leżakujące bardziej nadają się do innych celów, na przykład do kąpieli.

Ważna uwaga!

   W razie gdy przytoczone w niniejszej książce recepty, herbatki, napary lub kąpiele nie wykazują pożądanego działania, warto zasięgnąć porady różdżkarza, który sprawdzi mieszkanie lub miejsce pracy na obecność pól geopatycznych. Z jego pomocą odnajdziemy miejsca wolne od promieniowania, na których z powodzeniem można ustawić łóżko albo biurko.

Mały przewodnik po ziołach z Ogrodu Pana Boga.

Podzieloną na rozdziały treść książki usystematyzowano w kolejności alfabetycznej, dlatego też zbędny okazał się oddzielny indeks terminów.

I. Zioła z Ogrodu Pana Boga.............................................................................9
    Alfabetyczny wykaz ziół, opatrzony kolorowymi rycinami oraz wskazówkami, gdzie można je znaleźć, jak wyglądają i na kiedy przypada ich największa moc lecznicza. W rozdziale tym zamieszczono ponadto praktyczne uwagi dotyczące zbierania, suszenia i przechowywania ziół.

II. Lepiej zapobiegać niż leczyć.......................................................................45
    Rozdział ten zawiera przepisy na rozmaite herbatki oraz kuracje oczyszczające, dzięki którym wzmocnią się naturalne siły organizmu.

III. Zioła lecznicze na co dzień.......................................................................49
     W rozdziale tym zestawiono w porządku alfabetycznym wszystkie choroby, od „aft" po „żylaki", które można leczyć środkami z domowej apteki lub lekarstwami wydawanymi w aptece bez recepty.

IV Wiara góry przenosi............................................................................................................113
     Ponowny wykaz alfabetyczny: tym razem chorób, do których diagnozy i leczenia absolutnie niezbędna jest konsultacja z lekarzem!

V Przykłady, które mają dodać odwagi wszystkim niezdecydowanym.......................201
    W tym miejscu przytaczam kilka listów stanowiących dowód na to, jak skuteczne potrafią być zioła z Ogrodu Pana Boga.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Maria Treben

 • Tytuł oryginału: 

  Heilkräuter aus dem Garten Gottes: Guter Rat aus meiner Kräuterbibel für Gesundheit und Wohlbefinden

 • Liczba stron: 

  204

 • Wymiary: 

  205x280

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-930830-7-7

 • Tłumacz: 

  Martyna Wójcik

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...