Wczytuję dane...
KOD: 83-200-3144-3
Autor: Krystyna A. Mika
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: PZWL

Wprowadzenie do książki

Po odjęciu piersi

   Książka „Po odjęciu piersi” jest owocem wielu lat studiów i pracy autorki. Eir Krystyna Mika z ogromną konsekwencją cały swój zapał i zdolności poświęciła pomocy i umożliwieniu normalnego życia kobietom leczonym : powodu raka piersi. Wieloletnie badania w ramach umowy polsko-amerykańskiej, a następnie w centralnym programie badawczo-rozwojowym Zwalczanie chorób nowotworowych w Polsce”, stały się źródłem opracowań naukowych oraz wniosku wdrożeniowego kompleksowej rehabilitacji chorych na raka piersi.
   Obecna publikacja jest opracowaniem osiągnięć naukowych i działalności praktycznej o wielkiej wadze społecznej w zakresie rehabilitacji i resocjalizacji chorych kobiet. Jest ona oparta na bogatym doświadczeniu zespołu pracowników Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie, który zorganizowała i prowadziła do roku 1998 dr Krystyna Mika.
    Książka ta przydatna będzie dla pacjentek na ich trudnej drodze powrotu do normalnego życia, zainteresować powinna również lekarzy, magistrów rehabilitacji i socjologów.

prof. dr hab. med. Andrzej Kułakowski

   Leczenie operacyjne polega na częściowym lub całkowitym odjęciu piersi oraz usunięciu okolicznych węzłów chłonnych. Istnieje kilka sposobów wykonania tej operacji, której rodzaj dobiera się w zależności od potrzeb.
   Zabieg chirurgiczny może wywoływać wiele niekorzystnych zmian w obrębie kończyny i pasa barkowego strony operowanej. Należą do nich: ograniczenie zakresu ruchów w stawach obręczy barkowej, zmniejszenie siły mięśniowej kończyny strony operowanej oraz zaburzenia statyki tułowia, prowadzące do deformacji postawy.
   Następstwem leczenia może być również obrzęk limfatyczny. Według danych z piśmiennictwa występuje on w różnym stopniu u 30 do 50% leczonych z powodu raka piersi, lecz wykazuje tendencję malejącą.
  Mechanizm powstawania obrzęku jest złożony, a główną jego przyczyną jest zaburzenie odpływu chłonki, powstałe w następstwie zabiegu chirurgicznego i poprzedzającej lub następowej radioterapii.
   Poważnym problemem są również zaburzenia psychiczne, występujące u kobiet po radykalnej operacji raka piersi. Spowodowane są one lękiem przed kalectwem, śmiercią oraz obawą o rozbicie rodziny.   Zmiany te wiążą się także z głęboko zakorzenionym w naszych warunkach kulturowych przekonaniem o znaczeniu piersi, jako widocznej i najbardziej eksponowanej cechy kobiecości. Przekonania te stanowią podłoże występującego często u kobiet po amputacji piersi kompleksu psychicznego — uczucia niepełnej wartości jako kobiety.
    Wymienione, niekorzystne następstwa radykalnej operacji raka piersi stanowią wskazania do rehabilitacji fizycznej i psychicznej. Proces ten ma wiele aspektów natury leczniczej, psychologicznej i socjalnej. W związku z tym konieczne jest kojarzenie opieki onkologicznej z postępowaniem rehabilitacyjnym oraz działalnością organizacji społecznych.
   Przed rehabilitacją — rozumianą jako system ułatwiający chorym powrót do życia społecznego w stanie określonej sprawności fizycznej i psychicznej — stoją bardzo poważne zadania. W tej dziedzinie również i w naszym kraju jest wiele do zrobienia.
   Tak szeroko pojęta rehabilitacja nie może być realizowana wyłącznie przez służbę zdrowia, a powinna być również wspierana przez organizacje społeczne, jak Polski Komitet Zwalczania Raka, fundacje i stowarzyszenia.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Krystyna A. Mika

 • Liczba stron: 

  148

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-200-3144-3

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...