Wprowadzenie do książki
Chcesz schudnąć ale nie potrafisz przestać jeść
Badając przez wiele lat problem emocjonalnego objadania się, odkryłam, że jednym z podstawowych czynników, uniemożliwiających odchudzającym się ludziom osiągnięcie pożądanej przez nich masy ciała, były ich toksyczne przekonania.
Bez względu na to, co robili jaką stosowali dietę i jak dużo ćwiczyli - nie mogli schudnąć. Ich ograniczone przekonania powstrzymywały ich od tego lub ich osiągnięcia były krótkotrwałe. Te ograniczone przekonania są przyczyną, leżącą u korzeni negatywnego wypowiadania się rodzącego negatywne uczucia, które z kolei prowadzą do emocjonalnego objadania się. Niniejsza książka pokazuje, w jaki sposób:
- kontrolować emocjonalne objadanie się;
- pozbyć się toksycznych przekonań i negatywnych uczuć;
- zrozumieć, często skomplikowany, charakter chemii mózgu i jego wpływ na uzależniające zachowania, w tym też objadanie się;
- stworzyć plan umożliwiający schudnięcie i utrzymanie pożądanej masy ciała.
Wielu otyłych ludzi pochodzi z rodzin dysrunkcyjnych. Nie oznacza to jednak, że w tych rodzinach koniecznie istniał problem nadużywania alkoholu czy różnych substancji psychoaktywnych1, niemniej jednak ich wychowanie odbiegało od normy. Problem polega na tym, że wielu ludzi nie wie, co jest normalnością, jeżeli przebywali w dysfunkcyjnym środowisku przez wiele lat i z tego powodu doznali emocjonalnych krzywd i szkód, co w większości przypadków następuje przed siódmym rokiem życia.
Współuzależnienie to wzorzec nienormalnego uzależnienia od aprobaty innych ludzi w usiłowaniu znalezienia poczucia własnej wartości, godności oraz tożsamości. Do osób cierpiących z powodu emocjonalnego objadania się pasuje prawdopodobnie określenie „zadowalanie innych ludzi". Ten przyjemnie brzmiący termin określa bolączkę wielu osób, u których stanowi poważny problem psychologiczny.
Współuzależnienie jest ekstremalną postacią naturalnego i normalnego zachowania w odniesieniu do pracy, czynności jedzenia, wydawania pieniędzy, współżycia płciowego i podobnych aktywności wymagających umiarkowania. Osiągnięcie umiarkowania wymaga zmiany przekonań.
Nie wszyscy objadający się ludzie doświadczyli dysfunkcyjnego trybu życia, ale ta książka dotyczy osób, u których rozwinęły się różne formy współuzależnienia na drodze wyuczonych zachowań w okresie wzrastania w niestabilnym środowisku domowym. Nie u każdego występują poważne skutki uboczne współuzależnienia, a wielu ludzi nim dotkniętych jakoś daje sobie radę w życiu bez szukania pomocy z zewnątrz, by pozbyć się niepotrzebnych, emocjonalnych zanieczyszczeń.
Niemniej jednak osoby objadające się mają czasami dobry powód , by się dowiedzieć, dlaczego ich emocje sieją spustoszenie przy tak podstawowej czynności jak spożywanie pokarmów, gdy już sobie uświadomią, że emocjonalne objadanie się jest objawem bardziej poważnego problemu natury emocjonalnej leżącej u jego podstaw.
Książka ta dostarcza odpowiedzi na pytania dotyczące trudnych do uchwycenia problemów ze schudnięciem oraz jak zbudować poczucie własnej wartości. Dzięki tej książce nauczysz się, jak:
- osiągnąć prawidłową, zdrową masę ciała;
- utrzymać pożądaną masę ciała;
- budować oraz utrzymywać zdrowe związki i relacje z innymi ludźmi.
Ta książka pomoże ci też poprawić swoje umiejętności życiowe, na które współuzależnienie wywarło prawdopodobnie negatywny wpływ.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Dr Wendy Perkins, Dr Sandra Cabot
-
Tytuł oryginału:
Want to lose weight... but hooked on food?
-
Liczba stron:
144
-
Wymiary:
140x200
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-9335-082-7
-
Tłumacz:
Ewa Krystyna Suskiewicz
-
Rok wydania:
2011