Wprowadzenie do książki
Dieta bezglutenowa co wybrać?
Drugie wydanie książki „Dieta bezglutenowa: co wybrać?” zostało napisane przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Dostarcza wszechstronnej, aktualnej, ugruntowanej naukowo, ale podanej przystępnie wiedzy o diecie bezglutenowej.
Dla osób chorych na celiakię zbilansowana dieta bezglutenowa jest jedyną i podstawową formą leczenia, dlatego powinna być stosowana przez całe życie. Wybór produktów, bezpiecznych do spożycia w tej chorobie ma podstawowe znaczenie zdrowotne.
Niniejsza publikacja jest wynikiem współpracy lekarzy i żywieniowców w całościowej opiece nad pacjentem. W książce omówiono przyczyny celiakii, jej diagnostykę, zasady żywienia chorych na diecie bezglutenowej oraz charakterystykę produktów bezglutenowych.
Część tabelaryczna zawiera dane o wartości energetycznej i zawartości składników odżywczych (białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik pokarmowy, wybrane składniki mineralne i witaminy) w produktach i potrawach nie zawierających glutenu, wyrażone w 100g produktu jadalnego i w 100g potrawy gotowej do spożycia. Książka Dieta bezglutenowa co wybrać jest nieocenioną pomocą dla chorych w planowaniu i ocenie wartości odżywczej diet bezglutenowych, a także w odpowiednim doborze produktów, tak aby urozmaicona i zbilansowana dieta, uwzględniająca zwyczaje żywieniowe chorych, mogła być przez nich zaakceptowana i przestrzegana.
Celiakia należy do najczęstszych (ok. 1:200 badanych) genetycznie uwarunkowanych chorób przewodu pokarmowego, występujących nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Jest przedmiotem badań klinicznych od wielu lat. Już Samuel Gee w 1888 roku opisał zespół kliniczny celiakii, ale dopiero Dicke w 1950 roku wykazał rolę, jaką gluten odgrywa w tej chorobie.
Badania lat osiemdziesiątych ujawniają, że w patogenezie uszkodzenia błony śluzowej jelita przez gluten uruchomione zostają mechanizmy autoagresji oraz różnorodnych objawów, także spoza przewodu pokarmowego. Celiakia była zawsze modelową chorobą do badań nad patogenezą biegunek przewlekłych u dzieci. W Polsce każdy z gastroenterologów dziecięcych rozpoczynał swoją drogę zawodową od kontaktu z pacjentem z celiakią.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat w Polsce wiele się zmieniło w badaniach poznawczych nad celiakią, a przede wszystkim w opiece nad dzieckiem z tą chorobą.
- Wiele ośrodków aktywnie uczestniczyło w optymalizacji metod diagnostyki i monitorowania leczenia, co doprowadziło do ograniczenia częstości wykonywania biopsji jelita na korzyść nieinwazyjnych testów serologicznych. Zespół, pracujący pod kierunkiem Profesora Tadeusza Chorzelskiego i Profesora Tadeusza Zalewskiego, odkrył przeciwciała przeciw endomysium (EmA), co przyczyniło się do zastosowania immunologicznego testu swoistego dla celiakii, uznanego na całym świecie.
- Przeprowadzono badania epidemiologiczne. Znamy częstość występowania celiakii w większości regionów Polski i jej zmienność w czasie w zależności od zwyczajów żywieniowych, zwiększenia częstości karmienia piersią i późnego, powyżej 9 miesiąca życia, wprowadzenia glutenu do diety niemowlęcia. Mamy świadomość zmniejszania się liczby postaci klasycznych, a wzrostu częstości występowania postaci skąpoobjawowych, późno ujawniających się - nawet u dorosłych, czy wręcz tzw. celiakii „potencjalnej".
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Hanna Kunachowicz
-
Liczba stron:
184
-
Wymiary:
195x290
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-200-4965-7
-
Rok wydania:
2015