Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7277-633-4
Autor: Andrew Laughin
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788372776334
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Astrum

Wprowadzenie do książki

Dieta dla wątroby

  Wątroba ściśle współpracuje z innymi narządami układu pokarmowego:

 • Żołądkiem: gdy zjemy zbyt dużo tłustych potraw, wątroba przestaje nadążać z trawieniem nadmiaru jedzenia. W efekcie przestaje oczyszczać krew z toksyn, co powoduje zaleganie pokarmów i może doprowadzić do nadmiernego otłuszczenia ścian wątroby. Nasz organizm zaczyna wysyłać nam wtedy sygnały pod postacią bólu, poczucia niestrawności, nudności, wzdęć oraz zaparć. Często winą za taki stan rzeczy obarczamy żołądek, twierdząc, że „zatruliśmy się" lub „zjedliśmy coś nieświeżego", to żołądek bowiem w głównej mierze odpowiedzialny jest za trawienie pokarmów. Prawda jest jednak taka, że wątroba i żołądek współdziałają ze sobą, a soki trawienne, które te narządy wytwarzają, działają niczym partnerzy. 
 • Dwunastnicą: z wątroby do dwunastnicy, poprzez drobne przewody żółciowe, doprowadzana jest żółć, dzięki czemu pokarm częściowo strawiony w żołądku podlega na tym etapie dalszej „obróbce", a substancje odżywcze mogą zostać wchłonięte przez organizm w dalszych częściach jelita cienkiego. Tak więc w dwunastnicy rozpoczyna się wchłanianie witamin, minerałów i innych składników odżywczych, za pomocą żółci, wytwarzanej przez wątrobę. 
 • Drogami żółciowymi: odprowadzają one żółć z wątroby do dwunastnicy, a nadmierna ilość żółci, wytworzonej w wątrobie, gromadzona jest w woreczku żółciowym. Jakiekolwiek zaburzenia przemiany materii w wątrobie i zaburzenia przepływu żółci przyczyniają się do tworzenia w żółci kamieni z cholesterolu lub wapnia. Mogą one być pojedyncze lub mnogie i występują nie tylko w woreczku, lecz również w drogach żółciowych. Niekiedy dojść może do zatkania dróg żółciowych, a w rezultacie do żółtaczki mechanicznej. 
 • Trzustką: wydzielina trzustki, zwana sokiem trzustkowym, jest odprowadzana do dwunastnicy osobnym przewodem i odgrywa bardzo ważną rolę w trawieniu, ponieważ zawiera specjalne enzymy trawienne. Dzięki owej wydzielinie oraz żółci, wytwarzanej przez wątrobę, możliwe jest trawienie pokarmów. Ponadto trzustka odpowiada za wytwarzanie insuliny, a co za tym idzie -za gospodarkę cukrową w organizmie. Z tego też powodu często zrzucana jest na nią odpowiedzialność za cukrzycę. 

  Wątroba jest narządem, poddającym się codziennie wielkim obciążeniom. Dlatego tak niezmiernie ważna jest dobra dieta, rozpoczęta niekoniecznie wtedy, gdy wątrobie zaczyna coś dolegać. Wątroba to bardzo ciężko pracujący narząd ludzkiego organizmu, w związku z czym musi się systematycznie regenerować. Dieta wątrobowa wspomaga ten proces, pozwalając wątrobie na odpoczynek.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Andrew Laughin

 • Liczba stron: 

  150

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7277-633-4

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...