Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7773-172-7
Autor: Nicole Schaenzler, Christoph Koppenwallner
EAN: 9788377731727
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: RM

Wprowadzenie do książki

Dolegliwości żołądka i jelit. Domowa kuracja

   Spektrum zaburzeń trawienia jest szerokie, liczne mogą być też ich przyczyny.
    Przy ostrych objawach podłoże jest zwykle oczywiste: posiłek był za tłusty, za obfity albo trudny do strawienia. Zazwyczaj dolegliwości słabną wraz z postępem procesu trawienia. Produkty zepsute często wywołują (zwykle w niewiele godzin po zjedzeniu) szczególnie gwałtowne, ostre objawy układu trawiennego: skurczowe bóle brzucha, biegunkę i/albo wymioty. Także w tym przypadku przyczyna jest jednoznaczna, a dolegliwości przemijają na ogół same po kilku dniach.
    Trudniejsze jest ustalenie przyczyn dolegliwości, które występują w sposób powtarzalny albo stały się chroniczne. Często objawy są początkowo za mało specyficzne, aby dało się je natychmiast przyporządkować określonemu narządowi trawiennemu. Dochodzi do tego fakt, że niektóre niedyspozycje trawienne wydają się mieć źródło nie w układzie żołądkowo-jelitowym, a w całkiem innym narządzie (układzie narządów). Nawet jeśli uda się wykluczyć schorzenie tego (innego) narządu, może minąć dużo czasu, aż zostanie znalezione prawdziwe źródło objawu. Przy wielu chronicznych dolegliwościach trawiennych nie da się bowiem jednoznacznie stwierdzić jakiejkolwiek przyczyny organicznej. W takim wypadku - jak mówią fachowcy -mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonalnym. To, czy zaburzone jest „jedynie” działanie narządu trawiennego, czy doszło do zdiagnozowanej i potwierdzonej badaniami zmiany chorobowej w obrębie tego narządu, nie musi mieć związku z faktycznym stopniem patologii klinicznej. Okazuje się bowiem, że właśnie pacjenci z funkcjonalnymi zaburzeniami trawienia często czują znaczne pogorszenie jakości życia i uważają, że dyskomfort spowodowany przez schorzenie uniemożliwia im normalne życie. Wielu z nich odbywa wycieńczający maraton od lekarza do lekarza, który zwykle kończy się bezradnym stwierdzeniem, że nie ma widoków na trwałą poprawę stanu zdrowia. W tym miejscu może pomóc medycyna naturalna: po pierwsze dlatego, że traktuje zaburzenia trawienia w sposób holistyczny (całościowy) i prezentuje nową perspektywę postrzegania dolegliwości, po drugie dlatego, że ma do zaoferowania liczne skuteczne i sprawdzone metody leczenia.

Jelita - najmocniejszy bastion obronny

    Już w XVI wieku lekarz i przyrodnik Paracelsus trafił w sedno: „Śmierć tkwi w jelicie”. W medycynie naturalnej do dziś uważa się, że układ trawieny, a zwłaszcza jelita, pełnią główną rolę w procesie powstawania chorób. Przed rozpoczęciem leczenia alergii, atopowego zapalenia skóry, schorzenia reumatycznego czy skłonności do zakażeń terapeuci często kierują uwagę na bagatelizowane bądź pomijane w diagnozie zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego. Efekty bywają zdumiewające: już dobrze dobrana metoda naturalnej regulacji fizjologicznej flory jelitowej (zobacz str. 41) albo zmiana diety mogą trwale złagodzić wiele chronicznych dolegliwości.

Łatwa do zaburzenia symbioza

     Obecnie znanych jest około 500 rodzajów bakterii flory jelitowej, z czego kilka szczepów jest potencjalnie chorobotwórczych (patogennych). Aby jelito funkcjonowało prawidłowo, populacje patogenne i populacje nieszkodliwe dla organizmu (apatogenne) muszą się równoważyć. W celu osiągnięcia takiego stanu we florze jelitowej działają mechanizmy samore-gulacyjne, które w razie potrzeby uwalniają na przykład określone białka hamujące wzrost zarazków chorobotwórczych. Mimo to zdarza się, że czynniki zewnętrzne zaburzają tę równowagę i bakterie patogenne zaczynają dominować. Tego typu niestabilność może się wytworzyć samoistnie, na przykład w wyniku ostrej infekcji jelita, ale także na przykład na skutek nieodpowiedniego odżywiania. Niekorzystny wpływ na skład flory jelitowej mogą także wywrzeć określone lekarstwa, przede wszystkim antybiotyki. Celem każdej kuracji antybiotykowej jest zwalczenie zakażenia bakteryjnego, antybiotyki blokują jednak zarówno bakterie chorobotwórcze, jak i dobroczynne bakterie fizjologicznej flory jelitowej. Najnowsze badania wykazują, że już po pięciodniowym przyjmowaniu antybiotyków zdziesiątkowana jest mniej więcej jedna trzecia bakterii w jelicie. Co prawda po zakończeniu kuracji w ciągu czterech tygodni większość rodzajów bakterii regeneruje się, jednak niektóre nie wracają do poprzedniej aktywności nawet po sześciu miesiącach. Z tego powodu podczas kuracji antybiotykowej należy na kilka dni zrezygnować z odżywiania pełnowartościowego (zobacz str. 46): aby nie obciążać dodatkowo jelita, powinno się unikać przede wszystkim ciężkostrawnych węglowodanów i substancji balastowych, zawartych na przykład w bogatych w błonnik warzywach i owocach. W dalszym ciągu należy spożywać niewielkie ilości rafinowanego (białego) cukru. Jeśli mimo stosowania środków ostrożności dojdzie do silnej biegunki, niezbędne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza.

Zaburzona flora jelitowa - początek chorób

   Nieodpowiednie zasiedlenie jelit w wyniku zaburzenia równowagi flory jelitowej nosi nazwę dysbiozy jelit. Stan ten może być długo niezauważany, może się też objawiać przez funkcjonalne dolegliwości trawienne - na przykład wzdęcia i biegunkę. Pacjenci z chronicznymi schorzeniami jelit albo drażliwym jelitem często cierpią na dysbiozę. Medycyna naturalna wskazuje na związek między zaburzoną florą jelitową a powstawaniem przewlekłych schorzeń: z doświadczenia wynika, że dolegliwość ta występuje wśród wielu alergików, reumatyków i osób chorych na świerzbiączkę ogniskową i atopowe zapalenie skóry).

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Nicole Schaenzler, Christoph Koppenwallner

  • Tytuł oryginału: 

    Magen und Darm natürlich behandeln

  • Liczba stron: 

    128

  • Wymiary: 

    160x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7773-172-7

  • Tłumacz: 

    Paweł Wieczorek

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy