Wprowadzenie do książki
Dusza medycyna i cuda
Gdybyśmy my lekarze więcej wiedzieli na temat charakteru nadzwyczajnych wyzdrowień - i wzięli pod uwagę fakt, iż zdarzenia te są z pewnością częstsze niż nas uczono -być może moglibyśmy stworzyć większe pole dla tego, co Hirsberg i Barasch nazywają „etyczną nadzieją”. Etyczna nadzieja różni się od nadziei fałszywej, ponieważ zasadza się na realnych możliwościach a nie na fantazji.
Podejście lekarzy wpływa na stosunek do nadzwyczajnego wyzdrowienia w jeszcze jeden, istotny sposób. Wielu lekarzy odrzuca tego typu przypadki z lekceważeniem twierdząc, że są to „tylko opowieści”. Nie przypisują im żadnej naukowej wartości i mówią o nich jako o „anegdotach”. Ale lekarza o innym podejściu historia nadzwyczajnego wyzdrowienia może zastanowić i stać się nie anegdotą, lecz „historią choroby”. To czy nadzwyczajne wyzdrowienia traktowane są przez lekarzy jak bezwartościowe anegdoty, czy cenne historie choroby, może zależeć od głęboko zakorzenionych uwarunkowań psychicznych, z których lekarze rzadko zdają sobie sprawę, i które mają nie-wiele wspólnego z nauką.
Przykłady przedstawione w tej książce są ogromnie ważne. Wiedza na temat niemal wszystkich najpoważniejszych chorób, począwszy od szkorbutu poprzez wyrostek do gruźlicy, jest rezultatem obserwacji pojedynczego przypadku - co oznacza, że na pewnym etapie lekarz zechciał cierpliwie wysłuchać historii pacjenta. Tylko dlatego, że lekarze dawnych czasów - tacy jak Robert Graves, Thomas Addison, Richard Bright, James Parkinson i Thomas Hodhkin - poważnie traktowali te relacje i wiązali je z fizycznymi odkryciami, możemy dzisiaj mówić o chorobach Gravesa, Addisona, Brighta, Parkinsona i Hodhkina. Dlatego więc zdawanie relacji jest fundamentem medycyny. Bez niej nie istniałaby medycyna taka, jaką znamy.
Nasza praca dostarcza mnóstwo zadziwiających przykładów. Relacje te dają czytelnikowi świetną okazję obserwowania rozwoju medycyny. Czytając historie chorób można obserwować medycynę w akcji. W wirze, jaki tworzą te relacje, zaczynamy dostrzegać jak ostatecznie mogą wyglądać nowe koncepcje i teorie dotyczące pochodzenia i leczenia raka.
Ale nasza książka to coś więcej niż zbiór opowieści. Ponieważ w przeciwieństwie do większości autorów podejmujących temat niezwykłych uzdrowień, Hirshberg i Barasch stawiają istotne pytanie: Czy możemy wyjść poza te historie? Czy możemy zaprządz naukę, do badania nadzwyczajnych wyzdrowień? Czy możemy ośmielić się na wyobrażenie sobie, jak ostatecznie wyglądać będzie Układ Uzdrawiania organizmu? Autorzy odpowiadają na te pytania „tak”, tkając czarowny gobelin z nitek ludzkich doświadczeń oraz odkryć współczesnej nauki.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Caryle Hirshberg, Marc Ian Barasch
-
Tytuł oryginału:
Remarkable Recovery: What Extraordinary Healings Tell Us About Getting Well and Staying Well
-
Liczba stron:
468
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7191-960-2
-
Tłumacz:
Edyta Szydłowska
-
Rok wydania:
2014