Wprowadzenie do książki
Inicjacja Kalaczakry
Od kilkudziesięciu lat mistrzowie wszystkich czterech linii buddyzmu tybetańskiego, udzielają inicjacji Kalaczakry w Indiach, Mongolii, północno-wschodniej Azji i na Zachodzie. Tysiące ludzi, pochodzących zarówno z krajów tradycyjnie buddyjskich, jak i z innych kultur, otrzymało inicjacje jako czynni uczestnicy albo brało w nich udział jako zainteresowani obserwatorzy. Ilość próśb z całego świata o udzielenie inicjacji stale wzrasta. Zainteresowanie jest ogromne.
Tylko garstka ludzi z Zachodu uczestniczyła w pierwszej inicjacji Kalaczakry, jakiej udzielał Jego Świątobliwość Dalajlama poza granicami Tybetu. Miałem szczęście być jednym z nich. Odbyła się ona w Dharamsali w Indiach w marcu 1970 roku. Przewidując, że w przyszłych inicjacjach będzie uczestniczyć dużo więcej ludzi z Zachodu, Jego Świątobliwość postanowił udostępnić temu nowemu audytorium pewne wskazówki i podstawowe informacje dotyczące Kalaczakry. W związku z tym, kilka miesięcy przed udzieleniem następnej inicjacji w Bodh Gaja w Indiach w grudniu 1974 roku, Jego Świątobliwość polecił Szarpie Rinpoczemu i mnie przetłumaczyć serię artykułów o Kalaczakrze napisanych przez Gesze Ngawanga Dhargjeja i Gardżanga Kam-trula Rinpoczego. Biblioteka Tybetańskich Dzieł i Archiwów (The Lfcrary of Tibetan Works & Archives) opublikowała je w Dharamsali, a Wydawnictwo Deer Park przedrukowało artykuł Gesze Dhargjeja jako część podręcznika przygotowanego na pierwszą inicjację udzielaną przez Jego Świątobliwość na Zachodzie. Ceremonia ta odbyła się w Madison, w stanie Wisconsin, w lipcu 1981 roku. Organizatorzy późniejszych inicjacji Kalaczakry często wznawiali ten podręcznik, zarówno po angielsku jak i kilku innych językach europejskich. Jego Świątobliwość zlecił również profesorowi Jeffreyowi Hopkinsowi przetłumaczenie i publikację tekstu rytuału inicjacji, tak aby uczestnicy mogli łatwiej za nim podążać.
Głównym nauczycielem, który wprowadzał Jego Świątobliwość w arkana Kalaczakry był Tsenzhab Serkong Rinpocze, jego nieżyjący już mistrz, partner w debatach i wychowawca. Serkong Rinpocze był synem i duchowym spadkobiercą Serkonga Dordżeczanga, wybitnego mistrza Kalaczakry i członka jej linii przekazu. Serkong Rinpocze to również mój rdzenny guru, któremu przez wiele służyłem jako tłumacz. Dostrzegając coraz bardziej wzrastające zainteresowanie Kalaczakrą na Zachodzie, dogłębnie nauczał mnie tego zagadnienia. Nauczanie to obejmowało nie tylko formalne nauki na temat wielu komentarzy, ale także prywatne wyjaśnienia dotyczące związków Kalaczakry prawie ze wszystkim co dla niego tłumaczyłem. Temat ten nigdy go nie nużył; rinpocze omawiał go w domu, w drodze, a nawet przy obiedzie, zarówno w Indiach, jak wszędzie na Zachodzie, gdzie podróżowaliśmy z jego wykładami. Szczególnie cieszyło go opisywanie szczegółów trójwymiarowego pałacu mandali Kalaczakry i często wykonywał modele jego architektonicznych elementów przy użyciu surowego ciasta. W końcu podzieliłem się tymi naukami z Martinem Brauenem w Szwajcarii, gdzie stały się podstawą jego książki na ten temat i zaowocowały konstrukcją trójwymiarowego pałacu mandali w Yokerkunde Museum w Zurychu, kiedy Jego Świątobliwość udzielał inicjacji w Rikon w lipcu 1985 roku.
Pragnąc abym nawiązał bliższy związek z linią przekazu, Serkong Rinpocze, łaskawie zorganizował dla mnie prywatne spotkania z Jongdzinem Lingiem Rinpoczem, podczas których otrzymałem nauki na temat Kalaczakry. Nieżyjący już Rinpocze był głównym wychowawcą Jego Świątobliwości i członkiem linii przekazu Kalaczakry, od którego sam Jego Świątobliwość otrzymał tę inicjację. Gdy Jego Świątobliwość udzielał inicjacji Kalaczakry w Spiti w Indiach w lipcu 1983 roku, byłem już wystarczająco przygotowany, aby służyć mu jako tłumacz podczas tej ceremonii. Czułem się wtedy jakbym był darem Serkonga Rinpoczego dla Jego Świątobliwości i wypełniało mnie przytłaczające poczucie odpowiedzialności, zachwyt, szacunek, wdzięczność i inspiracja.
Moja ostatnia rozmowa z Serkongiem Rinpoczem, która odbyła się krótko po tej ceremonii, dotyczyła pewnych trudnych punktów związanych z inicjaq'ą Kalaczakry. Rinpocze nie cytował wtedy żadnych komentarzy, tylko odpowiadał na moje pytania opierając się jedynie na logice. Odpowiedzi te stały się dla mnie cennym przewodnikiem w moich późniejszych próbach nauczania.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Aleksander Berzin
-
Tytuł oryginału:
Taking the Kalachakra Initiation
-
Liczba stron:
275
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-89978-06-7
-
Tłumacz:
Zbigniew Zagajewski
-
Rok wydania:
2005