Wprowadzenie do książki
Kalosze pełne kijanek
Jak dzięki rozwijaniu miłości do przyrody wychować kreatywne, odważne i odpowiedzialne dziecko
W niniejszej książce używam terminu „dzikie dziecko” w odniesieniu do innego zjawiska – dziecka, które zbudowało silną więź z naturą, ale także z ludźmi. Żadnej z tych więzi nie uda się wypracować bez odpowiedniej pomocy dorosłych. Jesteśmy istotami społecznymi i jak zobaczymy dalej, więzi z naturą są silniejsze, jeśli młody człowiek ma wielu mentorów. Więzi ze światem przyrody powstają w tym samym czasie, co więzi z innymi ludźmi.
Gdy pisałem tę książkę, przyświecały mi trzy cele. Po pierwsze, aby zapalić czerwoną lampkę i szerzyć świadomość naglącego problemu – odłączenia człowieka od natury. Obecnie ruch propagują- cy powrót dzieci do natury, choć ciągle się rozwija, wciąż działa na niewielką skalę, pozostając na obrzeżach bogatego społeczeństwa. Przed nami długa droga, zanim uda się odbudować więź łączącą nasze dzieci z naturą, nie mówiąc już o stworzeniu społeczeństwa dbającego o środowisko. A stawka jest dużo większa niż tylko zmiana sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci. Drugim celem było zbadanie procesu budowania więzi z naturą. Najważniejsze pytania brzmiały:
- Czy posiadamy genetyczną skłonność do formowania powiązań ze światem przyrody?
- Jaka wiedza jest najważniejsza podczas budowania miłości do natury?
- W jaki sposób zmienia się ten proces wraz z dorastaniem dziecka?
- Jaka jest rola technologii cyfrowych?
- W jaki sposób zaangażować dziecko, które tak łatwo traci zainteresowanie, w powolne tempo, jakim rządzi się świat przyrody?
- Jaka forma kontaktu z naturą jest najbardziej efektywna: od filmów dokumentalnych, poprzez parki miejskie, do wypraw w dzikie rejony?
- Jak pogłębić więź z naturą u dzieci mieszkających w mieście oraz znacząco rozszerzyć działanie ruchu na rzecz budowania więzi dziecko–natura, aby przekroczył granice społeczno-ekonomiczne i etniczne?
Wreszcie, zakładając, że dni, kiedy rodzice wysyłali dzieci same na podwórko odeszły w przeszłość, przynajmniej na razie, w jaki sposób zachęcić dorosłych, aby spędzali czas ze swoimi pociechami poza domem?
Na koniec mój trzeci i najważniejszy cel, czyli pomóc rodzicom, nauczycielom i innym zainteresowanym w byciu dla dzieci przewodnikami po świecie przyrody. Trwała, głęboka więź nie rodzi się z dnia na dzień. Nie tworzy się również poprzez zdobywanie informacji, poznawanie reguł i gramatyki. Tworzenie takiej więzi to nieustający, wieloletni proces. Jego kluczowe elementy to osobiste doświadczenia zbierane w środowisku naturalnym, nauka poprzez aktywne działanie, opowiadanie i rozumienie wielkich idei. By proces był skuteczny, na każdym etapie powinien towarzyszyć nam mentor, taki, jakim moja mama była dla mnie.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Scott Sampson
-
Tytuł oryginału:
How to Raise a Wild Child: The Art and Science of Falling in Love with Nature
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-65442-30-7
-
Tłumacz:
Joanna Żywina
-
Rok wydania:
2016