Wprowadzenie do książki
Medycyna naturalna w pigułce
To co przekazuje nam medycyna naturalna, jest przede wszystkim wiedzą przeszłości, wykorzystywaną dziś przez nas i my zostawiamy ją w spadku przyszłym pokoleniom.
Jak dotąd, nie wynaleziono nic, co w bezpieczny sposób zastąpiłoby naturalne siły organizmu wspomagane przez środki pochodzenia naturalnego.
Medycyna chińska zalicza się do medycyny naturalnej, ponieważ, od tysiącleci stosowaniajej w praktyce, opiera się nieodmiennie na naturalnych środkach leczniczych, na pobudzaniu sił naturalnych w organizmie i wykorzystywaniu naturalnych cykli zachodzących w przyrodzie, a mających wpływ na nasz organizm.
W obecnych czasach trudno jest mówić o medycynie naturalnej, ignorując dorobek medycyny chińskiej. Myślę, że większość naturopeutów korzysta z niej w trakcie stosowanych terapii.
Ten mariaż Wschodu z Zachodem przyniósł niewymierne korzyści Zachodowi. Pomimo niezaprzeczalnego rozwoju własnej medycyny ludowej, opartej na doświadczeniu pokoleń, na rozwoju medycyny akademickiej, Zachód nie potrafił w tak jednoznaczny sposób utożsamić się z przyrodą, poznać jej wszelkich przejawów, a szczególnie ubrać ich we właściwe słowa, często bliższe pięknym zwrotom poetyckim niż opisom anatomicznym.
Dzieci chińskie są wprowadzane od najwcześniejszych lat w dziedzinę masażu i akupresury, dzięki temu posiadają wiedzę o swoim ciele i przepływającej w nim energii. Mając takie podstawy, szybko się orientują się w zaistniałych nieprawidłowościach, które dotykają stanu ich zdrowia, daje im to możliwość szybkiej reakcji w celu przywrócenia ciału niezbędnej równowagi energetycznej.
Dziwne jest w naszej kulturze, że szkoła uczy tak wielu rzeczy, z których niewielka część wykorzystywana jest w codziennym życiu, a sprawy dotyczące komfortu naszego życia w zdrowiu są zupełnie ignorowane. Przecież zdrowy człowiek to lepszy uczeń, lepszy pracownik, to człowiek na co dzień spełniający się w lepszy sposób, ponieważ jego życie nie jest obciążone balastem cierpienia, mniejszego czy większego.
Zdrowy człowiek jest osobnikiem otwartym na wszelkie bodźce zewnętrzne, będąc zaś w równowadze energetycznej, jest człowiekiem zadowolonym i szczęśliwym.
Oczywiście jest to gdybanie, a w tym stanie rzeczy jest jak jest i tylko od nas samych zależy, jak sprawa profilaktyki zdrowotnej będzie dalej wyglądać i czy będziemy dawać dobry przykład następnym pokoleniom.
Obecnie dający się zauważyć zwrot w stronę medycyny naturalnej daje rokowania na przyszłość, że niekoniecznie będziemy sięgać po środki farmakologiczne przy występujących u nas i naszych bliskich dolegliwościach. Jeżeli diagnoza lekarska wyklucza istnienie poważnej choroby, starajmy się pomóc sobie, używając sprawdzonych środków naturalnych.
W tej książce chcę oprzeć się na wybranych sposobach leczenia najważniejszych narządów, korzystając z metod, które są mi najlepiej znane i z których korzystam najczęściej. W myśl medycyny chińskiej, należy zapobiegać a nie leczyć, ale wiadomo, że najczęściej trzeba leczyć. Mało jest osób, które mają zakodowane prawidłowe postępowanie względem siebie. Chodzi szczególnie o najmniejszy choćby wysiłek fizyczny, o ruch dla zdrowia oraz o dostarczanie odpowiedniego pokarmu swojemu organizmowi.
Jeżeli już wystąpi choroba, niewiele osób jest w stanie pojąć, że właściwą dietą i staraniem o odpowiedni stan psychiczny i fizyczny organizmu można sobie dopomóc.
Tu pragnę zwrócić uwagę zarówno na uprawianie pozytywnych wizualizacji, na odmawianie modlitw, na medytację, jak też zabiegi dla ciała, takie jak kąpiele lecznicze w ziołach, masaże stóp czy też poddawanie całego ciała dobroczynnym masażom, jeżeli tylko pozwoli aktualny stan zdrowia.
Masaż stóp to jeden z najbardziej skutecznych sposobów terapii naturalnej i jednocześnie bardzo prosty w stosowaniu w każdych warunkach i miejscu.
Często bywa tak, że znane nam są różne metody naturalnej medycyny, lecz w chwili choroby zapominamy o nich, a nie mając czasu na chorowanie, sięgamy po leki, które mogą postawić nas na nogi w krótszym czasie. Ale czy wtedy zostajemy naprawdę wyleczeni?
Ziołolecznictwo jest stare jak świat, poznawanie właściwości roślin odbywało się przez wieki. Dobieranie właściwych mieszanek bez analizy składu poszczególnych roślin nie było sprawą łatwą, na pewno dużo było w tym praktyki, ale i intuicja musiała odgrywać rolę niebagatelną.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Antonina Malinkiewicz
-
Liczba stron:
248
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-7377-114-X
-
Rok wydania:
2004