Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-310-9
Autor: Joerg Kastner
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788375793109
Koszt wysyłki: ★☆★ ☆Darmowa Dostawa ☆★☆★
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Terapia pożywieniem

Dietetyk według tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC)

W książce Terapia pożywieniem znajdziecie:

 • Opis chińskiej dietetyki w praktyce, dostosowanej do wymagań dzieci i osób dorosłych 
 • Praktyczne wskazówki jak wykorzystać składniki kuchni zachodniej w kuchni chińskiej 
 • Przykłady działa TMC na narządy 
 • Lista produktów i ich właściwości lecznicze.

Struktura i korzystanie z książki

   Pierwszy rozdział książki Terapia pożywieniem, Podstawowe zasady tradycyjnej medycyny chińskiej oraz dietetyki chińskiej, przedstawia chińską teorię odżywiania na podstawie praktycznych przykładów. Rozdziały 2 i 3 są wprowadzeniem do dietetyki chińskiej w praktyce Rozdział 2 zawiera kluczowe koncepcje dietetyczne, takie jak zdrowe nawyki żywieniowe oraz odżywianie w harmonii z sezonowymi i konstytucjonalnymi uwarunkowaniami. Rozdział 3 określa terapię żywieniową w odniesieniu do najważniejszych procesów patologicznych, przedstawia też przegląd i orientacyjne ramy objawów oraz diagnostykę.
   Rozdział 4, Klasyfikacja pożywienia, opiera się na różnorodnych źródłach tekstowych i proponuje zastosowanie zawartych tam koncepcji w odniesieniu do najpowszechniejszych „zachodnich” produktów spożywczych. Znajdziecie tutaj szczegółowe informacje na temat natury i zastosowania poszczególnych składników oraz grup produktów w terapii pożywieniem. Jeśli autorzy mieli odmienne zdania co do klasyfikacji, starałem się przyporządkowywać produkty zgodnie z własnym doświadczeniem klinicznym.
   Kliniczne przykłady w rozdziale 5, Analogie między diagnozą zachodnią a syndromami w tradycyjnej medycynie chińskiej (TMCh), mają na celu stworzenie wspólnego mianownika z chińską diagnostyką syndromów. Ze względu na ich naturę możliwe było jedynie okrojone i siłą rzeczy niekompletne wprowadzenie do tego jakże rozległego obszaru wiedzy. Zostały one dodane, żeby zachęcić praktyków zachodnich do łączenia zachodniego i wschodniego sposobu myślenia.    Prowadzącym terapię zaleca się, aby przy dolegliwościach, takich jak nadciśnienie, astma, choroba Leśniowskiego-Crohna, wszelkie wskazania terapeutyczne zawsze konsultowali z lekarzem prowadzącym i wybierali te, które korespondują z zachodnimi metodami leczniczymi. Niemniej jednak moja praktyka wielokrotnie udowadniała, że dietetyka chińska świetnie uzupełnia leczenie zachodnie, wykazuje również niezrównaną synergię z innymi naturopatycznymi rodzajami terapii.
   W książce Terapia pożywieniem świadomie unikałem używania chińskich roślin leczniczych w przepisach. Ziołolecznictwo chińskie, powszechnie stosowane w Chinach, wymaga zarówno wieloletniego doświadczenia oraz wysokiego poziomu wykształcenia ze strony praktykującego, jak i wiarygodnej kontroli jakości używanych preparatów. Czytającym w pośpiechu pomoże rozdział 6 - zawiera on tabele z najczęściej stosowanymi produktami spożywczymi, pogrupowanymi zgodnie z adekwatnymi systemami narządów. Część Produkty od Ado Z jest szybkim przewodnikiem po kluczowych cechach najpowszechniejszych produktów spożywczych.
    W słowniku w rozdziale 7 znajdują się definicje terminów przetłumaczonych z angielskiego, najczęściej używanych w tej książce, oraz lista ich chińskich odpowiedników. Zastosowana tu terminologia opiera się na A Practical Dictionary of Chinese Medicine (Praktyczny słownik medycyny chińskiej) autorstwa Nigela Wisemana i Fang Ye (Paradigm Publications, 1998, wydanie drugie). Wydawnictwo Thieme International (publikujące wersję angielską książki), przyjmując ten słownik za punkt odniesienia, uznaje wielkie zasługi Nigela Wisemana i Feng Ye w zakresie standaryzacji terminologii TMCh dla świata anglojęzycznego. Więcej informacji dotyczących terminologii znajduje się w rozdziale 7.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Joerg Kastner

 • Tytuł oryginału: 

  Chinese Nutrition Therapy: Dietetics in Traditional Chinese Medicine (TCM)

 • Liczba stron: 

  288

 • Wymiary: 

  160x235

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7579-310-9

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...