Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7191-958-9
Autor: Harish Johari
EAN: 9788371919589
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Oddech umysł świadomość

  Oddech jest fizycznym odpowiednikiem umysłu. Narzędziami umysłu są kora mózgowa i bliźniacze półkule mózgowe, które koordynują pracę całego organizmu poprzez odruchy neuromotoryczne. Wszystkie czynności neuromotoryczne, wszystkie sensoryczne i mo-toryczne funkcje ciała odbywają się przy pomocy oddechu. A więc oddech jest umysłem w działaniu! Oddech dostarcza organizmowi siły pranicznej. Owa siła praniczna, działająca jako element Powietrzny, jest źródłem ruchu, tętna, wibracji i życia. Słowo „duch” pochodzi z łacińskiego słowa spiritus, co dosłownie oznacza tchnienie.
   Umysł i świadomość to pojęcia abstrakcyjne, podczas gdy oddech jest fizjologiczną rzeczywistością. Studiowanie świadomości zaczyna się od studiowania prawdziwej nauki oddychania. Oddech jest źródłem ruchu. Samo oddychanie jest czynnością neuromotoryczną. Nauka kontrolowania prany jest znana pod nazwą pranayamy, która jest gałęzią Hatha Jogi. Termin „Joga”, który dosłownie znaczy „jedność”, odnosi się do dyscypliny, sposobu rozwijania w sobie wyższych zdolności umysłu. Wiele jest ścieżek w Jodze, lecz w gruncie rzeczy wszystkie mają jeden cel: jedność jaźni z Bogiem. Na poziomie fizycznym oznacza to związek umysłowości niższej z wyższą. Zdolności człowieka do abstrakcyjnego myślenia i jego dążenie do wyższych ideałów życia (umiejscowione w korze mózgowej) często kłócą się z jego instynktowną, zwierzęcą naturą (umiejscowioną w móżdżku). Poprzez Jogę można się nauczyć jak nad tym zapanować i dążyć do wyższych ideałów, jak współgrać z prawem dobra powszechnego. Podczas gdy animalistyczna natura człowieka sprawia, że staje się on samolubnym hedoni-stą, praktykowanie Jogi sprawia, że wyzbywa się on tych cech.
   Wszystkie dyscypliny Jogi wyraźnie stwierdzają, że istnieje bezpośredni związek między praną a umysłem, oraz że kontrolując lub panując nad praną można zapanować nad umysłem. Według Yoga Kundalynpanishad, proces oddychania powoduje, że w umyśle powstają wyobrażenia; kontrolując proces oddychania dzięki pranayamie, uspokajamy oddech, wyobrażenia nie niepokoją umysłu, a wewnętrzny dialog ustaje. Według doktora Davida Shannahoff-Khalsy z Salk Institute for Biological Studies w San Diego, „nos jest instrumentem zmiany aktywności korowej” (zob. ryc. 1). Zatrzymaj pranę, a ustaną modyfikacje psychologiczne, a jogin będzie w stanie znaleźć się w stanie błogości (samadhi). Prana odnosi się nie tylko do przepływu tlenu w organizmie, lecz do wszystkich składników siły życiowej. Prana jest witalną siłą życiową, która podtrzymuje wszystkie organizmy żywe. Energia praniczna znajduje się w jonach ujemnych, tlenie, ozonie i promieniowaniu słonecznym, lecz dla istot ludzkich jej głównym źródłem jest oddech.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Harish Johari

 • Tytuł oryginału: 

  Breath, Mind, and Consciousness

 • Liczba stron: 

  99

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7191-958-9

 • Tłumacz: 

  Dorota Konieczka

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...