Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-8337-6
Autor: Maciej Wielobób
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Medytacja w życiu codziennym

    Książka, Medytacja w życiu codziennym, stanowi ogólną i otwartą część kursu medytacji sufickiej prowadzonego przeze mnie w roku szkolnym 2011/2012 i 2012/2013. Seminaria medytacyjne, które prowadziłem — głównie w Krakowie — w tych latach, zawierały również bardziej szczegółowe nauczanie oraz spersonalizowane praktyki, ale ich specyfika wymaga osobistego przekazu.
   Materiały przedstawione w książce Medytacja w życiu codziennym są związane z jedną z tradycyjnych linii przekazu medytacyjnego, znaną jako sufizm uniwersalny. Ścieżka ta, którą ludziom z Zachodu przedstawił na początku XX wieku Hazrat Inayat Khan, wywodzi się z tradycyjnych szkół medytacyjnych Indii. Ja z tą ścieżką, a w zasadzie z jednym z jej najbardziej istotnych nauczycieli — murszidem Karimbakhshem H.J.     Witteveenem — zetknąłem się w 1994 roku. Karimbakhsh ze swoją nieżyjącą już niestety żoną Ratan już przy pierwszym spotkaniu zainspirowali mnie do głębszego poznania sufizmu uniwersalnego i w ten sposób już w połowie 1994 roku zostałem inicjowany jako uczeń (murid) szkoły wewnętrznej. Nieustannie od tego czasu realizuję zadania ucznia, które w sufizmie są powiązane nie tyle z uczeniem się, ile raczej z oduczaniem się, a od pewnego czasu jestem też nauczycielem i inicjatorem (wprowadzającym adeptów do szkoły wewnętrznej), wspierając innych na ich ścieżce oduczania się.

   Z perspektywy około 20 lat praktyki w tej linii mogę powiedzieć, że trening otrzymany na ścieżce sufickiej przyniósł mi realne zmiany, nie tylko w nie zawsze widocznej, subtelnej sferze umysłowej, ale także w namacalnych sprawach życia codziennego. Na pewno bardzo użyteczny okazał się dla mnie nacisk sufizmu na równowagę pomiędzy praktyką formalną a życiem codziennym, jak również osobisty przykład harmonijnego, zdrowego i pełnego sukcesów życia mojego nauczyciela, który w momencie gdy piszę te słowa, jest aktywnym 92-letnim mężczyzną.

    Pisząc książkę Medytacja w życiu codziennym, postawiłem sobie dwa cele. Pierwszym — być może porwałem się tu z motyką na słońce — jest przedstawienie szerokiego spektrum metod, technik, koncepcji, które występują na gruncie sufizmu nauczanego przez Inayata Khana i jego następców. Starałem się to zrobić w sposób przystępny, porzucając archaiczne formy, a jednocześnie trzymając się esencji tradycyjnego przekazu. Drugim moim celem było przedstawienie różnych gałęzi sufickiego przesłania i poszczególnych praktyk w uporządkowany sposób. Mam nadzieję, że zarówno dla osób już medytujących, jak i dla tych, które dopiero przymierzają się do rozpoczęcia praktyki, materiał ten będzie zachętą do kontynuowania i pogłębiania praktyki medytacyjnej.

   Publikacja, którą trzymasz w rękach, składa się z czterech części. W części I przedstawiam najbardziej istotne koncepcje teoretyczne, podczas gdy w drugiej prezentuję różne odcienie praktyki. Sufickie przesłanie, szczególnie w wydaniu Inayata Khana, pozwala odnaleźć się w jakimś wątku sufizmu, nawet jeśli nie jest się zainteresowanym samą medytacją jako taką. W części II przedstawiam szerokie spektrum aktywności, które mogą być wyrazem różnych odcieni sufic-kich praktyk. Oczywiście najważniejszą z nich jest szkoła ezoteryczna, a więc pełna gama ćwiczeń medytacyjnych, ale wiele osób zapewne doceni też    Universal Worship czy medytację uzdrawiającą. W części III książki publikuję kilka ćwiczeń praktycznych — propozycje medytacyjnej pracy z ciałem, dużo ćwiczeń oddechowych, ćwiczenia wprowadzające do koncentracji. Ostatnia część przedstawia kilka ważnych dla opisywanej tu tradycji tekstów.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Maciej Wielobób

 • Liczba stron: 

  152

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-246-8337-6

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...