Wczytuję dane...
KOD: 978-83-8171-877-2
Autor: Gregg Braden
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788373775350
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Fragment książki Głęboka Prawda

DLACZEGO TA KSIĄŻKA?

   Choć z pewnością jest wiele książek określających niezwykłe warunki, które nam dzisiaj zagrażają, brakuje w nich odniesienia do jednego elementu stanowiącego sedno sposobu, w jaki sobie z nimi radzimy Skąd mielibyśmy wiedzieć, co wybrać - jakie przyjąć strategie i jakie ustanowić prawo - albo jak zbudować zrównoważoną gospodarkę, dzielić się technologiami ratującymi życie i naprawiać wyrwy powstające w strukturze naszych relacji i społeczeństwa... dopóki nie odpowiemy na to jedno pytanie, które leży w samym sercu naszego istnienia: Kim jesteśmy? Jako jednostki, rodziny, narody i cała ludzka cywilizacja musimy najpierw dowiedzieć się, kim jesteśmy, zanim będziemy mogli dokonywać właściwych wyborów. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy liczy się każdy wybór.

   Skąd mamy wiedzieć, jakie podejmować decyzje, jeśli nie odpowiemy na jedno pytanie, które leży w samym sercu absolutnie każdego wyboru: Kim dokładnie jesteśmy?

   Nie znając odpowiedzi na to fundamentalne pytanie, podejmowanie decyzji zmieniających życie jest jak próba wejścia do domu, gdy nie wiemy, gdzie są drzwi. Choć można włamać się przez okno albo zburzyć ścianę, to w ten sposób zniszczylibyśmy sam dom. Być może jest to idealna metafora opisująca rozterkę, w której się znajdujemy. W przypadku naszej ludzkiej rodziny, która powiększyła się ponad czterokrotnie w czasie niewiele dłuższym niż sto lat - od 1,6 miliarda w 1900 roku do około 7 miliardów w 2011 roku - możemy albo użyć klucza w postaci zrozumienia, kim jesteśmy, żeby wejść przez drzwi skutecznych rozwiązań... albo też zniszczyć nasz dom (Ziemię i nas samych), reagując na te kryzysy w sposób automatyczny, kierując się fałszywymi założeniami wynikającymi z niepełnej wiedzy naukowej.
Kiedy ogarniemy prawdy o naszej historii na Ziemi, o cyklach zmian na naszej planecie i o roli, jaką odgrywają one w naszym życiu, to zrozumiemy, z czym naprawdę mamy do czynienia, jakimi opcjami dysponujemy i jakich wyborów możemy dokonać.
   Niniejsza książka wskazuje sześć obszarów odkryć (i fakty ujawnione w ich wyniku), które radykalnie zmienią sposób, w jaki nauczono nas w przeszłości myśleć o świecie i o sobie samych. Zajmując się potężnymi kryzysami naszych czasów, najważniejszymi prawdami, jakie musimy uwzględnić, są:

Głęboka prawda 1: Zdolność zażegnania kryzysów zagrażających naszemu życiu i światu zależy od gotowości do zaakceptowania tego, co nauka odsłania przed nami na temat pochodzenia i historii człowieka. Stojąc w obliczu wcześniej nieznanych zagrożeń, które muszą zostać zażegnane w ciągu najbliższych ośmiu do dziesięciu lat, skąd możemy wiedzieć, jakich dokonywać wyborów, jakie ustanawiać prawa i jakie obierać strategie, jeśli nie wiemy, kim jesteśmy? Fałszywe założenia dotyczące głęboko zakorzenionych przekonań odnośnie ewolucji i pochodzenia człowieka nie mają zbyt wiele sensu w obliczu ostatnich odkryć w różnych dziedzinach nauki.

Głęboka prawda 2: Opór dominujących systemów edukacyjnych przed przyjęciem nowych odkryć i przed zgłębianiem nowych teorii pogrąża nas w przestarzałych przekonaniach, które nie rozwiązują największych kryzysów w historii ludzkości.
Swoje wybory związane z życiem, rządem i cywilizacją opieramy na sposobie postrzegania siebie, naszych relacji z innymi ludźmi i z planetą Ziemia. Przez ostatnie trzysta lat przekonania te wynikały z fałszywych założeń przestarzałej nauki. Zdrowe reguły metody naukowej zawierają w sobie nieodłączną cechę autokorekty fałszywych założeń, która jest skuteczna, gdy stosujemy tę metodę zgodnie z jej przeznaczeniem.

Głęboka prawda 3: Kluczem pozwalającym zająć się kryzysami zagrażającymi naszemu przetrwaniu jest budowanie partnerstwa w oparciu o wzajemną pomoc i współpracę, żeby przystosować się do zmian, a nie wskazywanie palcami i przypisywanie winy, utrudniając tylko tak ważne sojusze. Różnorodne kryzysy (niektóre wywołane przez ludzi, a niektóre powstałe w naturalny sposób) osiągnęły przełomowy punkt w skali zagrożenia przetrwania naszego gatunku. Era uprzemysłowienia zdecydowanie przyczyniła się do zwiększenia poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze; koniecznie musimy znaleźć czyste, ekologiczne i alternatywne sposoby wytwarzania elektryczności i paliwa dla siedmiu miliardów ludzi, którzy obecnie zamieszkują naszą planetę - jednakże:

• Fakt:
Zmian klimatycznych nie wywołał człowiek. Dowody naukowe w postaci historii klimatu na Ziemi na przestrzeni 420 tysięcy lat ukazują wzór składający się z ciepłych i zimnych cykli zachodzących w mniej więcej regularnych odstępach czasu, liczących sobie po sto tysięcy lat, bez śladów działalności człowieka.

• Fakt:
W trakcie ciepłych i zimnych cykli w przeszłości wzrost poziomu gazów cieplarnianych jest, ogólnie rzecz biorąc, opóźniony w stosunku do wzrostu temperatury o średnio czterysta do ośmiuset lat.

W NINIEJSZEJ KSIĄŻCE

   W siedmiu rozdziałach tej książki zachęcam cię do inspirującego, a być może również nowatorskiego sposobu myślenia o swojej relacji ze światem. Dla niektórych ludzi może on nie być niczym nowym. Być może miałeś dość szczęścia, żeby dorastać w rodzinie pozwalającej uzupełniać brakujące elementy duchowego, religijnego i historycznego oglądu świata na podstawie bieżących odkryć na temat cywilizacji i życia.
   Jednakże przed tymi, którzy nie byli wychowywani w ten sposób, wspomniane rozdziały otwierają potężną i praktyczną nową ścieżkę samopoznania. Niezależnie od twoich przekonań fascynujące są dowody, które zmuszają ludzkość do przemyślenia na nowo tradycyjnych opinii na temat tego, kim jesteśmy, od jak dawna tu jesteśmy i dlaczego świat wydaje się „rozłazić w szwach". Na kolejnych stronach znajdziesz:

• Dane archeologiczne pozostawiające niewiele wątpliwości co do tego, że zaawansowane cywilizacje, dysponujące zaawansowaną technologią, powstawały i rozkwitały na Ziemi na długo przed datą, która jest tradycyjnie akceptowana, czyli między 5000 a 5500 lat temu.

• Odpowiedź na pytanie, dlaczego prowadzone w dzisiejszych czasach wojny wyrastają ze sposobu myślenia, który zapoczątkowany został dawno temu, i dlaczego stanowią one współczesną kontynuację starożytnej bitwy, która nawet nas nie dotyczy.

• Naukowe potwierdzenie, że ludzkie życie jest wynikiem inteligentnego projektu.

Oś czasu ilustrującą, kiedy ludzki kod życia jest aktywowany w łonie matki, kiedy następuje pierwsze uderzenie serca i w którym momencie rozwoju człowieka budzi się świadomość.

• Poprawioną chronologię obejmującą minione cywilizacje (oraz to, jak wpisują się one w cykle epok świata), nadającą nowe znaczenie dzisiejszym kryzysom, a także pomagającą sprecyzować wybory, których będziemy musieli dokonać.

Warto wiedzieć z góry, czego możesz oczekiwać na drodze wyznaczonej przez te odkrycia. Z tego powodu poniższe stwierdzenia wyraźnie precyzują, czym jest, a czym nie jest niniejsza książka:

• Głęboka prawda nie jest książką naukową. Chociaż będę pisał o najnowszych trendach w nauce, które zachęcają nas do przemyślenia na nowo własnej relacji z przeszłością, cyklami czasu, pochodzeniem człowieka i nawykiem wojny, ta praca nie została napisana tak, by wpasowywała się w format lub standardy podręczników szkolnych czy czasopism technicznych.

• Nie jest to zrecenzowana praca badawcza. Poszczególne rozdziały i relacje z badań nie przeszły przydługiego procesu recenzowania przez dyplomowaną komisję bądź doborowy zespół specjalistów patrzących na świat przez pryzmat jednej dziedziny nauki, na przykład fizyki, matematyki czy psychologii.

• Materiał do niniejszej książki jest rzetelnie przygotowany i udokumentowany. Książka jest napisana łatwym w odbiorze stylem i zawiera opis eksperymentów, studium przypadków, zapisy historyczne i osobiste doświadczenia potwierdzające inspirujący sposób postrzegania własnej roli w świecie.

• Ta książka jest przykładem tego, co można osiągnąć, kiedy przekraczamy tradycyjne granice między nauką i religią. Łącząc dwudziestowieczne odkrycia genetyki, archeologii, mikrobiologii i czasu fraktalnego, zyskujemy potężną strukturę, w obrębie której mieszczą się dramatyczne zmiany naszej epoki i kontekst, który pomaga nam radzić sobie z nimi.

   Z natury rzeczy zgłębianie tego, co i jak myślimy o sobie, przebiega u każdego inaczej - przypomina wyjątkową, intymną i osobistą podróż. Tak wiele różnic wyrasta z doświadczeń, jakie dzielimy ze swoimi rodzinami, w grupie rówieśniczej i w obrębie kultury. Wszyscy uczyliśmy się historii wyjaśniającej naszą przeszłość oraz pochodzenie Ziemi i ludzkości, dzięki czemu łatwiej nam dostrzec sens świata - opowieści opartych na tym, co nasza społeczność przyjmuje za „prawdę" w określonym czasie.
    Zapraszam cię do zastanowienia się nad odkryciami opisanymi na kolejnych stronach i zbadania, jakie znaczenie mają dla ciebie. Omów je z ludźmi ważnymi w twoim życiu i odkryj, czy i jak mogą one zmienić wspólne dzieje twojej rodziny.
   Pisaniu Głębokiej prawdy przyświecał jeden cel: zainspirowanie nas (podczas rozwiązywania życiowych i światowych kryzysów) do zrozumienia naszej relacji z przeszłością.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Gregg Braden

 • Tytuł oryginału: 

  Deep Truth: Igniting the Memory of Our Origin, History, Destiny, and Fate

 • Liczba stron: 

  378

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-535-0

 • Tłumacz: 

  Ryszard Oślizło

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...