Wprowadzenie do książki
Nieposłuszne dziecko. 8 kroków do poprawy zachowania
Książka Nieposłuszne dziecko jest podsumowaniem ponad 20 lat badań nad istotą, przyczynami i metodami leczenia destrukcyjnych zachowań u dzieci. Badania te prowadziłem w ramach praktyki klinicznej. Dotyczyły one w szczególności problemów związanych z impul-sywnością, nadpobudliwością, nieposłuszeństwem i brakiem uwagi. Oprócz tego książka opiera się na niezliczonej ilości prac badawczych poświęconych tym właśnie problemom i sposobom ich leczenia - opisy tych prac można znaleźć w literaturze psychiatrycznej ł psychologicznej. Przedstawiony tutaj program wychowawczy jest jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych w Ameryce programów szkoleniowych dla rodziców dzieci z zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi. W ciągu ostatnich 20 lat, poprzez różne warsztaty i seminaria, zapoznałem z jego założeniami ponad 10 tyś. specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Dzięki temu mogą oni prezentować program rodzinom, którymi opiekują się w ramach praktyki klinicznej. Ja sam w ramach własnej praktyki przeszkoliłem już oonad 2,5 tyś. rodzin.
Książka Nieposłuszne dziecko jest podzielona na dwie części: „Poznaj swoje dziecko" i „Żyj z dzieckiem w zgodzie". Część I poświęcona jest problemowi nieposłuszeństwa, jego przyczynom i metodom, którymi można z nim walczyć. Po jej przeczytaniu będziesz miał w miarę dobre pojęcie o tym, co dzieje się z dzieckiem i co powinieneś z tym zrobić. Co prawda książka ma charakter poradnika przeznaczonego do samodzielnej pracy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z niej pod okiem specjalisty - wystarczy znaleźć wzbudzającego zaufanie, zaznajomionego z programem terapeutę i pracować razem z nim. Niektórzy po przeczytaniu części I mogą dojść do wniosku, że tak naprawdę problem ich nie dotyczy. Mimo to mam nadzieję, że przeczytają również część II. Jej trzon stanowią solidne, sprawdzone zasady wychowawcze, które wyjdą na dobre każdemu dziecku. Zasady te wymienione są w rozdziale 4, pod koniec części I. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Część II to ośmiostopniowy program szkoleniowy dla rodziców. Na jego ukończenie będziesz potrzebować około ośmiu tygodni, ale wyraźną poprawę powinieneś dostrzec już po upływie od czterech do sześciu tygodni. Wiele technik wejdzie do twojego arsenału metod wychowawczych na dłużej. Do nowego kroku możesz przejść tylko wtedy, gdy uda ci się ukończyć krok poprzedni, nie omijaj więc żadnego z etapów programu ani nie wybieraj tylko tych, które ci się podobają. Nie wszystko, o co cię poproszę, będzie łatwe i przyjemne, ale wszystko będzie potrzebne. Bardzo ważne: nie próbuj stosować żadnych metod dyscyplinujących opisanych w kroku 4 (rozdział 8), dopóki wcześniej nie ukończysz kroków od l do 3.
Pierwsze kroki powinny być doświadczeniem odprężającym dla ciebie i dziecka. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim przywrócenie pozytywnych relacji, dlatego też najpierw nauczysz się zwracać na dziecko uwagę bez krytycznego nastawienia i chwalić je za dobre zachowanie — innymi słowy, nauczysz się „łapać" dziecko na tym, że jest grzeczne. Zdziwisz się, jak często robi coś, co zasługuje na uznanie i jak bardzo docenia, że to zauważasz. Kiedy będzie można już mówić o nawiązaniu współpracy, przyjdzie czas na ostrożne przyzwyczajanie dziecka do słuchania poleceń. Trzeba jednak zacząć od drobnych spraw, żeby nie wzbudzać reakcji obronnej. Pochwała, chociaż nie rozwiązuje wszystkich problemów, jest potężnym bodźcem. Kolejnym krokiem będzie więc opanowanie umiejętności zachęcania dziecka do bardziej konsekwentnej współpracy przy pomocy nagród, także w tych kwestiach, które budzą również jego sprzeciw.
Gdy zaczniesz już operować tymi wszystkimi pozytywnymi metodami wpływania na zachowanie dziecka, będziesz mógł przejść do łagodnych i sprawiedliwych metod dyscyplinowania. Zalicza się do nich odbieranie nagród w reakcji na nieposłuszeństwo — przyznanych wcześniej za dobre zachowanie — oraz skuteczne stosowanie karnych przerw. Na tym etapie programu (po kroku 5) powinieneś dostrzegać już wyraźne postępy, ale jeśli wciąż nie możesz poradzić sobie z dzieckiem poza domem, w krokach 6 i 7 poznasz sposoby pozwalające na stosowanie tych metod w szkole i miejscach publicznych. Zakończenie części II ma charakter przyszłościowy: dowiesz się, jak nie zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć, jak przewidywać przyszłe problemy z zachowaniem i jak sobie z nimi radzić.
Na końcu książki Nieposłuszne dziecko znajdziesz kilka wskazówek co do sposobów uzyskania wsparcia i dalszych informacji. Pamiętaj jednak, że jeśli praca z książką nie przyniesie zadowalających rezultatów, możesz poprosić o pomoc któregoś z wielu kompetentnych i troskliwych specjalistów. Jeśli zajdzie potrzeba, zwróć się do jednego z nich, zaczynając od swojego lekarza pediatry.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Russel A. Barkley, Christine M. Benton
-
Tytuł oryginału:
Your Defiant Child: 8 Steps to Better Behavior
-
Liczba stron:
328
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7482-443-9
-
Tłumacz:
Łukasz Stankiewicz
-
Rok wydania:
2012