Wczytuję dane...
KOD: 83-87863-31-9
Autor: Michael Waters
EAN: 8387863319
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Medium

EGZEMPLARZ EKSPOZYCYJNY
Uszkodzenia obejmują:

 • zabrudzenia
 • otarcia i zmatowienia okładki
 • zagięcia i zbicia rogów
 • wgniecenia brzegów okładki

Uszkodzenia nie wpływają na czytelność tekstu.

Wprowadzenie do książki

Słownik rozwoju osobistego. Pojęcia i teorie samodoskonalenia.

   Określenie „rozwój osobisty” (personal deuelopment) ma wiele znaczeń. Po pierwsze, jest to proces, jaki przechodzimy, przeżywając własne życie i czerpiąc naukę ze stopniowo gromadzonych doświadczeń. Po drugie, w bardzo szerokim sensie, pojęcie to obejmuje pewnego rodzaju materiały - począwszy od książek i taśm aż po wykłady i kursy - które mają wspomagać i promować ten rozwój. W takim rozumieniu pod terminem tym kiyje się więc wszystko, co księgarze, wydawcy i firmy usługowe zechcą określić tym mianem.
    Poza tym jednak rozwój osobisty ma szansę stać się odrębną dziedziną i jako taki łączy się z wieloma pojęciami i zagadnieniami, które stanowią klucz do jego zrozumienia. Omawiamy je kolejno w tej książce zarówno w odniesieniu do rozwoju osobistego oznaczającego proces dojrzewania, jak i w tym drugim znaczeniu.
   Ogromna różnorodność poruszanych tu tematów dowodzi złożonej natury rozwoju osobistego, sięgającej do rozmaitych dziedzin wiedzy. Można by tu m.in. wymienić różne gałęzie psychologii (kognitywna, rozwojowa, sportu, humanistyczna itp.), psychoterapię i inne rodzaje terapii, praktyki uzdrowicielskie i procesy wspomagające (np. doradztwo), teorię zarządzania, łącznie z zarządzaniem ludzkimi zasobami i treningiem; teorię uczenia się i nauczania; naukę kształcenia umysłu; rozwój potencjału ludzkiego, łącznie z literaturą i strategią osiągania sukcesu i doskonałości, oraz koncepcje New Ąg|J dotyczące rozwoju duchowego. Starałem się pokazać w tej książce, jakiego wkładu dokonały te i inne teorie w bogatą tematykę rozwoju osobistego, i zwrócić uwagę na różnice w podejściu do owego zagadnienia.
   Moim zdaniem, nie ma nic ważniejszego i nic równie absorbującego jak rozwój wewnętrzny człowieka. Poważne potraktowanie tego tematu nie oznacza, iż czyni się z niego akademicką, „godną szacunku” naukę. Pragniemy tylko odnieść osobiste korzyści, jakie płyną z głębszego poznania głównych pojęć i teorii rozwoju osobistego. Jedną z tych korzyści będzie jaśniejszy obraz naszej sytuacji - zrozumiemy nasz własny stosunek do omawianych tu koncepcji. Inna korzyść to uzyskanie dostępu do źródła „lekcji” i praktycznych wskazówek udzielanych nam przez rozmaitych autorów.
   Aczkolwiek omówiłem tu wiele zagadnień, naturalną koniecznością była pewna ich selekcja. Pominąłem niektóre szersze pojęcia i teorie, takie jak „uczenie się” i „trening”, gdyż istnieje już dość bogata literatura na ten temat. Podobnie, nie mogłem tu zamieścić osobnych haseł poświęconych wszystkim bardziej znanym rodzajom psychoterapii, choć wiele haseł odnosi się do terapii, zagadnień psychologii i innych.
   Większość haseł omówionych jest bardziej szczegółowo, niż wskazywałby na to termin „słownik”, tak że umieszczone są one w szerszym kontekście rozwoju osobistego, a także opatrzone informacją o obecnym stanie wiedzy na dany temat.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Michael Waters

 • Tytuł oryginału: 

  The Element Dictionary of Personal Development: An A-Z of the Most Widely Used Terms, Themes and Concepts

 • Liczba stron: 

  352

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  83-87863-31-9

 • Rok wydania: 

  2000

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...