Wprowadzenie do książki
Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania
Gdy po raz pierwszy odkryłem rzecz zwaną DLACZEGO, stało się to w chwili, gdy bardzo tego potrzebowałem. Nie było to wynikiem akademickich badań czy intelektualnych rozważań. Właśnie wtedy przestałem lubić to, co robiłem, i nagle poczułem, że otacza mnie pustka. Moja praca sama w sobie nie była zła i wykonywałem ją solidnie, ale po prostu przestałem ją lubić. Pozornie wszystko wskazywało na to, że powinienem być szczęśliwy. Zarabiałem nieźle, miałem wielkich klientów, ale jakoś tego nie czułem. Praca nie dawała mi poczucia spełnienia i musiałem znaleźć jakiś sposób na ponowne rozbudzenie mojej pasji.
Odkrycie tego, co nazywam DLACZEGO, zupełnie zmieniło mój sposób patrzenia na świat, a uświadomienie sobie własnego DLACZEGO odbudowało moją pasję w stopniu wielokrotnie przewyższającym to, czego doznawałem wcześniej. Idea była niezwykle prosta, ale potężna i pobudzająca do działania. Natychmiast opowiedziałem o niej przyjaciołom, bo czyż nie dzielimy się dobrą nowiną z najbliższymi, gdy znajdujemy coś naprawdę wartościowego? Zainspirowani moją opowieścią przyjaciele zaczęli zmieniać swoje życie. Co więcej, prosili mnie, abym podobnie zainspirował również ich przyjaciół i bliskich. W ten oto sposób moja idea zaczęła się rozprzestrzeniać.
Oczywiście, całą tę swoją teorię postanowiłem sprawdzić najpierw na sobie samym. Uznałem bowiem, że nieuczciwe byłoby namawianie innych do eksperymentów, których wcześniej sam nie przećwiczyłem. Sprawdzałem więc wszystko możliwie jak najdokładniej. Dzisiaj jestem tu, gdzie jestem, z jednego i tylko jednego powodu — dzięki innym ludziom.
Nie mam rzecznika prasowego, bardzo rzadko piszą o mnie w krajowej prasie, a jednak idea DLACZEGO zatacza coraz szersze kręgi. Dzieje się tak, ponieważ idea ta tak mocno oddziałuje na ludzi, że każdy, kto ją poznał, przekazuje ją tym, których kocha i na których mu zależy. Teraz, gdy napisałem o niej książkę, będzie mogła rozprzestrzeniać się już bez mojego udziału. Wykład, jaki nagrałem dla portalu TED.com, jest wciąż oglądany przez coraz szersze kręgi widzów, mimo że nie jest wcale specjalnie reklamowany. Jest popularny, bo przekazuje treści niezwykle optymistyczne, ludzkie i każdy, kto w nie wierzy, dzieli się nimi z najbliższymi.
Im więcej osób i organizacji będzie zaczynało od DLACZEGO, tym więcej będzie takich ludzi, którzy codziennie czują pełną satysfakcję z tego, co robią. I właśnie taki jest cel, do którego zmierzam, głosząc ideę, aby zawsze zaczynać od DLACZEGO.
Inspirujmy się!
Simon Sinek
Nowy Jork, 28 lipca 2011
Dlaczego należy zaczynać od DLACZEGO?
W książce tej opisuję występujący w naturze wzór, sposób myślenia, działania i komunikowania się, dzięki któremu niektórzy przywódcy są w stanie inspirować swoje otoczenie. Na ogół są to ludzie z wrodzonym talentem do inspirowania innych, ale zdolność ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tego typu osobników. Każdy z nas może ją zdobyć. Przy odrobinie dyscypliny każdy lider lub organizacja może skutecznie oddziaływać na innych i szerzyć swoje idee. Każdy może się nauczyć bycia przywódcą.
Moim celem nie jest wskazywanie błędów i podpowiadanie, jak naprawić to, co nie działa. Chcę raczej skupić się na tych rzeczach, które działają. Nie mam też zamiaru dezawuować innych rozwiązań. Większość odpowiedzi, jakie uzyskujemy w oparciu o solidne dowody, jest w pełni wartościowa. Jeśli jednak zaczniemy od złych pytań i nie zrozumiemy przyczyny takiego, a nie innego stanu rzeczy, to nawet prawidłowe odpowiedzi zawsze pokierują nas źle... wcześniej czy później. Prawda, jak wiadomo, zawsze wychodzi na jaw... wcześniej czy później.
Historie, które przytaczam, opisują ludzi i organizacje, dla których stosowanie wspomnianego wzoru jest lub było czymś zupełnie naturalnym. Oni zaczynali od DLACZEGO.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Simon Sinek
-
Tytuł oryginału:
Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action
-
Liczba stron:
248
-
Wymiary:
140x208
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-5343-0
-
Tłumacz:
Zbigniew Waśko
-
Rok wydania:
2013