Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62304-20-2
Autor: Spencer Johnson
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788362304202
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Studio Emka

Wprowadzenie do książki

Kto zabrał mój ser ?

   Kto zabrał mój Ser? to historia zmiany, która nastąpiła w Labiryncie zamieszkiwanym przez cztery zabawne istoty poszukujące Sera. Ser to metafora tego, czego pragniemy w życiu - pracy, związków z ludźmi, pieniędzy, dużego domu, wolności, zdrowia, uznania, spokoju ducha czy nawet tak prozaicznych przyjemności, jak gra w golfa czy jogging.
   Każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie o tym, czym jest Ser, i dąży do jego zdobycia, ponieważ wierzy, że Ser uczyni go szczęśliwym. Gdy już zdobędziemy Ser, łatwo się do niego przyzwyczajamy. A gdy znika lub gdy ktoś go zabiera, przeżywamy wielką tragedię.
   Labirynt z opowieści to miejsce, w którym szukasz tego, czego pragniesz. Może jest to twoje miejsce pracy, społeczność lub związek, w którym żyjesz. Historię, którą za chwilę przeczytasz, opowiadam podczas moich podróży po świecie i często dowiaduję się później, że wniosła w życie tych, którzy ją poznali, wielkie zmiany.
   Uwierzcie lub nie, ale ta krótka historia uratowała wiele karier, małżeństw i niejedno życie!
   Na przykład Charlie Jones, znany prezenter telewizji NBC, powiedział mi, że opowieść o Serze uratowała jego karierę. Może Charlie jest postacią wyjątkową, ale zasady może zastosować każdy.
   Oto co się wydarzyło: Charlie pracował ciężko i powierzono mu rolę sprawozdawcy sportowego podczas Igrzysk Olimpijskich. Wykonał wspaniałą robotę. Jego specjalnością była lekkoatletyka. Jakież było jego rozczarowanie, gdy dowiedział się przed kolejnymi igrzyskami, że nie będzie komentował dyscyplin lekkoatletycznych, tylko zajmie się pływaniem.
   Jego przygnębienie pogarszało dodatkowo to, że niewiele wiedział o pływaniu. Czuł się wyrolowa-ny. Był po prostu zły. Uważał, że to było nie fair. Tłumiona złość wpływała na wszystko, co robił.
I wtedy właśnie usłyszał opowieść Kto zabrał mój Ser?
   Gdy ją zrozumiał, zaczął śmiać się z siebie i zupełnie zmienił stosunek do całej sprawy. Uświadomił sobie, że to szef właśnie „zabrał jego Ser" i że musi się do tej sytuacji przystosować. Pogłębił swoje wiadomości o dyscyplinach pływackich i zauważył, że ucząc się czegoś nowego, poczuł się młodszy.
   Niedługo potem szef dostrzegł jego „nowy" stosunek do życia, energię, z jaką zabierał się do pracy, i powierzył mu nowe zadania. Charlie poczuł, co znaczy sukces, i w końcu spoczął w Alei Zasłużonych dla Futbolu - o czym marzy każdy sprawozdawca sportowy.
   To tylko jeden z przykładów, o których słyszałem i które świadczą o wielkim wpływie, jaki wywarła opowieść o Serze na życie ludzi - zawodowe i prywatne. Tak mocno wierzę w oddziaływanie tej historii, że zanim jeszcze została opublikowana, wręczyłem kopie tekstu wszystkim pracownikom mojej firmy (ponad 200 osobom). Dlaczego?
   Ponieważ tak jak każda firma, która nie tylko chce utrzymać się na rynku, ale pragnie być konkurencyjna, Ken Blanchard Companies ciągle się zmienia. Wciąż zabierają nam nasz Ser. W przeszłości potrzebowaliśmy oddanych pracowników. Dziś naszym ideałem są ludzie elastyczni, którzy nie poprzestają na tym, co „było zawsze".
   Życie w ciągle zmieniającym się świecie może być przyczyną stresu, jeśli nie nauczymy się patrzeć na zmiany w sposób, który pozwoli nam je zrozumieć. Poznja więc historie Sera.
   Gdy opowiadałem ją ludziom albo gdy ją czytali, niemal czułem, jak pozbywają się negatywnej energii. Pracownicy różnych działów podchodzili do mnie, aby podziękować mi za książkę i powiedzieć, jak bardzo im pomogła w ujrzeniu zachodzących zmian w nowym świetle. Uwierzcie, że ta przypowieść, choć krótka, oddziałuje bardzo silnie.
   Na kolejnych stronach książki znajdziesz trzy rozdziały. W pierwszym, zatytułowanym Spotkanie w Chicago, absolwenci pewnej szkoły podczas dorocznego zjazdu mówią o tym, jak radzą sobie ze zmianami, które następują w ich życiu. Drugi rozdział - opowieść Kto zabrał mój Ser? - to rdzeń książki.
   Jak niebawem się dowiesz, myszy działają bardzo skutecznie w obliczu zmian, ponieważ kierują się prostymi zasadami, podczas gdy rozwinięte umysły małych ludzi i ich emocje komplikują wiele rzeczy. Nie oznacza to, że myszy są mądrzejsze od ludzi. Wiemy wszyscy, że ludzie są inteligentniejsi.
   Gdy jednak zobaczysz, co robią bohaterowie opowieści, i zrozumiesz, że uosabiają oni różne aspekty naszej osobowości - proste i skomplikowane - zrozumiesz, że wiele możesz zyskać, traktując zmiany jako rzecz naturalną.
   Trzeci rozdział - Dyskusja - to rozmowa o tym, jak należy rozumieć opowieść i jak można ją wykorzystać w życiu.
   Niektóre z osób, znające pierwotne wersje tej książki, zatrzymywały się na rozdziale drugim i nie zapoznawały się z następującą po nim rozmową, woląc samodzielnie interpretować opowieść o Serze. Inne wykorzystywały Dyskusją jako stymulację i inspirację do własnych rozważań o życiu.
   Możesz postąpić, jak uznasz za stosowne. Myślę, że w każdym przypadku ponowne przeczytanie opowieści odkryje przed tobą, tak jak odkrywa przede mną, nowe użyteczne treści, które pomogą ci radzić sobie ze zmianami w życiu i osiągnąć sukces, cokolwiek on oznacza.
   Mam nadzieję, że to odkrycie sprawi ci wiele radości. Życzę ci wszystkiego najlepszego. I pamiętaj: podążaj za Serem!

Ken Blanchard
San Diego, Kalifornia

Zobacz książkę To ja zabrałem Twój ser

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Spencer Johnson

 • Tytuł oryginału: 

  Who Moved My Cheese: An Amazing Way to Deal With Change in Your Work and In Your Life

 • Liczba stron: 

  90

 • Wymiary: 

  135x215

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-62304-20-2

 • Tłumacz: 

  Artur Krupiewski

 • Rok wydania: 

  2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...