Wprowadzenie do książki
7 nawyków skutecznego działania
Odkąd 7 nawyków skutecznego działania ukazało się po raz pierwszy, w świecie zaszły dramatyczne zmiany. Życie stało się bardziej złożone, bardziej stresujące, bardziej wymagające. Przeszliśmy z Ery Industrialnej do Ery Informacji - ze wszystkimi najważniejszymi konsekwencjami. W życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym stajemy dziś przed problemami i wyzwaniami, jakich dziesięć czy dwadzieścia lat temu nie sposób było sobie nawet wyobrazić. Wyzwania te nie tylko stanowią nowy rząd wielkości, ale są też zupełnie nowego rodzaju.
Tak radykalne zmiany zachodzące w społeczeństwie, jak również przemiany w przetwarzanym cyfrowo globalnym rynku rodzą niezwykle ważkie pytanie, z którym bardzo często się spotykam: „Czy siedem nawyków skutecznego działania jest aktualnych dzisiaj?" I dalej: „Czy będą aktualne za dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto lat?" Moja odpowiedź brzmi: im większe zachodzą zmiany i trudniejsze piętrzą się przed nami wyzwania, tym bardziej aktualne stają się owe nawyki. Nasze problemy i bolączki są uniwersalne i coraz bardziej się wzmagają, a ich rozwiązania są i zawsze będą oparte na uniwersalnych, ponadczasowych i oczywistych zasadach wspólnych wszystkim trwałym, prosperującym społecznościom w dziejach świata. Nie wymyśliłem ich i nie mogę ich sobie przypisać. Zwyczajnie zidentyfikowałem je i nadałem im uporządkowaną strukturę.
Jedną z najgłębszych nauk, jakie przyniosło mi życie, jest spostrzeżenie, że jeżeli pragnie się zrealizować swoje największe ambicje i pokonać najpoważniejsze przeszkody, należy znaleźć i zastosować zasadę albo prawo natury, któremu podlegają pożądane rezultaty. Zasadę tę można spożytkować na różne sposoby, w zależności od naszych indywidualnych możliwości, talentu i kreatywności, lecz w ostatecznym rozrachunku powodzenie każdego przedsięwzięcia wynika z harmonijnego współdziałania z zasadami, z którymi owo powodzenie jest powiązane.
Wielu ludzi nie myśli w taki sposób, przynajmniej świadomie. Po prawdzie coraz częściej można się przekonać, że oparte na zasadach rozwiązania wyraźnie kontrastują z powszechną praktyką i sposobem myślenia kultury masowej. Pozwolę sobie zilustrować ów kontrast kilkoma najbardziej powszechnymi wyzwaniami, przed jakimi obecnie stoimy.
Lęk i brak poczucia bezpieczeństwa. Tak wielu współczesnych ludzi boryka się z lękiem. Obawiają się o przyszłość. Czują się wiecznie zagrożeni w miejscu pracy. Boją się, że stracą pracę i nie będą w stanie zapewnić utrzymania rodzinie. Ta bezbronność niejednokrotnie sprzyja rezygnacji, zgodzie na życie bez podejmowania ryzyka i uzależnienie od innych w pracy i w domu. Powszechną w naszej kulturze odpowiedzią na ten problem jest coraz większa niezależność. „Skoncentruję się na sobie i na tym, co mnie dotyczy. Będę wykonywać swoją pracę, będą ją wykonywać dobrze, a po pracy zajmować się tym, co mnie naprawdę cieszy". Niezależność jest istotną wręcz fundamentalną wartością i niebagatelną zdobyczą. Sęk jednak w tym, że żyjemy w świecie współzależności, a nasze najważniejsze dokonania wymagają związanych z nią umiejętności, znacznie przekraczających nasze obecne możliwości.
„Chcę to mieć teraz, zaraz". Ludzie pragną różnych rzeczy i chcąje mieć natychmiast. „Chcę mieć pieniądze. Chcę mieć ładny, duży dom, dobry samochód, najlepszą rozrywkę. Chcę to wszystko mieć i na to zasługuję". Jakkolwiek we współczesnym „społeczeństwie kart kredytowych" łatwo przychodzi brać teraz, a płacić później, ekonomiczna rzeczywistość w końcu daje o sobie znać i przypomina nam, czasem dość boleśnie, że nasze zakupy nie mogą przewyższać naszej zdolności wytwarzania. Udawanie, że jest inaczej, jest szkodliwe. Prawa rynku są nieubłagane i surowe. Nie wystarcza już ciężka praca. Przy oszałamiającym tempie zmian technologicznych oraz powodowanym globalizacją rynków i techniki wzroście konkurencji już nie tylko musimy być gruntownie wykształceni — musimy się nieustannie dokształcać i zmieniać. Musimy rozwijać nasz umysł i bezustannie doskonalić nasze umiejętności, inwestować w ich rozwój, aby nie trafić na boczny tor. W pracy szefowie domagają się wyników i mają po temu uzasadnione powody. Konkurencja jest zażarta i gra toczy się o przetrwanie. Potrzeba wytwarzania dziś jest współczesną rzeczywistością i reprezentuje wymogi kapitału, lecz prawdziwą drogą do sukcesu jest równowaga i rozwój. Być może jesteś w stanie sprostać kwartalnym założeniom, lecz prawdziwe pytanie brzmi: Czy podejmujesz niezbędne inwestycje, które potwierdzą i zwiększą ten sukces za rok, pięć czy dziesięć lat? Nasza kultura i Wall Street wspólnie głośno żądają wyników na dziś. Nie wolno jednak ignorować zasady równoważenia konieczności sprostania wymogom dnia dzisiejszego i inwestowania w zdolności, które zapewnią sukces jutro. To samo dotyczy zdrowia, małżeństwa, związków rodzinnych i potrzeb wspólnoty.
Pozwolę sobie zakończyć osobistą refleksją i postawić pytanie, które zawsze zadaję podczas swoich wykładów: Ile osób na łożu śmierci żałuje, że nie spędziło więcej czasu w biurze albo na oglądaniu telewizji? Nikt, oczywiście. Myśląo tych, których kochają o swojej rodzinie i o tych, którym służyli.
Nawet wielki psycholog Abraham Maslow u kresu życia umieścił szczęście, spełnienie oraz wkład dla potomności przed samorealizacją(najważniejszą potrzebą w jego słynnej „hierarchii potrzeb"). Nazwał to samotranscendencją.
To prawda także w moim wypadku. Największy i najbardziej satysfakcjonujący wpływ zasad wyrażonych 7 nawykami wyraża się w życiu moich dzieci i wnucząt.
Na przykład moja dziewiętnastoletnia wnuczka, Shannon, pracowała dla rumuńskich sierot i napisała kiedyś do Sandry i do mnie, jak to pewnego dnia doznała olśnienia, kiedy jakieś małe dziecko zwymiotowało na nią, po czym chciało się przytulić. W tamtej chwili Shannon podjęła w duchu decyzję: „Nie chcę już więcej żyć samolubnie. Muszę żyć, służąc innym". Powróciła do Rumunii i nadal pomaga ludziom.
Wszystkie nasze dzieci założyły rodziny i razem z małżonkami dopracowały się opartej na zasadach deklaracji własnej życiowej misji zorientowanej na służbę. Jest dla nas źródłem niewysłowio-nej radości widzieć, jak wcielają swe deklaracje w życie.
Mogę Ci obiecać, że gdy rozpoczniesz lekturę 7 nawyków skutecznego działania, przeżyjesz ekscytującą przygodę edukacyjną. Podziel się z bliskimi tym, czego się z tej lektury nauczysz. Co najważniejsze jednak, zastosuj to w praktyce. Pamiętaj, że nauczyć się czegoś, ale tego nie robić, to tak, jakby się wcale tego nie nauczyć. Wiedzieć coś, ale nie wprowadzać wiedzy w czyn, to tak, jakby wcale nie wiedzieć.
Dla mnie osobiście życie według 7 nawyków jest nieustannym zmaganiem - przede wszystkim dlatego, że wraz z rozwojem umiejętności zmienia się charakter wyzwania, z jakim trzeba się zmierzyć, tak jak w wypadku jazdy na nartach, gry w golfa, tenisa czy uprawiania każdego innego sportu. Ponieważ sam codziennie całym sercem staram się żyć zgodnie z tymi opartymi na zasadach nawykami, ochoczo przyłączam się do Ciebie w tej przygodzie.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Stephen R. Covey
-
Tytuł oryginału:
The Seven Habits of Highly Effective People
-
Liczba stron:
362
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7301-877-8
-
Tłumacz:
Iwona Majewska-Opiełka
-
Rok wydania:
2012