Wprowadzenie do książki
Zarazki których należy unikać
O zarazkach mówi się przy wielu okazjach. W domu przy myciu rak. W szkole na lekcjach biologii. W telewizyjnych reklamach cudownych preparatów, które mają nam zapewnić zdrowie. W mediach, które co jakiś czas straszą nas kolejną grożącą nam epidemią. Ile właściwie jest tych zarazków? Którymi najłatwiej się zarazić? Które są najgroźniejsze? Jak się przed nimi uchronić?
W niniejszej książce Czytelnik znajdzie odpowiedzi na te pytania. Okazuje się, że rozmaitość zarazków wcale nie jest tak duża, jak można by sądzić. W książce omówiono ich około 160. Jeśli się Czytelnik kiedykolwiek czymś zarazi, na 99,9% będzie to jeden z nich. A jeśli będzie przestrzegać zasad podanych w tej książce, oszczędzi sobie i swym najbliższym wielu zachorowań i wielu wydatków.
Ale co to są zarazki? W tej książce przyjmujemy definicję wziętą z języka potocznego: zarazek to coś, czym się można zarazić i wskutek tego zachorować. Zarazić się można wirusami, bakteriami, tasiemcem, a nawet wszawicą, dlatego w książce znalazły się (między innymi) wirusy, bakterie, tasiemce i wszy.
Interesują nas tylko takie zarazki, którymi zdrowy człowiek może się zarazić w zwyczajnych okolicznościach: w domu, w pracy, na urlopie. Pomijamy więc rzadko spotykane choroby odzwierzęce i tropikalne, a spośród mnóstwa zarazków, które mogą zaatakować osobę ciężko chorą leżącą w szpitalu, wymieniamy tylko kilka najważniejszych.
Opisy poszczególnych zarazków są celowo skrótowe. Skupiliśmy się na sytuacjach typowych, a o nietypowych wspominamy pobieżnie. Opisujemy więc, jak dana choroba objawia się u przeciętnie zdrowego człowieka, który akurat czymś się zaraził. Wspominając o leczeniu, celowo nie wymieniamy konkretnych nazw leków. Zalecane terapie często się zmieniają, a sposób leczenia i tak powinien dobierać lekarz, widząc konkretnego pacjenta.
Zarazki zostały pogrupowane według dróg, jakimi się nimi najczęściej zarażamy. Każdy dział poprzedza wstęp, zawierający najważniejsze zasady, które pozwalają uniknąć zakażenia lub zarażenia.
W książce unikamy fachowej terminologii. Mamy nadzieję, że specjaliści w zakresie medycyny nam to wybaczą, a wierzymy, że zwykli Czytelnicy docenią. Życzymy więc pożytecznej lektury — i jak najmniej infekcji.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Witold Mizerski
-
Liczba stron:
295
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7350-136-2
-
Rok wydania:
2009