Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7659-017-2
Autor: David Servan-Schreiber
EAN: 9788376590172
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Albatros

   Na całym świecie powstaje obecnie nowa medycyna emocji: medycyna nieposługująca się metodą psychoanalizy i niewykorzystująca prozacu. Od pięciu lat w Stanach Zjednoczonych, w uniwersyteckim szpitalu Shadyside w Pittsburghu, prowadziliśmy badania nad sposobami złagodzenia dolegliwości depresji, lęku i stresu metodami odwołującymi się bardziej do ciała niż mowy. Niniejsza książka opisuje różne elementy tego programu, powody, dla których je wybraliśmy, i metody, jakie stosowaliśmy.
   Podstawowe zasady mogą być ujęte w następujący sposób:

• Wewnątrz mózgu znajduje się mózg emocjonalny, prawdziwy „mózg w mózgu". Ma on odrębną organizację elementów, odrębną budowę komórkową i nawet odrębne właściwości biochemiczne niż reszta kory nowej (neocortex) - tzn. najbardziej rozwiniętej części mózgu, będącej ośrodkiem mowy i myślenia. Mózg emocjonalny często funkcjonuje niezależnie od kory nowej. Mowa i rozumienie mają na niego bardzo ograniczony wpływ: nie można nakazać emocji, aby się wzmogła lub opadła, w taki sam sposób, jak można nakazać umysłowi mówienie czy milczenie.
• Mózg emocjonalny z kolei kontroluje wszystko to, co zarządza naszym samopoczuciem psychicznym i w dużej części, fizjologią naszego organizmu: funkcjonowaniem serca, ciśnieniem tętniczym krwi, hormonami, układem pokarmowym, a nawet układem odpornościowym.
• Zaburzenia emocjonalne są konsekwencją zakłóceń w funkcjonowaniu mózgu emocjonalnego. W wielu przypadkach zakłócenia te powstają w wyniku ciężkich przeżyć w przeszłości, które - nie mając żadnego związku z teraźniejszością - wryły się nieodwracalnie w mózg emocjonalny. To właśnie te minione przeżycia często panują nad naszymi doznaniami i zachowaniem nieraz nawet po upływie dziesiątków lat.
• Naczelnym zadaniem psychoterapeuty jest „przeprogramowanie" mózgu emocjonalnego w taki sposób, aby został on dostosowany do teraźniejszości i nie kontynuował reakcji na sytuacje z przeszłości. Aby to osiągnąć, często lepiej stosować metody uwzględniające ciało i wywierające bezpośredni wpływ na mózg emocjonalny niż oddziaływanie za pośrednictwem mowy i umysłu, na które mózg emocjonalny jest dość mało podatny.
• Mózg emocjonalny ma naturalne mechanizmy samoozdrowieńcze, są to wrodzone zdolności do odzyskiwania równowagi i dobrego samopoczucia, podobne do innych mechanizmów samoozdrowieńczych organizmu, takich jak zabliźnianie się ran czy zwalczanie infekcji. Metody uwzględniające ciało korzystają z tych mechanizmów.

   Przedstawione przeze mnie dalej metody terapii skierowane są bezpośrednio do mózgu emocjonalnego. Niemal całkowicie pomijają one mowę. Oddziałują bardziej przez ciało niż przez umysł. Istnieje wiele tego rodzaju metod. W swojej praktyce klinicznej dobieram wyłącznie te, które zostały naukowo potwierdzone badaniami gwarantującymi ich rzetelność i wiarygodność.
   Kolejne rozdziały prezentują każdą z tych metod zilustrowanych historiami pacjentów, którzy się im poddali i których życie uległo dzięki nim całkowitemu przeobrażeniu. Staram się również wykazać, w jaki sposób każda metoda została oceniona z punktu widzenia naukowego, oraz przedstawić jej udowodnione dobroczynne skutki. Niektóre z nich zrodziły się bardzo niedawno i odwołują się do nowatorskich technologii, takich jak np. „odczulanie z zastosowaniem ruchu gałek ocznych oraz przeformułowanie negatywnych schematów poznawczych" (znane pod amerykańskim skrótem EMDR), „koherencja rytmu serca" albo „synchronizacja rytmów chronobiologicznych przez sztuczny świt". Inne techniki, jak akupunktura, odpowiednia dieta, komunikacja emocjonalna i metody integracji społecznej, przejęte zostały od mających wiele tysięcy lat tradycji lekarskich. Niezależnie od pochodzenia wszystkie te metody bazują na emocjach. Należy więc zacząć od precyzyjnego wytłumaczenia, w jaki sposób funkcjonują emocje.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    David Servan-Schreiber

  • Tytuł oryginału: 

    Guérir le stress, l'anxiété et la dépression sans médicaments ni psychanalyse

  • Liczba stron: 

    303

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7659-017-2

  • Tłumacz: 

    Barbara Krupa

  • Rok wydania: 

    2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...