Zaskakująca Kasza I Ryż
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62904-80-8
Autor: Mariola Białołęcka
EAN: 9788362904808
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Czerwony Słoń

Wprowadzenie do książki

Zaskakująca kasza i ryż

   Kasze to nic innego jak jadalne nasionazbóż (lub innych roślin). Ziarnazbóż pozbawia się twardej łuski i używa ich w całości, np. pęczak, lub się je rozdrabnia, np. kasza manna. W zależności od stopnia rozdrobnienia ziarna uzyskuje się kasze drobno i gruboziarniste. Dodatkowo niektóre kasze poleruje się.

   Najbardziej znane są następujące kasze: gryczana, jaglana, jęczmienna, w tym pęczak, wiejska i mazurska, kukurydziana, manna oraz kuskus. Wytwarza się je kolejno: z gryki, prosa, jęczmienia, kukurydzy oraz pszenicy. Dodajmy tu jeszcze ryż, który też jest kaszą, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ryżu, podobnie jak innych zbóż, nie używamy w czystej postaci, tylko po odpowiedniej obróbce - obłuszczeniu ziarna i pozbawieniu go zarodka.

   W tej książce starałam się ujednolicić i maksymalnie uprościć zasady gotowania kasz. Kasz nie musimy wcześniej namaczać, ani najpierw wrzucać do wrzątku, żeby pozbyć się niemiłego smaku (jaglana). Nie trzeba ich podgotowywać lub podpiekać, a potem zawijać w koc. 

   Kasza gryczana. Całe ziarna można dodawać do sałatek lub zup, pasują np. do zupy miso lub grzybowej. Wykorzystujemy je także do przygotowania puddingu, zapiekanki, a nawet panierki. Kaszy rozdrobnionej lub zmiksowanej używamy do przygotowywania ciast, ciastek, kremów, past do chleba, a także nadzienia do warzyw, pierogów, naleśników oraz makaronu.

   Kasza jaglana. Cafe ziarna dodajemy do sałatek lub zup. Kaszy rozdrobnionej lub zmiksowanej używamy do przygotowywania pulpetów, kotletów, ciasta do pizzy, płaskich chlebków, ciast, ciastek, serników na zimno, kremów, sufletów czy nadzienia do tarty.

   Kasza jęczmienna. Całe ziarna, zwłaszcza kaszy pęczak i wiejskiej grubej, dodajemy do zup, gulaszy, risotto, zapiekanek i sałatek. Kaszy zmiksowanej używamy do przyrządzania kotletów, placków, kremów (zwłaszcza kasz drobnych), lodów, jogurtów, musów, past do chleba, sosów.

    Kasza kukurydziana. Całe ziarna dodajemy do wypieków - ciast, muffinek czy babeczek, a także używamy do przyrządzenia polenty, kruszonki czy też panierki oraz do zagęszczania napojów lub zup. Kaszy zmiksowanej używamy do przygotowywania omletów, kremów oraz paschy.

   Kasza manna. Całe ziarna kaszy dodaje się do ciast, ciastek oraz innych wypieków, żeby wzbogacić smak potrawy i nadać jej ciekawą konsystencję. Dodaje się też do zup, żeby je zagęścić, a oprócz tego przygotowuje się polentę, omlety, placki, zapiekanki, kremy. Kasza manna jest tak delikatna, że nie trzeba jej miksować, chyba że chcemy nadać potrawie bardziej puszystą konsystencję, np. puree z kaszy manny.

   Kasza kuskus. Używa się w zasadzie całych ziaren kuskusu do sałatek, dań jednogarnkowych czy takich potraw jak pilaw. Kuskus dodaje się też do wypieków, szybkiej porannej owsianki oraz kremów.

    Ryż. Ryż dodajemy do potraw głównie w postaci całych ziaren, do zupy, zapiekanek, tart, sushi. Rozdrobnionych lub zmiksowanych ziaren, głównie dzikiego ryżu używamy do przygotowania kremów, puddingów lub różnych wypieków, np. muffinek.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Mariola Białołęcka

  • Liczba stron: 

    194

  • Wymiary: 

    235x235

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-62904-80-8

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...